Strona głównaUncategorizedXV Jubileuszowe Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim KS “Bronek”

-

Kleinwalsertal, Alpy austriackie

23 marca 2011 r. w Alpach austriackich na stoku Heuberg Arena zostały przeprowadzone XV Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim. Organizatorem Mistrzostw był dr Bronisław Orawiec, Honorowy Prezes Związku Lekarzy Polskich w Chicago. Bazę hotelową zimowiska przygotował dr Zbigniew Kostecki, były długoletni prezes Polskiego Towarzystwa Medycznego w Niemczech.

Piękna zimowa sceneria alpejska oraz słoneczna, kryształowa pogoda sprzyjała Mistrzostwom. Warunki śniegowe na stoku Heuberg Arena (1550 m) były wyśmienite. Trasę przygotowała austriacka szkoła narciarska Skischule-Kleinwalsertal. Bramki do slalomu giganta ustawił dyrektor Egon Haller. Do końcowej punktacji zaliczano sumę dwóch przejazdów.

Patronat nad zawodami sprawowały organizacje: Naczelna Rada Lekarska (NRL) w Warszawie (prezes dr Maciej Hamankiewicz), Okręgowa Izba Lekarska (OIL) w Krakowie (prezes prof. Andrzej Matyja), Federacja Polonijnych Organizacji Medycznych (FPOM) (prezes prof. Marek Rudnicki), Polskie Towarzystwo Medyczne (PTM) w Niemczech (prezes dr Bogdan Miłek) oraz Związek Lekarzy Polskich (ZLP) w Chicago (prezes dr Józef Mazurek). Z zimowiska skorzystało 356 osób z 11 państw. W zawodach uczestniczyło 68 osób.

Skład Komisji Sędziowskiej stanowili: prof. Grzegorz Opala (Honorowy Przewodniczący, Polska), prof. Andrzej Matyja (reprezentujący NRL oraz OIL, Polska), dr Zbigniew Kostecki (organizator zimowiska, Niemcy), p. Paweł Kostecki (pomoc komputerowa, USA), p. Egon Haller (dyrektor szkoły narciarskiej, Austria) oraz dr Bronisław Orawiec (organizator Mistrzostw, USA). Zapisy na zawody prowadzili: dr Danuta Kostecka, dr Elżbieta Gnielka, dr Henryk Gnielka, dr Bożena Lukoschek, dr Irena Weder (Niemcy), prof. Halina Woś (Polska), dr Nina Ekeroth (Szwecja) oraz dr Joanna Rudnicka, dr Grażyna Orawiec i dr Bronisław Orawiec (USA).

Wśród dzieci młodszych (do 10 lat) I miejsce zdobył Jakub Łyniewski, II pozycję zajął Antoni Gruba, a III – Róża Fąfrowicz. W grupie starszej: I miejsce – Paulina Łyniewska, II – Julia Fąfrowicz, a III – Wiktoria Podhorska-Piotrowski (wszyscy z Polski).

W grupie lekarskiej pań powyżej 60 r.ż. I miejsce zajęła Anna Polońska (Polska). W grupie wiekowej 35-60 lat I miejsce zdobyła Beata Burek (Polska), II miejsce – Mariola Jabłoński (Niemcy), a III – Marta Kostecka-Matyja (Polska). W grupie poniżej 35 r.ż. I miejsce – Maria Mituś-Kenig, a II – Agata Marcinkowska (obydwie z Polski).

Wśród lekarzy grupy powyżej 65 r.ż. zwyciężył Piotr Kluzik (aktualnie instruktor narciarski), II miejsce zdobył Sigmund Kahl (także instruktor narciarski), a III pozycję zajął Antoni Blaschyk (wszyscy z Niemiec). W najliczniejszej grupie lekarzy (50-65 r.ż.) triumfował Bronisław Orawiec (USA). Na drugim miejscu uplasował się Lech Poloński (Polska), a trzecie miejsce zajął Marek Rudnicki (USA). W grupie 35-50 r.ż. zwyciężył Jacek Fąfrowicz przed Sławomirem Listopadzkim i Dariuszem Możdżeniem (wszyscy z Polski). W grupie poniżej 35 r.ż., I miejsce zajął Jakub Kenig, a II – Jerzy Mituś (obydwaj z Polski).

W klasyfikacji generalnej lekarzy z uwzględnieniem wieku wg. przelicznika FIS I miejsce wywalczył Bronisław Orawiec (USA). Było to z kolei piętnastne zwycięstwo dr. B. Orawca. II miejsce zajął Lech Poloński (Polska), a III – Piotr Kluzik (Niemcy).

W konkurencji drużynowej I miejsce zajęli Jakub Kenig i Lech Poloński (Polska), II miejsce – Bronisław Orawiec i Marek Rudnicki (USA), a trzecią lokatę – Piotr Kluzik i Sigmund Kahl (Niemcy).

W grupie rodzin i sympatyków wśród pań grupy starszej najlepszą okazała się Malina Chojnowska (USA) przed Iwoną Krempels (Niemcy) i Kazimierą Krzyścik (Polska). W grupie młodszej zwyciężyła Alicja Widuch (Polska) przed Martą Mental (Polska) oraz Natalią Musiał (Niemcy). Natomiast wśród panów grupy starszej I miejsce zdobył Henryk Krisch (Niemcy), II – Ryszard Baran (Niemcy), a III – Krzysztof Szymański (Polska). W grupie młodszej I miejsce zajął Dariusz Poloński, II miejsce – Krzysztof Kękuś, a III – Arkadiusz Górny (wszyscy z Polski).

Honorowi goście: były Minister Zdrowia RP prof. Grzegorz Opala, konsultant krajowy ds. kardiochirurgii prof. Stanisław Woś z żoną prof. Haliną, konsultant wojewódzki ds. kardiologii prof. Lech Poloński z żoną dr Anną, prezes OIL w Krakowie prof. Andrzej Matyja z żoną dr Martą, prezes FPOM prof. Marek Rudnicki z żoną dr Joanną, były wieloletni prezes PTM w Niemczech dr Zbigniew Kostecki z żoną dr Danutą, prezes OIL w Toruniu dr Łukasz Wojnowski, prezes PTM w Niemczech dr Bogdan Miłek oraz prezes ZLP w Chicago dr Józef Mazurek.

Sponsorzy Mistrzostw: dr Maciej Hamankiewicz – prezes NRL oraz dr Jacek Tętnowski – przewodniczący Komisji ds. Sportu i Turystyki przy NRL (Warszawa), prof. Andrzej Matyja i dr Jerzy Kękuś – dyrektorzy NZOZ „Medicina” (Kraków), dr Jan Gniadek z żoną dr Barbarą Gniadek – dyrektorzy NZOZ „Twoje Zdrowie” (sponsorzy medali, Katowice), prof. Grzegorz Opala – Stowarzyszenie Rozwoju Neurologii Wieku Podeszłego (Katowice), prof. Lech Poloński – Polska Grupa Medyczna im. Polonii Świata (Zabrze), prof. Marek Rudnicki – prezes FPOM (Chicago), dr Bogdan Miłek – prezes PTM (Niemcy) oraz dr Bronisław Orawiec – Cardiology (Chicago).

Uroczyste zakończenie Mistrzostw odbyło się w Aparthotel, Kleinwalsertal, Austria. Imprezę prowadził dr Bronisław Orawiec, który w swoim wystąpieniu m.in. powiedział:

– Moi kochani, czas jest nieubłagany i pędzi naprzód, a my razem z nim. XV Jubileuszowe Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim, podobnie jak wszystkie poprzednie, przechodzą do historii sportu lekarskiego. Również i tegoroczne zawody dostarczyly nam wiele wrażeń, głębokich przeżyć i emocji. Cieszmy się z tego, że nasze wspólne spotkania towarzyskie, jak również zawody sportowe, rozwijają się bardzo pomyślnie. Dzięki dr Zbyszkowi Kosteckiemu i jego żonie dr Danucie oraz nam wszystkim, każdego roku mamy coraz większą ilość uczestników zimowiska i zawodników, a w tym roku ilość uczestników zimowiska była rekordowa. Sport narciarski przyczynia się do tego, że jesteśmy młodsi, czujemy się zdrowiej. Sport ten poprawia nam kondycję fizyczną i psychiczną, w myśl porzekadła: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Mam zaszczyt pogratulować sportowcom i uczestnikom Mistrzostw, w tym zapalonym kibicom, sukcesów sportowych. Uczestnikom zimowiska szczerze dziękuję za stworzenie serdecznej, rodzinnej atmosfery.

Trofea, medale, dyplomy, nagrody i upominki zwycięzcom (trzy pierwsze miejsca w poszczególnych grupach) wręczali sponsorzy: prof. Grzegorz Opala (Honorowy Przewodniczący Komisji), dr Zbigniew Kostecki (organizator zimowiska), prof. Andrzej Matyja (prezes OIL w Krakowie), prof. Marek Rudnicki (prezes FPOM), prof. Lech Poloński (PGM), dr Jan i Barbara Gniadkowie (NZOZ „Twoje Zdrowie”), dr Jerzy Kękuś (NZOZ „Medicina”), dr Bogdan Miłek (PTM w Niemczech) oraz dr Bronisław Orawiec (Honorowy Prezes ZLP, organizator). W sumie wręczono: 45 pucharów, 138 dyplomów oraz 30 medali. Wszyscy uczestnicy Mistrzostw otrzymali dyplomy. Sponsorom oraz członkom Komisji Sędziowskiej wręczono pamiątkowe medale, dyplomy oraz plakaty. Wszyscy sponsorzy otrzymali ponadto wydane ostatnio książki pt. „Góralskie Posiady Doktora Orawca”, tom III. Warto podkreślić, że piękne medale z logo KS

„Bronek”, sylwetką narciarza oraz napisem upamiętniającym XV Jubileuszowe Światowe Mistrzostwa Lekarzy Polonijnych w Narciarstwie Alpejskim zostały wyprodukowane specjalnie na Mistrzostwa w mennicy polskiej.