Australia/Premier: zamach w Sydney inspirowany „kultem śmierci” IS

Australia/Premier: zamach w Sydney inspirowany „kultem śmierci” IS

Premier Australii Tony Abbott ocenił w poniedziałek w parlamencie, że grudniowy atak uchodźcy z Iranu na kawiarnię w Sydney był inspirowany przez „kult śmierci” propagowany przez dżihadystyczną organizację Państwo Islamskie (IS).

„Kult śmierci szaleje obecnie na dużych terytoriach Syrii i Iraku i stanowi karykaturalną mieszankę religii i systemu sprawowania rządów, która nigdy nie powinna być nazywana szlachetnym terminem Państwo Islamskie” – podkreślił Abbott.

Abbott wyraził jednocześnie nadzieję, że w przyszłości nie dojdzie do podobnego „aktu terroru”. „Australia to pokojowo nastawiony kraj. Jesteśmy latarnią nadziei i wolności dla całego świata. (…) Sydney, nasze największe miasto, jest tak kosmopolityczne i różnorodne, że każdy może poczuć się w nim jak w domu” – dodał.

Premier zapowiedział, że władze wyciągną wnioski z grudniowych wydarzeń, które są przedmiotem oficjalnego śledztwa. „Najlepszą odpowiedzią na zło jest dobro. Najlepszą odpowiedzią na terroryzm jest życie w dotychczasowy sposób, ponieważ pokazuje to, że można nas przestraszyć, ale nie można nas zmienić” – powiedział Abbott.

W połowie grudnia ubiegłego roku ok. 50-letni uchodźca z Iranu Man Haron Monis, w przeszłości skazany za pisanie nienawistnych listów do rodzin żołnierzy poległych za granicą oraz oskarżony o napaści na tle seksualnym i pomoc w zabójstwie swojej żony, wdarł się do kawiarni w Sydney i wziął zakładników. Według mediów porywacz zażądał rozmowy telefonicznej z premierem Abbottem oraz dostarczenia flagi IS.

Australijska policja przeprowadziła szturm w celu odbicia zakładników; zginęły trzy osoby, w tym napastnik, a cztery zostały ranne. (PAP)

Na zdjęciu: Tony Abbott fot.Nikki Short/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*