Castro: Kuba może współpracować z Trumpem przy poszanowaniu suwerenności

Castro: Kuba może współpracować z Trumpem przy poszanowaniu suwerenności

Prezydent Kuby Raul Castro wyraził chęć kontynuowania rozmów z nową administracją prezydenta USA Donalda Trumpa na temat normalizacji stosunków, ale tylko w przypadku poszanowania przez Stany Zjednoczone kubańskiej suwerenności.

„Kuba i Stany Zjednoczone mogą razem współpracować i żyć obok siebie w cywilizowany sposób” – powiedział w środę Castro na szczycie państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów na Dominikanie.

Podkreślił, że Hawana chce kontynuować normalizację stosunków z Waszyngtonem, ale zastrzegł, że Kuba „nie poczyni ustępstw, jeśli chodzi o swą niepodległość i suwerenność”.

Jak zauważa Associated Press, szczyt latynoamerykański został zdominowany przez rozmowy na temat polityki nowego prezydenta USA w sprawie imigracji i handlu oraz krytykowania przez niego odwilży na linii Waszyngton-Hawana, zapoczątkowanej przez poprzednią administrację Baracka Obamy.

Obecni na szczycie przywódcy odstąpili – jak pisze agencja AP – od planowanego programu szczytu po tym, jak Trump podpisał w środę dekret o budowie muru na granicy z Meksykiem, aby powstrzymać napływ imigrantów i podnieść stan bezpieczeństwa, a także po wstrzymaniu subsydiów federalnych dla tzw. miast azylowych (sanctuary cities). W ten sposób nazywane są miasta w Stanach Zjednoczonych, których władze odmawiają wydania nielegalnych przybyszy federalnemu Urzędowi ds. Imigracji i Egzekwowania Ceł (ICE) w celu deportacji, a funkcjonariusze miejscowej policji nie sprawdzają statusu imigracyjnego zatrzymanych. Wśród takich miast znajdują się m.in. Los Angeles, San Francisco, Nowy Jork i Boston.

Prezydent Salwadoru Salvador Sanchez powiedział, że jego kraj podejmie kroki przeciwdziałąjące tym zmianom. Inni przywódcy obiecali, że będą sprzeciwiać się penalizowaniu imigracji i będą bronić praw migrantów. Prezydent Ekwadoru Rafael Correa zaapelował do wszystkich o „zajęcie jasnego stanowiska w obronie migrantów, nie tylko z Ameryki Łacińskiej i Karaibów, ale całego świata”.

Chilijski minister spraw zagranicznych Heraldo Munoz powiedział, że podczas pierwszego posiedzenia, które odbyło się za zamkniętymi drzwiami, przeważało stanowisko sprzeciwu wobec protekcjonizmu i zamkniętych granic. „Ameryka Łacińska i Karaiby opowiedziały się za integracją, za otwarciem oraz na rzecz zachowania posunięć, które zostały dokonane w sprawie wolnego handlu” – zaznaczył. (PAP)

Na zdj. Raul Castro fot.Alejandro Ernesto/EPA

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*