Białoruś. Wykonano kolejną karę śmierci

Białoruś. Wykonano kolejną karę śmierci

Wykonano karę śmierci na mieszkańcu Homla na wschodzie Białorusi – poinformował we wtorek portal Centrum Praw Człowieka „Wiasna”, powołując się na matkę straconego. „Wiasna” podkreśla, że to już trzeci wyrok śmierci wykonany w tym roku na Białorusi.

Wolha Hrunowa powiedziała obrońcom praw człowieka, że otrzymała awizo z informacją o paczce. W przesyłce znajdowały się rzeczy, w które jej syn Alaksandr był ubrany podczas pobytu w celi śmierci w Mińsku.

Wcześniej we wtorek adwokat 26-letniego Alaksandra Hrunoua powiedział, że jego klientowi odmówiono ułaskawienia.

Hrunou został uznany za winnego zamordowania studentki z Homla, która zmarła w 2012 r. po zadaniu jej ponad 100 ran nożem. Rok wcześniej Hrunou zakończył odbywanie kary za brutalne pobicie konkubenta swojej matki, w wyniku którego ten zmarł.

Sąd w Homlu po raz pierwszy orzekł wobec Hrunoua karę śmierci w czerwcu 2013 r. Po raz drugi uczynił to po skierowaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy.

Białoruś jest jedynym państwem w Europie, gdzie stosuje się karę śmierci. Nie ma oficjalnych statystyk na ten temat. Ostatni raz o jej wykonaniu poinformowano w maju. Stracony to 45-letni mężczyzna skazany za zabójstwo współwięźnia. Wcześniej stracono też 24-letniego studenta.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

fot.Paul Buck/PAP/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*