Australia. Trzech żołnierzy USA poszukiwanych po wypadku samolotu

Samolot transportowy MV-22 Osprey podczas lądowania na pokładzie USS Bonhomme Richard fot. JASON REED / POOL/EPA

Służby ratunkowe poszukują trzech amerykańskich marines, którzy zaginęli w sobotę, gdy samolot, którym lecieli, wpadł do morza przy próbie lądowania w pobliżu północno-wschodniego wybrzeża Australii – powiadomił Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.

23 innych członków załogi lecących na pokładzie samolotu transportowego pionowego startu i lądowania MV-22 Osprey uratowano. Jedną z poszkodowanych osób przewieziono do szpitala.

Samolot wystartował z okrętu desantowego „Bonhomme Richard” i odbywał planowany lot – dodano w oświadczeniu. Gdy zderzył się z wodą, na ratunek natychmiast ruszyły służby znajdujące się na okręcie.

Australijskie ministerstwo obrony podało, że do wypadku doszło w pobliżu wybrzeża nad zatoką Shoalwater w północno-wschodniej Australii. „Mogę potwierdzić, że na pokładzie samolotu nie było nikogo z personelu australijskich sił obronnych” – powiedziała minister obrony Australii Marise Payne. Dodała też, że rozmawiała z szefem Pentagonu Jimem Mattisem i zaoferowała pomoc w akcji poszukiwawczo-ratunkowej.

Amerykański korpus piechoty morskiej powiadomił, że wszczęto dochodzenie w sprawie wypadku, jednak nie podał więcej szczegółów.

Ze względu na konieczność dokonywania w trakcie lotu zmian płaszczyzny obracania się śmigieł w odniesieniu do płaszczyzny skrzydeł Osprey jest maszyną bardzo trudną w pilotażu. (PAP)

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*