0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedTrzeciomajowe uroczystości w Chicago

Trzeciomajowe uroczystości w Chicago

-

REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Podczas minionego weekendu odbywało się w Chicago szereg imprez upamiętniających 221. rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 Maja. Relację z tych poprzedzających uroczystości sobotnie piszę w innym miejscu naszej gazety. Tutaj chciałbym moją relację ograniczyć do uroczystości, które miały miejsce w sobotę i niedzielę.

 

Sobotnią celebrację rozpoczęła uroczystość złożenia wieńców pod Pomnikiem Tadeusza Kościuszki stojącym na skwerze przy Solidarity Drv. Witając przybyłych na uroczystość gości, jej gospodarz, skarbnik Związku Narodowego Polskiego Marian Grabowski przypomniał, że organizowana przez ZNP doroczna uroczystość złożenia wieńców ma już ponad 120- letnią historię.

 

Wartę honorową przy pomniku zaciągnęły szkolne, weterańskie i organizacyjne poczty sztandarowe z uczniami polskiej szkoły im. Tadeusza Kościuszki i członkami Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusza Kościuszki. Po odśpiewaniu wraz z Chórem im. Fryderyka Chopina przez Eugeniusza Ballarina hymnu polskiego i amerykańskiego odbyła się ceremonia złożenia wieńców.

 

W składzie delegacji składających wieńce w tym roku szedł prezes ZNP i KPA Franciszek Spula, prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko -Katolickiego Joseph Drobot, skarbnik Związku Polek Antoinette Trella, prezes chicagowskiego Koła AK Marian Prusek i prezeska Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej w Illinois Mary Anselmo. Wieniec w imieniu władz RP złożył konsul generalny Zygmunt Matynia. Kwiaty od Związku Podhalan złożył prezes Andrzej Gędłek w asyście honorowego prezesa Stanisława Zagaty i wiceprezeski Karoliny Walkosz-Strzelec.

 

W kontekście 221. rocznicy uchwalenia Majowej Konstytucji z wielkim uznaniem o generale Tadeuszu Kościuszce, jego zasługach w wojnie o wolność i demokrację narodu amerykańskiego mówili poszczególni goście. W tym gronie byli obecni między innymi: zastępca dyrektora TVP „Polonia” Sławomir Zieliński, skarbnik Illinois Dan Rutherford, Victor Ezlakowski ze szkoły im. Kościuszki oraz wymienieni powyżej goście honorowi.

 

Mówcy w swoich wystąpieniach podkreślali również konieczność przekazywania młodemu pokoleniu prawdy historycznej o polskim narodzie i zasługach jej synów w walce o wolność swojego kraju, jak i innych narodów. To Polacy ginęli na wielu frontach wojen i bitew prowadzonych w imię wolności i demokracji.

 

Na zakończenie, w imieniu organizatora uroczystości – Związku Narodowego Polskiego, który od 121. lat przygotowuje to spotkanie oraz Mszę św. w kościele Trójcy Świętej, głos zabrał prezes ZNP i KPA Franciszek Spula, który podziękował za przybycie i wyrażenie swojego poparcia dla tych uroczystości. Zakończyło je odśpiewanie przez Chór im. Fryderyka Chopina pieśni „Majowa Jutrzenko” i „Roty”. Równolegle z uroczystością przy pomniku w centrum „Wietrznego Miasta” na Daley Plaza odbyło się uroczyste wciągnięcie na masz flagi polskiej.

 

Po krótkim pobycie na skwerze przy Planetarium Adlera uczestnicy uroczystości spod pomnika Kościuszki udali się do hotelu Hilton na doroczne śniadanie wydawane dla gości honorowych obchodów. Grono blisko 200 gości powitali szefowie Chicago Society. W gronie gości honorowych był między innymi Jego Ekscelencja ks. biskup Wiesław Lechowicz, administrator diecezji tarnowskiej, delegat Episkopatu Polski do opieki nad Polonią na świecie.

 

O godzinie 11:30 od ulicy Balbo po Columbus w kierunku Monroe rozpoczął się pochód z udziałem blisko100 kolumn marszowych. Otwierali go goście honorowi z Wielkim Marszałkiem Parady Grażyną Zajączkowską i wicemarszałkiem Józefem Bafią, przed którymi harcerze nieśli hasło tegorocznego przemarszu brzmiące: „Jeden głos, zjednoczona Polonia”.

 

Za nimi szli przedstawiciele organizacji polonijnych, władz RP, urzędów federalnych, stanowych i miejskich z kongresmanem Michaelem Quigley, Jego Ekscelencją biskupem Wiesławem Lechowiczem oraz delegacją województwa kujawsko-pomorskiego w składzie: Tadeusz Zaborowski, Krystian Walery Łuczak, Wojciech Jaranowski i Marek Nowak jako radni sejmiku wojewódzkiego oraz: Beata Sawińska, dyrektor gabinetu marszałka, Denis Dembek, kierownik Biura Międzynarodowej Współpracy Regionalnej i Karolina Chojnacka, inspektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej. Obecny był burmistrz Moniek Zbigniew Karwowski z żoną Małgorzatą, radny Katowic Józef Zawadzki i wielu innych. W bryczkach zaprzężonych w cztery konie paradowały laureatki Konkursu na Królową Parady: Arletta Gromek w asyście dam dworu: Karoliny Krawczyk i Sylwii Bukowskiej.

 

Niezwykle widowiskowym i bardzo ważnym, a wręcz dominującym akcentem Parady była młodzież szkolna z kilkudziesięciu polskich szkół sobotnich. Barwy narodowe było widać na transparentach, koszulach, bluzkach, czapkach, we fryzurach, a nawet na twarzach uczniów. Dzieci skandowały hasła, a tanecznymi umiejętnościami na trasie przemarszu popisywały się liczne zespoły pieśni i tańca. Publiczność rzęsistymi oklaskami dziękowała zespołom: „Lajkonik” , „Wesoły Lud”, „Wanta”, Zawaternik”, Szkółce Tańca przy Zarządzie Głównym Związku Podhalan i innym.

 

Na rydwanie jechali przedstawiciele polonijnych organizacji weterańskich z prezesem Koła AK podpułkownikiem Marianem Pruskiem i prezesem „Sybiraków” Eugeniuszem Chmielowskim na czele. W samochodach i wozach bojowych z okresu II wojny światowej jechali członkowie polonijnego Towarzystwa Historycznego Polskiej Armii i Stowarzyszenia 12 Pułku Ułanów Podolskich wraz z grupą chicagowskich weteranów.

 

Bielą i czerwienią emanowały rydwany Klubów i Stowarzyszeń. Z hasłem domagającym się powołania komisji międzynarodowej w sprawie katastrofy smoleńskiej jechali członkowie Klubu Gazety Polskiej. Na czele Fundacji Parafii Strzelce Wielkie kroczyła grupa kosynierów w strojach z epoki Powstania Kościuszkowskiego. Barwnie i głośno prezentował się rydwan firmy „Polamer”, Radia 1030 AM oraz Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Kontraktorów i Budowniczych. Jak zwykle imponująco prezentowali się harcerze, górale, Ślązacy i inne rydwany organizacji polonijnych i biznesów.

 

Za liczną delegacją pracowników i władz Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej jechał umieszczony na wielotonowym „trucku” ruchomy oddział obsługi klientów.

 

W czasie przemarszu sporo było widać akcentów sportowych. Szli członkowie Klubu „Tatry”. Członkowie aeroklubu zaprezentowali szybowiec, a automobiliści kilka wyścigowych samochodów. Sporo emocji wzbudził przejazd kolumn motocyklistów z polonijnych klubów “Sokół” i “Legacy”. Obok licznych współczesnych aut motoryzacyjnym akcentem przemarszu była „Warszawa” w wersji garbusa, która wiodła członków Towarzystwa Przyjaciół Krakowa.

 

Bezpośrednią relację prowadziła grupa spikerów w składzie: Barbara Chałko, Sylwester Skóra i Sławomir Budzik. Nad prawidłowym przebiegiem przemarszu i jego organizacją czuwała liczna grupa wolontariuszy. Po zakończeniu przemarszu spora grupa uczestników udała się na plac przy Copernicus Center, gdzie rozpoczynała się dwudniowa majówka.

 

Uroczystości rocznicowe zakończyła Msza św. odprawiona nazajutrz rano w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej. Nabożeństwo organizowane od 121 lat przez Związek Narodowy Polski w intencji Matki Bożej Królowej Polski oraz Ojczyzny odprawił Jego Ekscelencja ks. biskup Wiesław Lechowicz, administrator diecezji tarnowskiej i delegat Episkopatu Polski do opieki nad emigracją polską na świecie w asyście polonijnego biskupa Andrzeja Wypycha, których powitano chlebem i kwiatami. W koncelebrze uczestniczyli także: dyrektor Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, ks. prof. Janusz Paciorek, ks. Robert Kor z diecezji legnickiej, przełożony księży chrystusowców ks. Paweł Bandurski, dyrektor Biura ds. Katolików z Europy ks. Kazimierz Garbacz, dyrektor Misji Trójcy Świętej ks. Andrzej Maślejak, proboszcz parafii św. Franciszka Borgii i jednocześnie kapelan Związku Klubów Polskich ks. Ryszard Miłek, proboszcz parafii św. Ferdynanda ks. Zdzisław Torba, ks. Andrzej Bartyzoł z Chile, ks. Andrzej Iżyk z parafii św. Moniki, ks. Robert Łojek oraz miejscowi duszpasterze.

 

W homilii wygłoszonej do ponad tysiąca zgromadzonych w świątyni wiernych, z konsulem generalnym Zygmuntem Matynią i prezesem ZNP i KPA Franciszkiem Spulą na czele, Jego Ekscelencja, ks. biskup Wiesław Lechowicz mówił między innymi o Ojczyźnie, podkreślając, że Ojczyzna to są ludzie. Zarówno ci zamieszkujący na terytorium Polski, jak i ci, którzy mieszkają poza terytorium kraju, ale odczuwają więź z krajem. Kultywują język, kulturę. Starają się nie zapominać o religii, historii, kulturze kraju pochodzenia, tym lepiej dla Polski. Ojczyzna nasza Polska, jak często powtarzał nasz umiłowany, błogosławiony Papież Jan Paweł II, jest i powinna być naszym zbiorowym obowiązkiem. Winniśmy ją kochać, szanować i dbać o jej dobre imię.

 

Wobec danych mówią-cych o tym, że Polonia na świecie jedynie w około piętnastu procentach uczestniczy w życiu Kościoła, ks. biskup apelował o częstsze uczestnictwo w nabożeństwach i życiu wspólnoty wiernych. Nawiązał do historycznych wydarzeń sprzed 221 lat podkreślił, że przed uchwaleniem Konstytucji 3 Maja termin „Konstytucja” służył na określenie wszelkich ustaw. Dopiero po trzecim maja1791 roku pojęcie to nabrało swojego nowoczesnego znaczenia, jako określenie podstawowego aktu prawnego. Sama koncepcja kodyfikacji narodowej Konstytucji stanowiła rewolucję w dziejach systemu prawnego Ojczyzny i nie odbiegała w swoich wolnościowych założeniach od Konstytucji amerykańskiej uchwalonej cztery wcześniej.

 

Na zakończenie nabożeństwa dyrektor Misji ks. Andrzej Maślejak podziękował duszpasterzom i wiernym za udział w nabożeństwie, Związkowi Narodowemu Polskiemu za przygotowanie uroczystości i zaprosił w imieniu prezesa Franciszka Spuli na tradycyjne pączki i kawę.

 

Głos zabrał także biskup Andrzej Wypych, wskazując na potrzebę bycia wiernych z Kościołem. Apelował o modlitwę wiernych w intencji swoich duszpasterzy, zapewniając jednocześnie ze swojej strony o modlitwie za wiernych. Złożył również podziękowania konsulowi generalnemu Zygmuntowi Matyni za całokształt swojej pracy dla dobra polonijnej społeczności w Chicago i podległych jurysdykcji konsulatu w rejonach Midwestu. – Pragnę gorąco podziękować panu konsulowi za wspaniałą posługę dla Polonii. To umiejętne posługiwanie Polonii przyniosło wiele dobra – podkreślił na zakończenie biskup Andrzej Wypych. Liturgię uświetniła Orkiestra Dęta „Trójcowo” i chór parafialny.

 

Po nabożeństwie spora grupa osób udała się na majówkę przy Copernicus Center. Niestety, nie najlepsza aura tego dnia spowodowała o wiele mniejsze zainteresowanie występami muzycznymi i zabawami przygotowanymi dla uczestników majówki przez organizatorów.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia dostępne na stronie:

www.newsrp.smugmug.com)

 

REKLAMA

2091265112 views

REKLAMA

2091265415 views

REKLAMA

2093061876 views

REKLAMA

2091265701 views

REKLAMA

2091265849 views

REKLAMA

2091265995 views