Świadczenia małżeńskie z Social Security

fot.gpointstudio/123RF Stock Photos

Współmałżonek, który nie pracuje lub zarabia mniej niż ty, może ubiegać się o świadczenia małżeńskie pod twoim numerem ubezpieczenia społecznego.

Social Security może stać się ważnym zasobem finansowym dla małżeństw, które ubiegają się o świadczenia emerytalne. W wielu przypadkach jeden z małżonków pracował dłużej lub zarabiał znacznie więcej. Niejednokrotnie małżonka zajmowała się domem, dziećmi lub starszymi członkami rodziny, wspierając w ten sposób karierę zawodową męża.

Bez względu na okoliczności Social Security przyjrzy się wszystkim możliwym scenariuszom, które zagwarantują wypłacenie jak najwyższych świadczeń w oparciu o własne zarobki lub zarobki małżonka.

Małżonek może ubiegać się o świadczenia w ten sam sposób jak osoba ubiegająca się o świadczenia pod własnym numerem. Może ubiegać się o zmniejszone świadczenia w wieku 62 lat lub o pełne świadczenia w pełnym wieku emerytalnym. Chcesz się dowiedzieć, jaki to wiek dla ciebie lub małżonka? Pełny wiek emerytalny zależy od roku urodzenia, a informację o nim są dostępne na naszej stronie internetowej: www.socialsecurity.gov/pubs/ageincrease.htm.

Kwota świadczeń małżeńskich w pełnym wieku emerytalnym małżonka może być równa połowie twojego pełnego świadczenia. Jeżeli małżonek wybierze wcześniejszą emeryturę, jej/jego świadczenie może stanowić około jednej trzeciej twojego pełnego świadczenia. Proszę zauważyć, że świadczenia wypłacane małżonkowi nie zaniżają twojego świadczenia.

Świadczenia małżeńskie przysługują również rozwiedzionym współmałżonkom, jeżeli związek małżeński trwał ponad 10 lat. Małżonek ma więc wiele możliwych wariantów, a my możemy je uprościć. Doskonałym źródłem informacji jest sekcja „Świadczenia małżeńskie” dostępna w naszym informatorze świadczeń na www.socialsecurity.gov/planners.

Jeżeli jesteś gotowy ubiegać się o świadczenia, najszybciej, najprościej i najwygodniej zrobisz to na naszej stronie internetowej. Złóż wniosek na www.socialsecurity.gov/applyonline – zajmie ci to 15 minut.

W związku z decyzją Sądu Najwyższego wypłacamy również świadczenia małżonkom tej samej płci. Zachęcamy wszystkich uprawnionych do świadczeń do złożenia wniosku już teraz. Dowiedz się więcej na www.socialsecurity.gov/same-sexcouples.

Bez względu na to, czy otrzymujesz świadczenia małżeńskie czy własne, zapewniamy, że wypłacimy najwyższe świadczenia, do których masz prawo. Więcej informacji znajdziesz na www.socialsecurity.gov.

Iwona Gorzkowicz

Social Security Administration

Ubezpieczenie społeczne niesie pomoc starszym Amerykanom, pracownikom, którzy utracili zdolność do pracy, oraz rodzinom, w których zmarł żywiciel. Obecnie około 167 milionów osób odprowadza składki do Urzędu Ubezpieczeń Społecznych, a 59 milionów co miesiąc korzysta ze świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

Obecny system ubezpieczeń społecznych polega na tym, że osoby pracujące płacą podatki na rzecz tego systemu. Gromadzone środki są wykorzystywane na wypłaty świadczeń dla:

– emerytów

– osób niezdolnych do pracy

– spadkobierców zmarłych pracowników oraz

– osób będących na utrzymaniu świadczeniobiorców.

Kontakt z Social Security

Na portalu internetowym www.socialsecurity.gov można:

stworzyć konto „my Social Security”, gdzie znajduje się wyciąg z konta Social Security, a także m.in. sprawdzić swoje dochody, wydrukować pismo weryfikujące świadczenia, zmienić dane dotyczące bezpośrednich depozytów, zwrócić się o zastępczą kartę ubezpieczenia społecznego, uzyskać nowy formularz 1099/1042S oraz:

– złożyć wniosek o emeryturę, rentę inwalidzką i świadczenia Medicare

–znaleźć adres lokalnego urzędu Social Security

– poprosić o nową kartę Medicare

– znaleźć pełne teksty naszych publikacji oraz

– zyskać odpowiedzi na często zadawane pytania.

Niektóre usługi są dostępne tylko po angielsku.

Bezpłatny telefon

Oprócz korzystania z portalu internetowego można także telefonować do nas bezpłatnie pod nr 1(800) 772-1213. Wszystkie zgłoszenia traktujemy jako poufne.

– Aby rozmawiać po hiszpańsku, prosimy nacisnąć 2.

– Dla wszystkich innych języków prosimy nacisnąć 1 i wysłuchać automatycznych

wskazówek głosowych po angielsku, dopóki nie odezwie się osoba przyjmująca

zgłoszenia.

– Ta osoba skontaktuje się z tłumaczem, który pomoże w rozmowie.

– Usługi tłumaczy są bezpłatne.

Odpowiadamy na konkretne pytania w godz. od 7.00 do 19.00 od poniedziałku do piątku.

Categories: SSA
Tags: porady, SSA

Comments

 1. jagoda
  jagoda 23 stycznia, 2019, 08:10

  Witam! Czy swiadczenie malzenskie od ex meza z usa jest traktowane jako swiadczenie rodzinne i czy powinno byc opodatkowane rowniez w Polsce?

  Reply this comment
  • Ania
   Ania 31 lipca, 2019, 14:30

   Mieszkam w Polsce i nigdy nie byłam w USA. Pobieram świadczenie małżeńskie, które zostało mi wstrzymane z powodu ( jak mi podano ) nadpłaty. Jakie mogą być tego przyczyny?

   Reply this comment
  • Ania
   Ania 31 lipca, 2019, 14:48

   Mieszkam w Polsce i nigdy nie byłam w USA. Pobieram świadczenie małżeńskie, które zostało mi wstrzymane z powodu ( jak mi podano ) nadpłaty. Jakie mogą być tego przyczyny?
   Gdzie jest odpowiedź na moje pytanie?

   Reply this comment
 2. Ania
  Ania 31 lipca, 2019, 15:36

  Nigdy nie byłam w USA. Mam własną emeryturę wypracowaną w Polsce i świadczenie małżeńskie z tytułu pracy męża w USA. Czy moja emerytura ma wpływ na wysokość świadczenia z USA?

  Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*