Austria. Aresztowania w sprawie przemytu ludzi m.in. do USA

fot.Julien Warnand/EPA

fot.Julien Warnand/EPA

Sześciu pracowników firm ochroniarskich, odpowiedzialnych za kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku w Wiedniu, zajmowało się przemytem uchodźców do USA i Wielkiej Brytanii. Dwaj z nich, w tym Polak, zostali aresztowani – podała we wtorek austriacka prokuratura.

Sprawa szajki przemytniczej działającej w wiedeńskim porcie lotniczym toczy się od 24 lutego – poinformował rzecznik prokuratury Friedrich Koehl. Dwaj podejrzani – w tym Polak i obywatel Sri Lanki – od przełomu lutego i marca znajdują się w areszcie śledczym; pozostali odpowiadają z wolnej stopy.

Według agencji APA za przywódców szajki uważa się pochodzącego ze Sri Lanki 30-letniego Tharindu J., jego brata bliźniaka oraz obywatela Polski. Policja prowadzi dochodzenie w sprawie 13 podejrzanych.

Korzystając ze swoich uprawnień, ochroniarze za opłatą mieli pomagać uchodźcom w omijaniu kontroli na lotnisku, dzięki czemu dostawali się do samolotów lecących do USA i Wielkiej Brytanii.

Najpierw przemytnicy kupowali bilety lotnicze na nazwiska znajomych. W dniu odlotu osoby te przechodziły odprawę i wymagane kontrole bezpieczeństwa. Następnie były „podmieniane” na czekających na terenie lotniska uchodźców, którzy niezauważeni wchodzili na pokład samolotu. Za każdą taką „przysługę” ochroniarze pobierali 7-9 tys. euro od osoby.

Według rzecznika prokuratury podejrzani między jesienią 2014 a lutym 2015 roku organizowali takie wyprawy co najmniej 10 razy. Nie wiadomo, jak wiele osób udało im się przemycić.

Austriackie służby wszczęły dochodzenie, gdy jeden z uchodźców nielegalnie podróżujących do USA został zawrócony do Austrii, a osoba, którą przemytnicy poprosili o zakupienie biletu, zgłosiła się na policję. Za przemyt ludzi grozi w Austrii do 10 lat więzienia. (PAP)

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*