Aresztowano 5 osób w związku z masakrą w szkole w Pakistanie

Aresztowano 5 osób w związku z masakrą w szkole w Pakistanie

Afgańskie siły bezpieczeństwa aresztowały pięć osób podejrzanych o udział w masakrze w szkole w Peszawarze w północno-zachodnim Pakistanie w grudniu ub. r. – poinformowały w sobotę agencję AP afgańskie władze. W zamachu zginęło 150 osób, w tym 134 dzieci.

Mężczyźni mieli pomagać w ataku na tę prowadzoną przez armię szkołę dla dzieci wojskowych. Jak poinformowało agencję Associated Press trzech przedstawicieli afgańskich władz, wszyscy terroryści to cudzoziemcy. Zostali aresztowani w ostatnich tygodniach na wschodzie Afganistanu, niedaleko granicy z Pakistanem.

Informatorzy AP zastrzegli swą anonimowość.

Do ataku z 16 grudnia, uznawanego za najkrwawszy w historii kraju, przyznała się powiązana z Al-Kaidą organizacja Tahreek-e-Taliban Pakistan (TTP). Ugrupowanie to skupia islamistyczne frakcje, które od 2007 r. wraz z sojuszniczymi cudzoziemskimi bojownikami z Al-Kaidy toczą batalię z rządem w Islamabadzie. Są oni odpowiedzialni za zamachy, w których od 2007 r. zginęło ponad 6 tys. ludzi.

Jak poinformowali, zamach na szkołę w Peszawarze przeprowadzili w odwecie za ofensywę pakistańskich sił bezpieczeństwa w Północnym Waziristanie, na obszarach plemiennych na północnym zachodzie kraju, przy granicy z Afganistanem.

Północny Waziristan stał się matecznikiem talibskich bojowników, którzy atakują zarówno cele w Pakistanie, jak i w Afganistanie. Pakistańscy talibowie należą do najbardziej brutalnych wśród współczesnych dżihadystów. Jednak plemienne podziały sprawiły, że nigdy nie stali się oni spójną partyzancką armią. (PAP)

fot.Bilawal Arbab/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*