REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedWicegubernator Stanu Illinois, Pat Quinn odwiedził Polskę

Wicegubernator Stanu Illinois, Pat Quinn odwiedził Polskę

-

Z dziesięciodniową wizytą w Polsce gościł Pat Quinn, wicegubernator Stanu Illinois. Przywiózł on do Krakowa i Warszawy dwudziestoosobową delegację, w skład której weszli przedstawiciele biznesu oraz oficjalni goście. Poza wicegubernatorem w wizycie uczestniczyli:

Cheryl Bers – American Lung Association.
Frieda Weiss Fritzhall – była więźniarka Oświęcimia, obecnie pracująca w Muzeum Holocaustu.
Ralph Rehbock – również z Muzeum Holocaustu.
Debra Kerr Fassnacht – wiceprezes John G. Shedd Aquarium w Chicago.
Major James Fisher – Gwardia Narodowa Illinois.
Podpułkownik Chris Charveron – Gwardia Narodowa Illinois.
Danuta Kowalik – matka kaprala Jakuba Kowalika, żołnierza Marines, który zginął w Iraku.
Ambasador J.D. Bindenagel – wiceprezes do spraw kontaktów rządowych i międzynarodowych Uniwersytetu DePaul.
Ania Chodorowska – Polska studentka Uniwersytetu Illinois w Chicago.
Jen Hoelzle – koordynator delegacji, biuro wicegubernatora Quinna.
Tom Panek – prezes Word Trade Center Illinois.
Henryk Kaźmierczak z małżonką – prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej.
Bogdan Pukszta – dyrektor, Polsko-Amerykańska Izba Gospodarcza.
George Dixon – prezes Soybean Association.
Richard Gebert – wiceprezes Illinois Farm Bureau.
Agnieszka Pokropek – Polvision.
Anna Kornacka – Radio Chicago.
W Warszawie dołączyła do delegacji:
Ewa Sieradzki – dyrektor ds. współpracy zagranicznej i protokołu biura gubernatora.

Program wizyty był bardzo urozmaicony i obfitował w wiele ciekawych spotkań.
Ósmego czerwca, samolotem rejsowym LOT-u z Chicago do Krakowa, delegacja przyleciała do Polski i rozpoczęła oficjalną wizytę.
Powitania na terenie Małopolski dokonał Marszałek Sejmiku Małopolskiego, pan Marek Nawara. W spotkaniu tym wzięła również udział Konsul Generalna USA z krakowskiego konsulatu, Anne Hall, i konsul ds. politycznych i ekonomicznych, Duncan Walker. Spotkanie miało charakter informacyjny, ale mowa była także o możliwościach współpracy pomiędzy stanem Illinois a województwem Małopolskim. na polach: ochrony środowiska, edukacji, wymiany kulturalnej i technologicznej.

Wieczorem delegacja zaproszona została do klasztoru „Na Skałce” na uroczysty koncert z okazji rocznicy spotkania papieża Jana Pawła II z ludźmi nauki, kultury i sztuki oraz z młodzieżą, które to spotkanie miało miejsce właśnie w ogrodach klasztoru w 1979 roku. Gości z USA przywitali pani wiceprezydent miasta Krakowa Elżbieta Lęcznarowicz i przeor klasztory ojców Paulinów, Andrzej Napiórkowski. Koncert zorganizowany przez Fundację Panteon Narodowy na Skałce i zakon ojców Paulinów, zakończył się uroczystym zapaleniem zniczy o godzinie 9:47 wieczorem i wspólnym odśpiewaniem „Barki”, ulubionej pieśni Ojca Świętego.

Sobota, 9 czerwca, rozpoczęła się bardzo pracowicie, szczególnie dla biznesowej części delegacji. Rano miała miejsce wymiana informacji i omówienie możliwości współpracy w tzw. „Business Mixerze”. Wzięli w niej udział ze strony polskiej: przedstawiciele izb gospodarczych American Member of Commerce in Poland, Polsko-Amerykańskiej oraz miasta Krakowa, przedstawiciele małopolskiego biznesu. W spotkaniu wzięli także udział konsul Hall i konsul Walker.

Resztę dnia delegacja spędziła w Dąbrowie Tarnowskiej. Mieście, z którego pochodził młody kapral Marines – Jakub Kowalik. Kuba służąc swej nowej ojczyźnie i walce o demokrację poległ w Iraku w 2003 roku.
Wizyta tak wysokiego rangą polityka amerykańskiego w Dąbrowie Tarnowskiej była wydarzeniem niezwykłym. Delegację w Urzędzie Gminy powitał burmistrz – Stanisław Początek. W spotkaniu udział wzięli: Robert Pantera – poseł na Sejm RP, Wiesław Krajewski – starosta dąbrowski, Bogusława Serwicka – przewodnicząca Rady Miejskiej, Andrzej Kita – przewodniczący Rady Powiatowej. To właśnie z tego miasta i okolic w XIX wieku wielu mieszkańców wyjechało za pracą i chlebem do Ameryki. Na przeludnionej galicyjskiej wsi nie byli w stanie utrzymać swoich rodzin. Upragnioną pracę znajdowali na gościnnej ziemi amerykańskiej, głównie w stanie Illinois.

W swoim wystąpieniu wicegubernator Quinn dużo ciepłych słów skierował do pani Danuty Kowalik – mamy Jakuba Kowalika, który pochodził z Dąbrowy i w wieku 10 lat wyemigrował wraz z rodzicami i bratem do USA w 1992 roku. Tam ukończył szkołę podstawową i średnią a następnie wstąpił do piechoty morskiej Marines. Służył w swojej jednostce w Kalifornii. W lutym 2003 roku jego jednostka została skierowana na Bliski Wschód. Od marca brała udział w działaniach wojennych w Iraku. Zginął w maju 2003, był pierwszym Polakiem w amerykańskim mundurze, który stracił życie na wojnie w Iraku. Miał 21 lat. Jakub Kowalik pośmiertnie otrzymał obywatelstwo amerykańskie.

Pamięci Kuby Kowalika był w całości poświęcony kolejny punkt wizyty. Goście udali się do Publicznego Gimnazjum Nr 2 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego. Do tej szkoły uczęszczał młody kiedyś Jakub Kowalik – mieszkaniec Dąbrowy. Gości serdecznie powitała dyrektor Gimnazjum – pani Iwona Wrzoskiewicz-Słonka. Na spotkanie przyszli nauczyciele, krewni rodziny Kowalików, przyjaciele pani Danuty i młodzież. Uczniowie przedstawili piękny program artystyczny, przypomniano sylwetkę Kuby i jego drogę życiową.

Pan wicegubernator i przedstawiciele Stanowej Gwardii Narodowej złożyli kwiaty przed tablicą w holu szkolnym, oddając w ten sposób cześć kapralowi Jakubowi Kowalikowi. Na podwórzu szkolnym zasadzono młody dąb, „Drzewko Pamięci”.

Niedzielę, 10 czerwca, rozpoczęła Msza św. w kościele Mariackim, później delegacja wyruszyła do Oświęcimia, aby zwiedzić obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. Było to dla wszystkich ogromne przeżycie, które stało się jeszcze bardziej osobiste z powodu obecności w delegacji Fredy Weiss Fritzhall, byłej więźniarki obozu. Fritzi wykazując ogromny hart ducha oprowadzała po obozie i opowiadała o swoich przeżyciach. Wystarczy tylko wspomnieć, że jest jedyną z całej swej rodziny, która uratowała się przed egzekucją w komorze gazowej. W wizycie w Auschwitz-Birkenau towarzyszył delegacji wojewoda małopolski, Maciej Klima. Wicegubernator i wojewoda złożyli wieńce pod „Ścianą Śmierci” obozu Auschwitz.

Poniedziałek był dniem poświęconym nauce. Rano delegacja odwiedziła Uniwersytet Jagielloński, gdzie wicegubernator Quinn rozmawiał z rektorem Karolem Musiałem. Wymiana zdań dotyczyła możliwości współpracy z uniwersytetami stanowymi, wymiany studentów i nauczycieli akademickich. Rozmawiano też o możliwości prowadzenia wspólnych badań i prac naukowych.
Jednym z istniejących już przykładów takiej współpracy jest ośrodek badawczy firmy mającej swoją główną siedzibę w Illinois – Motoroli. Znajduje się on w specjalnej krakowskiej strefie ekonomicznej. Powstają tam programy komputerowe do wszystkich produktów Motoroli. Wicegubernator odwiedził Motorolę, po czym zostawił swoją delegację z fachowcami od spraw rozwoju ośrodka, a sam udał się z kurtuazyjną wizytą do Metropolity Krakowskiego, kardynała Dziwisza.

Jego Eminencja kardynał Dziwisz przyjął Pata Quinna bardzo serdecznie, pytał o Chicago, o polonijne kościoły i wiernych. Pokazał wicegubernatorowi wiele pamiątek po wielkim, polskim papieżu, którego był najbliższym współpracownikiem. Przyjął też zaproszenie do odwiedzenia stanu Illinois.
Popołudnie delegacja spędziła w Nowym Sączu, gdzie po spotkaniu z władzami miasta pod przewodnictwem prezydenta miasta Ryszarda Nowaka, nastąpiła wizyta w Wyższej Szkole Biznesu –National Louis University. Jest to istniejąca od ponad 15 lat, jedna z najlepszych szkół biznesu w Polsce. Szczególnie ciekawa jest ich współpraca z uniwersytetem NLU z Illinois. Studenci kończąc tę uczelnię otrzymują dwa dyplomy: polski i amerykański.

Stała współpraca tych dwóch uczelni jest m.in. wynikiem perspektywicznego myślenia rektora Wyższej Szkoły Biznesu, Krzysztofa Pawłowskiego, oraz pomocy i zaangażowania jednego, z niegdyś pracowników NLU, dziś dyrektora Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej, Bogdana Pukszty. Goście mieli okazję spotkać się ze studentami i władzami uczelni oraz poznać historię, działalność i osiągnięcia WSB-NLU. WSB-NLU posiada także wspólny program z innym uniwersytetem z Illinois – DePaul University.

Wtorek, 12 czerwca, rozpoczął się przejazdem autokarowym do Warszawy, gdzie w hotelu Marriott nastąpiło spotkanie/briefing z udziałem działu handlowego ambasady USA, AmCham-u i Biura Współpracy Obronnej ambasady. Delegacja otrzymała solidną porcję informacji na temat polskiej gospodarki, sytuacji politycznej, społecznej, współpracy pomiędzy Gwardią Narodową Illinois, a instytucjami militarnymi w Polsce.

Pierwszym spotkaniem o charakterze politycznym była wizyta w Senacie RP, gdzie wicegubernator został przyjęty przez Marszałka Bogdana Borusewicza. Rozmawiano m.in. o Polonii w stanie Illinois, wymianie szkoleniowej urzędników, współpracy edukacyjnej.

Bezpośrednio po wizycie w Senacie, delegacja pojechała do pałacu belwederskiego na lunch, który z okazji pobytu w Polsce wicegubernatora Quinna, wydała minister Elżbieta Jakubiak, szefowa kancelarii prezydenta RP. Pani minister m.in. poinformowała delegację o planowanej jesienią tego roku, wizycie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Chicago.

Następne wtorkowe spotkanie miało charakter bardzo wzruszający. Pat Quinn odwiedził Irenę Sendlerową, bohaterkę, która w czasie okupacji hitlerowskiej uratowała od śmierci ponad 2500 dzieci pochodzenia żydowskiego. Pani Irena ma 97 lat. Jest pełną optymizmu i uśmiechu. Na pytanie wicegubernatora: „Jest pani bohaterką, jakie były motywacje tego działania, za które groziła przecież śmierć?” pani Sendlerowa odpowiedziała: „Zrobiłam to, co powinien zrobić każdy człowiek”. W trakcie wizyty członkowie Muzeum Holocaustu wręczyli pani Irenie specjalny dyplom uznania jej wielkich zasług. Muzeum ustanowiło także stypendium im. Ireny Sendlerowej dla nauczycieli uczących o historii holocaustu.

Kolejny dzień wizyty zdominowały dwa wydarzenia. Pierwszym z nich było uroczyste podpisanie umowy pomiędzy wicegubernatorem Quinnem, a wojewodą mazowieckim, Jackiem Sasinem. List intencyjny w sprawie rzek siostrzanych Wisły i rzeki Illinois ustala warunki współpracy, wymiany naukowej i projektów badawczych. List drukujemy w całości w Dzienniku Związkowym. Podpisanie dokumentu odbyło się w czasie rejsu statkiem po Wiśle.

Drugim głównym tematem dnia były spotkania w Ministerstwie Obrony Narodowej i Sztabie Wojsk Lądowych oraz uroczyste złożenie wieńcy na grobie Nieznanego Żołnierza i bohaterów powstania w Getcie. Wiceminister Bogusław Winid, który przyjął delegację w MON, dziękował Gwardii Narodowej Stanu Illinois za pomoc w programie „Partnerstwo dla Pokoju” oraz w przygotowaniach i treningach kolejnych kontyngentów polskich żołnierzy wyjeżdżających do Iraku. To piloci Illinois National Guards przyprowadzili do Polski pierwsze samoloty F-16.

W Sztabie Wojsk Lądowych wicegubernator spotkał się z żołnierzami, którzy służyli w Iraku razem z amerykańskimi kolegami. Generał Brygady, Szef Sztabu Wojsk Lądowych, Jerzy Michałowski, pełnił honory domu i przekazał szereg informacji dotyczących wspólnej służby w Iraku. Członkowie delegacji zapalili znicze przy tablicy upamiętniającej polskich żołnierzy poległych w czasie służby na wielu frontach świata. Wicegubernator otworzył także konferencję/seminarium zorganizowaną przez firmę Unitronex z St. Charles, Illinois. Była to prezentacja firm z USA, które oferują najwyższej jakości sprzęt militarny. W spotkaniach wicegubernatora o charakterze militarnym brał także udział prezes i właściciel Unitronexu, Wojtek Skonieczny.

Po ciekawym spotkaniu w Ministerstwie Środowiska, gdzie dyskutowano bio-paliwa, alternatywne źródła energii oraz energię odnawialną delegacja udała się do rezydencji ambasadora USA, Victora Ashe, na przyjęcie wydane z okazji pobytu w Polsce wicegubernatora Quinna.

W czwartek dzień rozpoczął się wizytą w Muzeum Powstania Warszawskiego. Ekspozycja zrobiła na gościach duże wrażenie i ogromnie się podobała.
Kolejna wizyta miała miejsce w najbardziej prestiżowej polskiej uczelni ekonomicznej, warszawskiej Szkole Głównej Handlowej. Na spotkaniu z rektorem prof. Adamem Budnikowskim i członkami Senatu uczelni dyskutowano możliwości wymiany studenckiej, wspólnych programów z uniwersytetami z Illinois oraz wymiany kadry pedagogicznej.

Ostatnim punktem programu pobytu delegacji wicegubernatora był Kongres Gospodarczy Polonii. Rozpoczął się on w sobotę 16 czerwca w Sali Kolumnowej Sejmu RP. Organizowany był przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych. W konferencji wzięli udział przedstawiciele rządu, marszałkowie wschodnich województw oraz zarządu PAIiIZ oraz przedstawiciele zagranicznego biznesu i organizacji polonijnych zaangażowanych we współpracę gospodarczą z Polską. Wicegubernator Quinn podkreślił w swoim wystąpieniu znaczenie wolności gospodarczych i wskazywał najważniejsze jego zdaniem branże inwestycyjne: „Wolność gospodarcza jest jedną z najważniejszych amerykańskich wartości. Bez niej nie moglibyśmy się dziś zebrać i rozmawiać o możliwościach inwestycyjnych Polski. W XXI wieku jedną z najważniejszych branż inwestycyjnych jest ekologia. Daje ona wiele możliwości inwestycji, które generują zyski i miejsca pracy, na przykład inwestowanie w odnawialne źródła energii, bio-paliwa, dbanie o czystą wodę. Miejsca pracy podążają za zieloną energią”.

Wicegubernator wziął także udział w otwarciu Centrum Biznesu Polonijnego. Centrum to oferuje wsparcie doradcze i organizacyjne polonijnym przedsiębiorcom, którzy będą zainteresowani rozpoczęciem w Polsce działalności gospodarczej. Chęć uczestnictwa w tegorocznym kongresie zgłosiło ponad 350 przedstawicieli Polonii z całego świata.

Wszyscy członkowie delegacji wraz z wicegubernatorem Quinnem wyrazili ogromne zadowolenie z wyników wizyty w Polsce. Pat Quinn zapowiedział prace nad rozszerzeniem współpracy z instytucjami rządowymi, samorządem lokalnym oraz uczelniami, oczywiście ze szczególnym uwzględnieniem prac nad realizacją umowy „Rzek Siostrzanych”. Zapowiedział także szybki powrót do Polski z kolejną delegacją.
Tekst i zdjęcia:
Maciej Cybulski

LIST INTENCYJNY
Wojewody Mazowieckiego i Wicegubernatora stanu Illinois w sprawie Partnerstwa Rzek Siostrzanych – rzeki Wisły w województwie mazowieckim oraz rzeki Illinois w stanie Illinois
Kierując się dobrem obywateli województwa mazowieckiego i stanu Illinois oraz dążeniem do uczynienia dziedzictwa przyrodniczego rzek Wisły i Illinois istotnym interesem racji stanu;
Uwzględniając priorytety polityki ochrony środowiska naturalnego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz Biura Wicegubernatora Stanu Illinois;
Mając świadomość wyzwań i możliwości, jakie dla województwa mazowieckiego oraz stanu Illinois niesie posiadanie wyjątkowych rzek: Wisły i Illinois;
A przede wszystkim konstatując wyjątkowe znaczenie rzek Wisły i Illinois dla rozwoju gospodarczego, kulturalnego, naukowego i edukacyjnego
Wojewoda Mazowiecki oraz Wicegubernator stanu Illinois, zwani dalej „Stronami”, postanowili podpisać niniejszy list intencyjny określający główne obszary współpracy pod tytułem „Partnerstwo Rzek Siostrzanych”.
§ 1.
1. Strony deklarują chęć współpracy w zakresie wprowadzenia w życie i szerokiego upowszechniania Partnerstwa Rzek Siostrzanych – rzeki Wisły w granicach województwa mazowieckiego oraz rzeki Illinois w stanie Illinois.
2. Partnerstwo, o którym mowa w ustępie 1, ma na celu wymianę wyników dotychczasowych i przyszłych badań naukowych, wspólne gromadzenie danych, wymianę wiedzy na temat systemów zarządzania rzekami oraz ochronę i renaturalizację środowiska przyrodniczego wspomnianych rzek.
§ 2.
Dążąc do realizacji celów określonych w ramach Partnerstwa Rzek Siostrzanych Strony wyrażają wolę podjęcia działań dotyczących:
1) powołania Komitetu Rzek Siostrzanych rzeki Illinois, działającego przy Wicegubernatorze stanu Illinois w ramach Biura Wicegubernatora;
2) powołania Komitetu Rzek Siostrzanych rzeki Wisły, działającego przy Wojewodzie Mazowieckim w ramach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie;
3) inicjowania równoległych projektów badawczych pomiędzy Komitetami Rzek Siostrzanych obejmujących problematykę zarządzania zasobami wodnymi rzek, bezpieczeństwa powodziowego, energetyki wodnej, żeglugi, turystyki, działań public relations oraz innych pokrewnych zagadnień;
4) publikowania wyników badań i pozyskanych w ich trakcie danych oraz promocji osiągnięć wspólnie podejmowanych działań;
5) stworzenia możliwości wzajemnej wymiany pomiędzy Stronami obejmującej urzędników administracji publicznej, przyrodników, hydrologów, inżynierów gospodarki wodnej i ochrony środowiska, zarządców rzek oraz innych specjalistów zajmujących się problematyką ochrony przyrody oraz gospodarki wodnej dolin rzecznych.
§ 3.
1. Niniejszy list intencyjny obowiązuje przez trzy lata od dnia jego podpisania.
2. Za zgodą Stron istnieje możliwość jego dalszego przedłużenia.
Niniejszy list intencyjny nie jest prawnie wiążącym porozumieniem, nie tworzy jakichkolwiek zobowiązań dla żadnej ze Stron; wyraża jedynie intencję Stron do współdziałania dla osiągnięcia wskazanych w nim celów.
Niniejszy list intencyjny podpisano dnia 13 czerwca 2007 r. w Warszawie w dwóch egzemplarzach, każdy w języku polskim i angielskim, przy czym obydwa teksty są jednakowo autentyczne.
Wicegubernator stanu Illinois Patrick Quinn
Wojewoda Mazowiecki
Jacek Sasin

REKLAMA

2091175219 views

REKLAMA

2091175518 views

REKLAMA

2092971977 views

REKLAMA

2091175799 views

REKLAMA

2091175945 views

REKLAMA

2091176089 views