Ambasador: Na Białoruś przyjechało ponad 25 tys. mieszkańców Ukrainy

Ambasador: Na Białoruś przyjechało ponad 25 tys. mieszkańców Ukrainy

Ponad 25 tys. mieszkańców Ukrainy przyjechało w ostatnim czasie na Białoruś. Pięciuset ubiega się o status uchodźcy – poinformował w poniedziałek ambasador Białorusi w Kijowie Walancin Wialiczka na konferencji prasowej.

„Dosłownie w ciągu ostatnich miesięcy – w czerwcu-lipcu – na Białoruś przyjechało ponad 25 tys. mieszkańców Ukrainy (…) Trzeba pomyśleć, czym się mają zająć, gdzie będą pracować” – oświadczył dyplomata.

Jak zaznaczył, rodzą się pytania dotyczące środków, które trzeba będzie przeznaczyć na utrzymanie tych osób w razie przyznania im statusu uchodźcy.

Według podanych przez ambasadora danych wnioski o przyznanie statusu uchodźcy złożyło już około 500 Ukraińców, a około 1,5 tys. otrzymało zgodę na stałe zamieszkanie.

Wialiczka dodał, że procedura przyznawania statusu uchodźcy trwa około 6 miesięcy, ale rozpatruje się obecnie możliwość skrócenia jej do 3 miesięcy.

O tym, że coraz więcej obywateli Ukrainy zwraca się do białoruskich wydziałów migracji o zalegalizowanie pobytu – o status uchodźcy, o zgodę na podjęcie pracy lub o zezwolenie na pobyt stały – informował pod koniec lipca przedstawiciel Departamentu ds. Obywatelstwa i Migracji białoruskiego MSW Uładzimir Marhiewicz.

Jak powiedział, codziennie do białoruskich organów ds. obywatelstwa i migracji zwraca się osobiście, telefonicznie lub przez internet około 200 osób z Ukrainy. Według niego na Białoruś przyjeżdżają głównie Ukraińcy z obwodów wschodnich – ługańskiego i donieckiego – gdzie trwają walki sił rządowych z prorosyjskimi separatystami.

Z Mińska Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

Zdjęcie: Uchodźcy z Ukrainy fot.Yuri Kochetkov/EPA

 

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.

 

Categories: Świat

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*