0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorized"Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą"

"Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą"

-

Uroczysty apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości w Akademii im. św. Piotra Damiana

W 1795 roku za sprawą III rozbioru, dokonanego przez Rosję, Prusy i Austrię, Polska zniknęła z mapy Europy na okres 123 lat. Był to czas, w którym Polacy żyjący pod zaborami nie tracili nadziei na to, że ich Ojczyzna pewnego dnia znowu będzie wolna. Duch polskości i patriotyzmu przez trudne lata rządów zaborców i rozmaite ich wystąpienia antypolskie podsycany był poprzez twórczość poetów i pisarzy. Najbardziej znanymi utworami pisanymi „ku pokrzepieniu serc” są oczywiście mickiewiczowskie „Księgi narodu i pielgrzymstwa polskiego”oraz sienkiewiczowska „Trylogia”. Nie sposób także pominąć wiersza „Smutno mi Boże” autorstwa Juliusza Słowackiego.

REKLAMA

 

Długi łańcuch niekończących się klęsk i niepowodzeń Polaków walczących o wolność Polski przerwało zakończenie I wojny światowej oraz tzw. deklaracja wersalska, która głosiła, że pokój w Europie jest możliwy, jeżeli odrodzi się Państwo Polskie. Warto także wspomnieć o 13 punkcie orędzia prezydenta Stanów Zjednoczonych Wilsona, który twierdził, że „powinno być utworzone niepodległe państwo polskie, które winno objąć ziemie zamieszkałe przez ludność bezspornie polską, mieć zapewniony wolny i bezpieczny dostęp do morza”.

 

Szczęśliwie dla wszystkich Polaków traktaty rozbiorowe zostały anulowane. Marszałek Józef Piłsudski 10 listopada 1918 roku przybył do Warszawy z więzienia w Magdeburgu, a dzień później – 11 listopada Rada Regencyjna oddała w jego ręce władzę wojskową. W tym samym czasie w lesie Compiegne Niemcy podpisali kapitulację. Zakończyła się I wojna światowa, a Polska odzyskała wolność.Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości Polski, a od 1937 roku jest on oficjalnie świętem narodowym.

 

W bieżącym roku przypada 94. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W związku z tym uczniowie klasy VII i VIII pod kierownictwem pani Izabeli Lech przygotowali okolicznościowy apel, na którym obecni byli uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz Dyrekcja Szkoły, z księdzem proboszczem Władysławem Takuskim na czele. Dyrektor Jolanta Harrison rozpoczęła apel krótkim wprowadzeniem na temat znaczenia polskości dla Polonii żyjącej poza granicami kraju. Następnie młodzież przedstawiła przygotowany specjalnie na tę okazję montaż słowno-muzyczny. Wszyscy zebrani byli bardzo wzruszeni, gdy uczniowie wraz z wychowawczynią deklamowali strofy najznamienitszych polskich wieszczów, a w tle można było usłyszeć muzykę Fryderyka Chopina. Dodatkowo czarny strój recytatorów i symboliczne zrzucenie „łańcuchów” nadało wydarzeniu niepowtarzalny charakter. Apel był doskonałą lekcją patriotyzmu i polskości dla uczniów naszej szkoły. Warto nadmienić, że tego typu incjatywy pomagają kształtować tożsamość narodową naszych uczniów. Wychowywanie w duchu patiotyzmu i szacunku dla ojczyzny przodków i jej historii jest, obok kształcenia sprawności językowych, głównym celem naszej placówki. Więcej na temat naszej działalności można znaleźć na stronie internetowej: www.akademiajezykapolskiego.org.

 

mgr Katarzyna Kozaka,

polonista i nauczyciel

REKLAMA

2091327280 views

REKLAMA

2091327579 views

REKLAMA

2093124038 views

REKLAMA

2091327860 views

REKLAMA

2091328006 views

REKLAMA

2091328150 views