Arabia Saudyjska. Nowy król zapowiada kontynuację dotychczasowej polityki

Arabia Saudyjska. Nowy król zapowiada kontynuację dotychczasowej polityki

Nowy król Arabii Saudyjskiej Salman Ben Abd al-Aziz obiecał w piątek w wystąpieniu telewizyjnym, że będzie kontynuował politykę swych poprzedników z dynastii Saudów. Zaapelował przy tym do muzułmanów na całym świecie o solidarność i o jedność państw arabskich.

„Będziemy kontynuować prawidłową politykę, którą Arabia Saudyjska podążała od chwili założenia (królestwa)” – powiedział 79-letni król Salman.

Odniósł się też do napiętej sytuacji na Bliskim Wschodzie, gdzie od miesięcy rosną w siłę dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS). „Arabskie i muzułmańskie narody potrzebują solidarności i jedności” – podkreślił nowy monarcha.

Salman objął tron Arabii Saudyjskiej po tym jak ostatniej nocy zmarł dotychczasowy władca, jego starszy brat, liczący sobie około 90 lat Abd Allah ibn Abd al-Aziz as-Saud.

„Jego Wysokość Salman Ben Abd al-Aziz, wszyscy członkowie rodziny królewskiej i cały naród są pogrążeni w żałobie po Strażniku Dwóch Świętych Meczetów (w Mekce i Medynie – PAP), Abd Allahu ibn Abd al-Azizie, który odszedł dokładnie o godz. 1 (godz. 23 w czwartek czasu polskiego)” – głosi komunikat odczytany przez telewizyjnego prezentera. Na ekranach telewizorów pojawiło się nagranie wideo przedstawiające wiernych w Mekce.

Jednocześnie przekazano, że nowy monarcha na następcę tronu wyznaczył 71-letniego księcia Mukrina, brata Abd Allaha, którego ten już wcześniej mianował jako drugiego po Salmanie w kolejce do dziedziczenia władzy. Salman zaapelował do tzw. rady wierności – powołanej w 2006 roku w celu usprawnienia sukcesji – o ślubowanie lojalności Mukrinowi.

fot.EPA

fot.EPA

W piątkowym wystąpieniu król Salman poinformował też, że po Mukrinie tron ma objąć dotychczasowy minister spraw wewnętrznych Muhammad ibn Najif ibn Abd al-Aziz as-Saud. Monarcha ogłosił też nominację dla swojego syna Muhammada ibn Salmana na stanowisko ministra obrony i szefa królewskiego sądu. To stanowisko piastował do tej pory Salman. Państwowa telewizja podała, że jest to jedyna zmiana w rządzie.

Ogłaszając natychmiast swego następcę, nowy monarcha zapobiegł spekulacjom na temat porządku dziedziczenia w kraju, który jest jednym z największych producentów ropy naftowej na świecie – zauważa agencja Reutera.

79-letni Salman został ogłoszony następcą tronu w 2012 roku, od tego czasu sprawował też funkcję ministra obrony. Wcześniej przez około 50 lat był gubernatorem Rijadu. Agencja Associated Press zwraca uwagę, że jego stan zdrowia budzi wątpliwości – co najmniej raz miał wylew, który częściowo sparaliżował mu lewą rękę. (PAP)

fot.EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*