0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedW polonijnym eterze

W polonijnym eterze

-

O Radiu Niepokalanów z dyrektorem o. Krzysztofem Oniszczukiem

REKLAMA


Chicago (Inf. wł.) – Od kilkunastu tygodni słuchacze porannych programów emitowanych ze stacji WPNA 1490 AM mają okazję słuchać audycji radiowych „Radia Niepokalanów”. Radia, które nierozerwalnie związane jest z postacią św. Maksymiliana Marii Kolbe. Franciszkanin, który umiłował Matkę Bożą i całe swoje duszpasterskie życie poświęcił propagowaniu Jej kultu, w 1927 roku pomiędzy Warszawą a Sochaczewem założył Niepokalanów.

 

W krótkim czasie zaczął wydawać „Rycerza Niepokalanej”, którego nakład dochodził nawet do miliona sztuk. Pod jego patronatem był wydawany także „Rycerzyk Niepokalanej” i „Mały Dziennik”. Ojciec Maksymilian robił wszystko, żeby słowa Ewangelii docierały do jak najszerszej liczby wiernych. Cały czas myślał o radiu, a nawet telewizji, o której w tym czasie zaczęto coraz głośniej mówić. Pragnął, żeby za pośrednictwem fal radiowych prawdy boże docierały do najodleglejszych zakątków. Zdaniem ojca Maksymiliana wynalazki, a takim wówczas było radio, w pierwszym rzędzie powinny służyć Jej, Matce Bożej, a dopiero potem do handlu, przemysłu, sportu czy innych dziedzin życia społecznego. Po powrocie z Japonii urzeczywistnił swoje marzenia. Na początku listopada 1938 roku rozpoczęło działalność Radio Niepokalanów.

 

Ósmego grudnia na falach krótkich wyemitowany został pierwszy godzinny program. Dzięki wysiłkowi wspólnoty zakonnej dla potrzeb radia zakupiony został budynek. Niestety, próba rozszerzenia zasięgu radia poprzez wykorzystanie nadajników naziemnych, nie powiodła się ze względu na brak przychylności ówczesnych władz. Lata zawieruchy wojennej, a później komunistycznego zniewolenia nie pozwoliły na funkcjonowanie niepaństwowej stacji nadawczej.

 

Dopiero po powrocie Polski do rodziny państw demokratycznych w 1995 roku sygnał Radia Niepokalanów ponownie pojawił się na antenie. Początkowo na obszarze samego Niepokalanowa, z czasem zasięg poszerzył się na tereny pomiędzy Łodzią a Warszawą z jednej strony oraz Radomiem i Płockiem z drugiej. Obecnie na obszarze łódzkim odbierane jest na fali 98,6FM, a na terenie województwa mazowieckiego na fali 102,7 FM. Gdy 72 lata temu ojciec Maksymilian urzeczywistniał swoje marzenia, nie przypuszczał zapewne, że jego idea stworzenia katolickiego, niezależnego radia w celu nauczania Ewangelii przetrwa różne zawieruchy dziejowe i dotrze nawet na Ziemię Waszyngtona.

 

Nawet o tym nie marzyliśmy, że będą nas mogli słuchać rodacy w Chicago – wyznał dyrektor Radia Niepokalanów, ojciec Krzysztof Oniszczuk, który przyleciał do „Wietrznego Miasta” pod koniec listopada, żeby przygotować funkcjonowanie programu od strony organizacyjnej i administracyjnej, w czym pomaga mu ojciec Roman Deyno rezydujący w „Wietrznym Mieście” i zajmujący się problematyką funkcjonowania radia na co dzień.

 

Dzięki dobrym ludziom, a szczególnie panu Włodzimierzowi Jankowskiemu, który od lat słuchał nas poprzez Internet i uznał, że warto by było, żeby Radio Niepokalanów zaistniało w polonijnym eterze, mogliśmy zaistnieć wśród chicagowskiej Polonii. To właśnie pan Jankowski zorganizował pierwsze fundusze na wykupienie czasu antenowego na fali 1490 AM i od połowy października rozpoczęliśmy nadawanie programów od poniedziałku do piątku od godziny 5 do 6 rano. W sobotę istniejemy na antenie od godziny 5 do 7 rano, a w niedzielę od 7 do 9 rano.

W momencie podjęcia decyzji o emisji programów w Chicago wprowadziliśmy do programu na żywo pewne korekty, aby dostosować audycje do potrzeb chicagowskich. Przesunęliśmy pewne programy, aby zagwarantować słuchaczom to, czego nie mogą dać im inne lokalne programy, czyli pogodną franciszkańską formę ewangelizacji oraz najświeższe informacje. Musimy pamiętać, że w momencie rozpoczęcia emisji w Chicago w Polsce jest samo południe, więc płynące informacje są jak najbardziej aktualne i z pierwszej ręki.

Programowa ramówka godzinnej audycji codziennej z natury rzeczy jest bardzo okrojona, ale znajdują się w niej punkty dotyczące tematyki historycznej i etycznej, kiedy odpowiada się na różne pytania dręczące Polaka, katolika i samego człowieka. Są audycje dotyczące przeglądów prasy katolickiej. W najbliższej przyszłości zamierzamy również wprowadzić przegląd prasy polonijnej. Poza tym jest audycja poświęcona Ojcu Maksymilianowi, która oparta jest na pismach i przemyśleniach Ojca założyciela.

W niedzielnym programie znajduje się koncert życzeń dla Polonii. W tym czasie nadawana jest także koronka do miłosierdzia bożego bezpośrednio z sanktuarium w Ożarowie. Są również stałe pogadanki o sektach i zagrożeniach duchowych, także lektury. Obecnie czytana jest książka Joachima Badeniego „Uwierzcie w koniec świata”. W programie omawiamy także listę przebojów muzycznych. Mam w tym momencie program pod tytułem: „Hity z winylowej płyty”. Odwrotnie do innych stacji i programów preferujemy muzykę polską, głównie z lat minionych. Staramy się wnosić do domów pokój i nadzieję. Staramy się pozytywnie podchodzić do słuchacza. Szukamy dobrych cech, a nie szukamy przysłowiowych dziur – podkreśla ojciec dyrektor, który wyznał także, iż programy Radia Niepokalanów pozbawione są akcentów politycznych i z natury rzeczy programowo nie popierają żadnej opcji politycznej, wychodząc z założenia, że apolityczność pozwoli dotrzeć z ewangelizacją do szerszego kręgu słuchaczy. Zdaniem ojca dyrektora polityka dzieli, a Radio Niepokalanów ma łączyć słuchaczy wokół spraw wiary i ludzi.

 

O celach i zadaniach Radia mówił ojciec dyrektor podczas ubiegłotygodniowych nabożeństw sprawowanych w kościele św. Trójcy i parafii Miłosierdzia Bożego w Lombard. Od najbliższej niedzieli do środy włącznie będzie ojciec dyrektor głosił rekolekcje w parafii św. Cyryla i Metodego w Lemont. Dziewiętnastego grudnia o godzinie 7 wieczorem z ojcami franciszkanami będą mogli się spotkać wierni w parafii św. Konstancji. Podczas tych spotkań wierni będą mieli okazję porozmawiać o ofercie programowej, możliwościach współtworzenia i wspierania Radia Niepokalanów, które rozwija się dzięki wsparciu słuchaczy i przyjaciół. Na razie korzysta z hojności pana Włodzimierza Jankowskiego i grupy osób z nim związanych. W planie jest również samodzielne wypracowywanie środków na utrzymanie czasu antenowego poprzez emitowanie reklam. Ze względów organizacyjnych w najbliższym czasie ich akwizycją zajmie się jedna z polonijnych agencji reklamowych. Redakcja otwarta jest na sugestie programowe, organizacyjne i finansowe ze strony słuchaczy, stąd apel o kontakt z ojcem Romanem Deyną pod numerem telefonu: 630-728-2160. Program chicagowski traktowany jest jako pilotażowy, jeżeli się powiedzie i zostanie zaakceptowany przez radiosłuchaczy, to może zostać rozszerzony na inne ośrodki polonijne na terenie Stanów Zjednoczonych.

 

Tekst: Andrzej Baraniak

Zdjęcia: autor oraz archiwum Radia.

REKLAMA

2091204884 views

REKLAMA

2091205183 views

REKLAMA

2093001642 views

REKLAMA

2091205464 views

REKLAMA

2091205610 views

REKLAMA

2091205754 views