0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedZimowy Koncert zespołów "Polonia" na Uniwersytecie Northeastern

Zimowy Koncert zespołów "Polonia" na Uniwersytecie Northeastern

-

REKLAMA

Staropolski kulig
w chicagowskie zapusty

 

Chicago (Inf. wł.) – Uroczystym koncertem, który dwudziestego drugiego stycznia odbył się w sali widowiskowej uniwersytetu Northeastern, sezon artystycznej działalności rozpoczęli członkowie grup tanecznych, kierowanego przez Cecylię Rożnowską i Annę Krysińską, zespołu „Polonia”, działającego od dwudziestu sześciu lat pod egidą Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego.

 

Liczne grono publiczności powitali gospodarze koncertu, dyrektor zespołu Anna Krysińska i Marek Dobrzycki. Wśród gości honorowych artystycznego wydarzenia byli między innymi: zastępca konsula generalnego Robert Rusiecki, wiceprezes Fundacji Kopernikowskiej John Wojciechowski, prezes Rady Nauczycieli Polonijnych Lidia Filus, wiceprezes ZPRK Anna Sokołowski, skarbnik tej organizacji i wielu innych.

 

Na noworoczny program, obok tańców ludowych z różnych regionów Polski i tańców narodowych, złożyła się prezentacja zwyczajów i obrzędów bożonarodzeniowych Polski szlacheckiej, połączonych ze śpiewaniem kolęd.

 

Rozpoczęła go scenka w polskim dworze, którego domownicy, wspominając z rozrzewnieniem dawne huczne kuligi z udziałem licznego grona sąsiadów i gości przemierzających leśne ostępy saniami ciągnionymi przez dorodne bachmaty, ogrzewających się przy palonych na leśnych polanach ogniskach, tańczących przy dźwiękach kapel, często rozgrzewających ciała i dusze grzańcem z dodatkiem goździków i miodu, oczekują przyjścia kolędników, którzy w mroźne zimowe noce wędrując z gwiazdą i turoniem odwiedzali dwory i domostwa, aby grać jasełka, śpiewać kolędy, często płatać gospodarzom figle i psoty. Przy okazji prosili o datki w postaci jedzenia i pieniędzy. W kolędniczym orszaku nie mogło oczywiście zabraknąć anioła, postaci króla Heroda, Żyda, śmierci i diabła, który w domach, gdzie były panny na wydaniu, potrafił posypać domowników sadzą lub płatać inne psikusy. Scenkę z kolędnikami uzupełnił pokaz tańców staropolskich. W rolę szlachcica znakomicie wcielił się aktor, Andrzej Krukowski, któremu w roli żony partnerowała Dorota Wójcik z córką Emilką.

 

W kolejnej odsłonie zimowego pokazu tanecznych umiejętności zespołu na scenie pojawili się najmłodsi tancerze z grup „Radosna” i „Mała Polonia”, którzy wystąpili w scence z Mikołajem, a następnie publiczność obejrzała poloneza „Król Jagiełło” w wykonaniu grupy reprezentacyjnej zespołu. W kolejnych odsłonach pierwszej części koncertu na scenie pojawiły się „Krasnoludki”, starsi tancerze w walcu amerykańskim oraz wszystkie grupy zespołu, które wspólnie z publicznością zaśpiewały kilka najpopularniejszych kolęd.

 

Na rozpoczęcie drugiej części noworocznego spektaklu tancerze Reprezentacji zaprezentowali się w siarczystym mazurze. W kolejnych odsłonach, trwającego ponad dwie godziny widowiska, w pokazie tańców rzeszowskich i poleczce wystąpiła „Mała Polonia”, „Młoda Polonia” zatańczyła kujawiaka i pokazała tańce regionu cieszyńskiego, „Mała Reprezentacja” pokazała się w tańcach kaszubskich, a „Radosna Polonia” w zabawach kurpiowskich. Zimowy Koncert 2012 zakończył obrazek „Na krakowskim rynku” z Lajkonikiem.

 

Prezentacja zwyczajów bożonarodzeniowych, zaprezentowane układy taneczne, przygotowane i wykonane przez poszczególne grupy, wsparte niezliczoną ilością wielobarwnych strojów i elektroniczną scenografią wprowadzającą widza w klimat i nastrój prezentowanego regionu Polski, złożyły się na interesujący program, którego odbiór zapewnił widzom wiele pozytywnych wrażeń, co wyrazili rzęsistymi oklaskami. Scenariusz i choreografię scenki kuligu i oczekiwania na kolędników przygotowała Iwona Puc, a tekst do wizyty kolędników z odniesieniami do chicagowskiej rzeczywistości napisał Wiesław Spirala. Choreografia niektórych tańców – Jaclyn i Janusz Krysińscy.Podczas tańców oraz śpiewu kolęd akompaniowała kapela pod dyrekcją Mieczysława Dziś w składzie: Janusz Kozera – kontrabas, Konrad Pawełek – klarnet oraz siostry Aleksandra i Nicole Kwaśny – skrzypce.

 

Bliżej siebie poprzez kulturę, tradycję i podróże, to motto przyświecające naszej działalności od momentu powstania w 1984 roku „Jackowa”, pierwszej grupy tanecznej zespołu „Polonia”, który teraz ma w swoim składzie ponad 160 młodych tancerek i tancerzy tańczących w grupach: „Polonia”, „Młoda Polonia”, „Mała Polonia”, „Radosna Polonia” i „Krasnoludki” – wyznała dyrektor zespołu Anna Krysińska po zakończeniu spektaklu.

 

Rośnie nam kolejna generacja wspaniałych tancerzy. Jesteśmy szczęśliwi, że od tylu lat mamy przyjemność działać i występować pod opieką ZPRK i Fundacji Kopernikowskiej. Korzystając z okazji pragnę również serdecznie podziękować za pomoc i współpracę Konsulatowi Generalnemu RP w naszym mieście. Podziękowanie kieruję także do Angelina Pedroso Center for Diversity and Intecultured Affairs Northeastern University – podkreśliła dyrektor zespołu, który dwunastego czerwca ubiegłego roku celebrował srebrny jubileusz.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2091290477 views

REKLAMA

2091290776 views

REKLAMA

2093087236 views

REKLAMA

2091291058 views

REKLAMA

2091291204 views

REKLAMA

2091291350 views