0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedZPRKA wybrało nowe władze

ZPRKA wybrało nowe władze

-

Chicago, IL – W środę 11 sierpnia zakończył obrady 60. Sejm najstarszej polskiej organizacji bratniej pomocy w Ameryce, Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce. Obrady odbywały się w dniach 8 – 11 sierpnia w Hilton Rosemont/Chicago O’Hare Hotel w Rosemont, IL.

 

REKLAMA

Dla delegatów i gości, którzy przybyli do hotelu już w sobotę, Komitet Organizacyjny przygotował wycieczkę do biura głównego ZPRKA i Muzeum Polskiego w Ameryce. W muzeum przygotowany dla nich został koncert młodych talentów, przygotowany przez Jaclyn Krysinski z Komitetu Organizacyjnego. Wystąpili: Ola i Nicole Kwasny (skrzypce), Paulina Pieniążek (wokal) oraz Daniel Szefer (fortepian).

 

Pierwszy dzień obrad rozpoczęła uroczysta msza św. odprawiona w niedzielę, 8 sierpnia w kościele św. Stanisława Kostki. Mszę poprzedziła procesja złożona z pocztu sztandarowego, ubranych w stroje ludowe dzieci i młodzieży z zespołów tanecznych ZPRKA, członków zarządu i dyrekcji ZPRKA oraz księży koncelebransów. Mszę koncelebrowali kapelani ZPRKA ks. Władysław Ptak, ks. kanonik Antoni Iwuć i ks. prałat Stanley Milewski oraz proboszcz parafii św. Stanisława Kostki ks. Anthony Buś i ks. Marcelo JesuMaria.

 

Zebranych powitał serdecznie proboszcz parafii ks. Buś, który wspomniał krótko, że kościół św. Stanisława Kostki jest “matką polskich parafii w metropolii chicagowskiej”, a ZPRKA jest “matką” wszystkich polonijnych organizacji bratniej pomocy. Ks. proboszcz zaprosił wszystkich do częstego odwiedzania kościoła św. Stanisława Kostki oraz znajdującego się w parafii Sanktuarium Matki Bożego Miłosierdzia, które jako jedyna świątynia w archidiecezji chicagowskiej jest otwarta 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Na zakończenie ks. Buś życzył delegatom 60. Sejmu ZPRKA pomyślnych obrad.

 

Krótko po godz. 16 rozpoczęły się w hotelu oficjalne obrady, które zagaił prezes ZPRKA Wallace M. Ozog. Kapelan naczelny ZPRKA ks. Władysław Ptak odmówił krótką modlitwę, złożono też przysięgę fladze amerykańskiej tzw. Pledge of Allegiance. Następnie przystąpiono do składania nominacji na członków prezydium sejmu. Przewodniczącą sejmu została wybrana Joan Smuda, wiceprzewodniczącymi Micheline Jamiński i Julius Szymczyk, sekretarką Agnes Dahar. Ks. Ptak zaprzysiągł oficjalnie prezydium oraz pierwszą grupę delegatów.

 

Niedzielne obrady trwały krótko, gdyż na wieczór zaplanowany był uroczysty bankiet. Część oficjalną bankietu rozpoczęła przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Lucia Seranko. Wiceprzewodniczący Steven Cieślicki przedstawił następnie członków zarządu i dyrekcji ZPRKA, którzy wprowadzani byli w uroczystym orszaku w rytm poloneza przez tancerzy z zespołów “Wesoły Lud” i “Polonia”.

 

Odśpiewane zostały hymny narodowe: USA – przez Annette Nowakowski – i polski przez Paulinę Pieniążek. Inwokację odmówił wicekapelan ZPRKA ks. kanonik Antoni Iwuć.

 

Obrady sejmowe w poniedziałek 9 sierpnia rozpoczęły się o godz. 9 rano przemówieniami gości. Jako pierwszy wystąpił prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego, Frank Spula, który przypomniał, że ideą braterstwa jest pomoc innym, a poprzez pomoc innym pomagamy również sobie. Dodał, iż obecne trudności ekonomiczne mają wpływ na wszystkich i dlatego, zwłaszcza teraz, ważna jest współpraca organizacji braterskich.

 

Kolejny wystąpił konsul RP w Chicago Zygmunt Matynia. Wspomniał swoje pierwsze dni w Chicago, kiedy po raz pierwszy odwiedził siedzibę ZPRKA i Muzeum Polskiego, gdzie spotkał się z bardzo serdecznym przyjęciem. Muzeum Polskie było szczególnie pomocne w tym czasie, ponieważ konsulat RP poddawany był renowacji i to właśnie w muzeum odbywało się szereg imprez przygotowanych przez konsulat.

 

Timothy Kuzma, prezes Sokolstwa Polskiego nadmienił, że obrady sejmowe są dużym wyzwaniem dla każdej organizacji, ale też szczególną okazją do spotkania się jej członków i podjęcia ważnych decyzji. Dodał, iż podejmowane decyzje mają wpływ na przyszłość organizacji, zachęcił do podejmowania wyzwań i wezwał do współpracy.

 

Wiceprezeska Związku Polek w Ameryce, Sharon Zago, podkreśliła, że powinniśmy być wdzięczni odchodzącemu zarządowi i dyrekcji za pracę, którą wykonali dla dobra ZPRKA, i wspierać tych, którzy zostaną wybrani na kolejną kadencję, bo często nie są oni w pełni świadomi, jak wielka odpowiedzialność będzie na nich spoczywać. Dodała też, że cieszy się, iż w ciągu ostatnich kilku lat miała okazję współpracować z wiceprezesami innych organizacji polonijnych nad wspólnymi projektami.

 

Maria Cieśla, prezeska Muzeum Polskiego w Ameryce, podziękowała ZPRKA za wieloletnie sponsorstwo, pracownikom ZPRKA za wolontariat w muzeum oraz zwróciła się z prośbą o dalszą współpracę i finansowe wsparcie dla PMA.

 

Wszyscy goście życzyli owocnych obrad i podjęcia mądrych decyzji.

 

Jako ostatni wystąpił prezes Cleveland Society of Poles i P.A.V.A. Kosciuszko Post #152 z Cleveland, który w imieniu obu organizacji, które reprezentuje, złożył życzenia pomyślnych obrad.

 

Przystąpiono następnie do zdawania sprawozdań. Jako pierwszy przedstawił swoje sprawozdanie aktuariusz Joe Steimla. Przedstawił on finansową sytuację ZPRKA, porównał aktualne dochody i wydatki z ostatnich 4 lat, do wcześniej przewidywanych oraz do tych z poprzednich 4 lat.

 

Następnie zdały raporty: Komitet Budżetu, Skarg i Zażaleń, Komitet Długofalowego Planowania i Komitet Podziału Dystryktów, które przedstawiły swoje rekomendacje na najbliższe 4 lata.

 

Najdłuższe sprawozdanie tego dnia zdał Komitet “Task Force”, który utworzony został po ostatnim Sejmie ZPRKA, w celu zmodyfikowania Konstytucji i Statutu ZPRKA, tak aby Konstytucja była uniwersalna dla wszystkich 24 stanów USA, w których ZPRKA posiada licencję sprzedaży swoich produktów oraz aby była krótsza i bardziej zrozumiała. Ponieważ niektóre z propozycji poddane zostały dłuższej dyskusji, zadecydowano, że będzie ona kontynuowana we wtorek. Delegaci, którzy po zapoznaniu się ze wszystkimi proponowanymi zmianami chcieliby wyrazić swoje opinie lub propozycje, mieli czas, aby przekazać je do Komitetu “Task Force” na piśmie do północy tego dnia.

 

We wtorek delegaci i goście zostali przewiezieni autokarami do kościoła św. Konstancji, gdzie odprawiona została msza św. za zmarłych członków ZPRKA.

 

Po mszy większość delegatów i gości udała się do restauracji “Biały Orzeł” w Niles, gdzie przygotowany dla nich został lunch. W czasie lunchu w programie artystycznym wystąpiły zespoły: “Polonia” i “Wesoły Lud” oraz 2 pary taneczne reprezentujące zespoły Dystryktu #10 ZPRKA z Michigan. Na zakończenie wszyscy artyści zaśpiewali wspólnie piosenkę “Kraj matki mej”.

 

Po powrocie do hotelu rozpoczęto kolejny dzień obrad. W chwili rozpoczęcia pierwszej tego dnia sesji, zarejestrowało się 298 delegatów. Komitet Kwalifikacji Kandydatów podał do wiadomości, iż wycofał się jeden z kandydatów na stanowisko dyrektora Dystryktu # 5 ZPRKA.

 

Kolejne komitety sejmowe przedstawiły swoje raporty: m.in. Komitet ds. Młodzieży, Komitet Kwalifikacji Kandydatów, Komitet Elekcyjny, Komitet Publikacji, Komitet Rezolucji, Komitet ds. Edukacji i inne. Swój raport odczytała również redaktor naczelna “Narodu Polskiego” Kathryn Rosypal, która podała do wiadomości nazwiska zwycięzców 3 konkursów sejmowych.

 

Sprawozdanie kontynuował tego dnia Komitet “Task Force” przedstawiając wszystkie zgłoszone komentarze i propozycje i poddając je głosowaniu. Do chwili rozpoczęcia wyborów zarejestrowało się 300 delegatów. Do głosowania przedstawiono tylko te kandydatury, które posiadały opozycję. Przed rozpoczęciem głosowania kandydaci mieli ostatnią szansę na przedstawienie krótko siebie i swoich programów wyborczych. Pierwsze głosowanie skończyło się ok. godziny 23.00. Oddano 294 ważne głosy. Ponieważ żaden z ubiegających się na stanowiska 2 wiceprezesa i sekretarza/skarbnika nie otrzymał wymaganej liczby głosów, konieczne było przeprowadzenie dodatkowego głosowania.

 

Na stanowiska kapelanów wybrani zostali: ks. Władysław Ptak (Wyandotte, MI) – kapelan naczelny – oraz ks. kanonik Anthony Iwuć (Providence, RI) i ks. prałat Stanley Milewski (Orchard Lake, MI) – wicekapelani. Prezesem ZPRKA został Joseph A. Drobot, Jr. (Bloomfield Hills, MI), wiceprezesami – Anna Sokołowski (Downers Grove, IL) i Robert Bielenda (Redford, MI), sekretarzem/skarbnikiem – James Robaczewski (Chicago, IL). Na stanowiska dyrektorów wybrano: Dyst. #1 – Marsha M. Mikuszewski (Adams, MA), Dyst. #2 – Gregory B. Olma (Buffalo, NY), Dyst. #3 – Joanne I. Zajac (Philadelphia, PA) i Edward F. Kaplaniak (Johnstown, PA), Dyst. #4 – Richard P. Turkiewicz (Winter Springs, FL), Dyst. #5 – Joan C. Sylak (Toledo, OH) i Mitchell J. Bienia (Cleveland, OH), Dyst. #6 – Constance Bonin (Athens, WI), Dyst. #7 – Anna Krysiński (Glenview, IL) i Robert Bugielski (Chicago, IL), Dyst. #8 – Krystyna Lech (Palos Hills, IL) i James Rustik (Woodridge, IL), Dyst. #9 – Elżbieta Grabowski (Munster, IN), Dyst. #10 – Tom Lisiecki (Warren, MI) i Christopher Ozog (Madison Heights, MI).

 

Środowa sesja rozpoczęła się oficjalnym odczytaniem wyników wyborów. Złożono wnioski o zwolnienie wszystkich komitetów sejmowych i przyjęcie przedstawionych raportów. Padł również wniosek o przyznanie tytułu Honorowego Prezesa ZPRKA odchodzącemu prezesowi Wallace Ozogowi. Wszystkie wnioski zostały przyjęte.

 

Następnie wprowadzeni zostali w asyście wszyscy nowo – wybrani członkowie zarządu i dyrekcji ZPRKA. Krótko przemówił prezes-elekt Joseph Drobot Jr., który podziękował wszystkim, którzy popierali jego kandydaturę oraz swojej rodzinie za ogromne wsparcie. Złożył również wyrazy podziękowania odchodzącemu prezesowi Wallace Ozogowi i jego żonie Joann. Obrady zakończył ks. kapelan Władysław Ptak, który odmówił krótką modlitwę w podziękowaniu za pomyślne zakończenie obrad.

 

Lidia Kowalewicz

REKLAMA

2091203645 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091203948 views

REKLAMA

2093000408 views

REKLAMA

2091204236 views

REKLAMA

2091204385 views

REKLAMA

2091204531 views