Ban Ki Mun apeluje do krajów UE o przyjmowanie uchodźców

Ban Ki Mun fot.Karim Kadim/EPA

Ban Ki Mun fot.Karim Kadim/EPA

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun zaapelował w środę do krajów UE o przyjmowanie uchodźców z regionów objętych konfliktami. Najnowsze propozycje Komisji Europejskiej w tej sprawie uznał on za krok w dobrym kierunku.

„Wielu mężczyzn, wiele kobiet i dzieci ginie na Morzu Śródziemnym, uciekając przed wojną albo po prostu szukając lepszej przyszłości. Nasza odpowiedź na to wyzwanie musi być całościowa (…) Musimy ostro zabrać się za przemytników ludzi, a jednocześnie ratować ludzkie życie i trzymać się prawa międzynarodowego” – powiedział Ban Ki Mun po spotkaniu z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude’em Junckerem w Brukseli.

Zapewnił, że ONZ wraz z wysokim komisarzem ONZ ds. uchodźców jest gotowa do współpracy z krajami europejskimi, aby zaradzić tej sytuacji i znaleźć zgodne z prawem sposoby na rozwiązanie problemów imigracji.

„Z zadowoleniem przyjąłem ogłoszenie dziś przez Komisję Europejską propozycji dotyczącej rozmieszczenia w UE 40 tysięcy osób starających się o azyl. To krok w dobrym kierunku” – powiedział.

Zaapelował, by rozważając tę propozycję, kraje kierowały się współczuciem i odpowiedzialnością. „To może pomóc UE w sprostaniu wyzwaniom związanym z dramatycznie rosnącym napływem ludzi i stanowić przykład dla innych regionów świata, które stoją w obliczu podobnych wyzwań” – dodał szef ONZ.

Przyznał jednocześnie, że ma wątpliwości co do unijnego planu rozpoczęcia wojskowej operacji na Morzu Śródziemnym, której celem byłoby m.in. niszczenie statków wykorzystywanych przez przemytników ludzi. „Popieram plan zwiększenia zdolności wojskowych dla celów poszukiwania i ratowania ludzi. Naszym priorytetem powinno być ratowanie życia ludzkiego i pomoc humanitarna. Ale jeśli rozważa się niszczenie łodzi (przemytników), to może to w ostateczności doprowadzić do pozbawienia wielu ludzi ich i tak już ograniczonych środków do życia. Myślę, że można znaleźć inną drogę” – tłumaczył.

W środę Komisja Europejska zaproponowała rozmieszczenie w krajach UE 40 tysięcy uchodźców, którzy docierają przez Morze Śródziemne do Włoch i Grecji. Działania te mają odciążyć kraje na południu UE, które przyjmują dziesiątki tysięcy uciekinierów z Afryki i Bliskiego Wschodu. KE chce, by pozostałe państwa Unii przejęły w ciągu dwóch lat 24 tys. imigrantów od Włochów oraz 16 tys. od Greków. System obejmie tych imigrantów, którzy faktycznie potrzebują ochrony międzynarodowej i mogą liczyć na status uchodźcy, czyli uciekinierów z Syrii i Erytrei.

Uchodźcy mieliby być rozmieszczani w poszczególnych krajach UE według klucza opartego przede wszystkim na wielkości PKB oraz liczbie ludności, a także poziomie bezrobocia oraz liczbie uchodźców już przyjętych w ciągu minionych pięciu lat. Według tych kryteriów Polska ma przyjąć 6,65 proc., czyli 2659 osób.

KE proponuje także, by oprócz przejęcia 40 tys. imigrantów od Włoch i Grecji kraje Unii zobowiązały się również do przesiedlenia w ciągu dwóch lat 20 tys. uchodźców przebywających obecnie w obozach poza UE, głównie Syryjczyków. W ramach tych przesiedleń do Polski miałyby trafić 962 osoby, ale udział w tym systemie będzie dobrowolny.

W odpowiedzi na rosnącą falę imigrantów UE planuje też operację militarną na Morzu Śródziemnym, wymierzoną w przemytników ludzi. Zakłada ona „neutralizację” statków używanych przez przemytników. UE zabiega o rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ, która da mandat na przeprowadzenie tej operacji.

Z Brukseli Anna Widzyk (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*