Proboszcz z Zagorzyc Dolnych, ks. Wojciech Wiśniowski w Chicago

Duszpasterska wizyta wśród rodaków


Chicago (Inf. wł.) – Parfia Zagorzyce Dolne, której mam przyjemność kierować powstała w roku 2006 dekretem księdza biskupa Kazimierza Górnego – powiedział proboszcz ks. Wojciech Wiśniowski do uczestników charytatywnych “Andrzejek”, jakie siedemnastego listopada z jego udziałem odbyły się w salach bankietowych “Jolly Inn”.

 

Ja wcześniej przez cztery lata byłem wikariuszem w parafii Góra Ropczycka i przeszedłem z wikariusza na probostwo w Zagorzycach Dolnych. Parfia liczy około tysiąca siedmiuset wiernych. Jest nowy kościół, który został poświęcony pierwszego sierpnia 2004 roku. Jest też nowy Dom Parafialny, który był poświęcony razem z konsekracją świątynii w roku 2010.

Wcześniej w Zagorzycach Dolnych funkcjonował “kościół dojazdowy” z parafii Góra Ropczycka. Funkcję tę pełniła kaplica w Domu Zakonnym miejscowych sióstr. Jedenaście lat temu zakończono budowę świątyni, która została poświęcona w 2004 roku, aby po dwóch latach stać się kościołem parafialnym. Świątynia jest w pełni wyposażona. Ona była przygotowana wstępnie na poświęcenie w roku 2004. Środek kościołą był wtedy wymalowany, zainstalowane zostały ołtarze, organy, płaskorzeźby Drogi Krzyżowej, kinkiety i pełne oświetlenie.

Pierwszą rzeczą, jaką zrobiliśmy po powstaniu parfii, był zakup ławek do kościoła, których do tej pory był pozbawiony. Zainstalowany został obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, obraz Matki Bożej Częstochowskiej, płaskorzeźby aniołów i wykonanych zostało wiele innych prac. Jeżeli chodzi o świątynie i dom parafialny, to można powiedzieć, że główne prace zostały zakończone. Pozostała jeszcze mała kosmetyka. Natommiast jako wspólnotę parafialną czekają nas jeszcze prace przy budowie parkingu dla potrzeb uczestniczących w nabożeństwach wiernych. Wokół kościoła znajduje się skarpa i w niej planujemy wybudować Grotę Matki Bożej.

W parafii działa kilkanaście grup duszpasterskich. Jest blisko czterdziestu ministrantów i lektorów. Działa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Licząca ponad trzydzieści dziewczyn schola parafialana, chór parafialny, grupy różańcowe oraz Koło Przyjaciół Seminarium Duchownego – podkreślił proboszcz Wiśnowski prezentując swoją parafię grupie około dwustu pięćdziesięciu uczestnikom andrzejkowej imprezy zorganizowanej przez Klub Przyjaciół Ziemi Ropczyckiej.

 

Obok gościa z Polski w gronie gości honorowych imprezy byli między innymi: proboszcz parafii św. Franciszka Borgii, kapelan Związku Klubów Polskich, ks. Ryszard Miłek, proboszcz z Helenowa, ks. Waldemar Stawiarski, wwiceprezes Związku Klubów Polskich Stanisław Zima, prezes Fundacji Parafii Strzelce Wielkie Stanisław Chwała oraz prezesi i członkowie innych zaprzyjaźnionych organizacji

 

Na początku tej charytatywnej imprezy, z której dochód zostanie między innymi przekazany dla Ośrodka Dzieci Niepełnosprawnych w Ropczycach, prezes Klubu Jan Kopeć przekazał grupie działaczy oraz przedstawicieli innych klubów zasłużonych w popieraniu działań ropczyckiej organizacji symboliczne podaruki od burmistrza Ropczyc. Zabawę uatrakcyjniła loteria fantowa z wieloma cennymi upominkami w postaci telewizora i roweru oraz innymi przedmiotami codziennego użytku. Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na wybór “Królowej róż”. W rytmie muzyki zespołu “Zawisza Band” przez kilka godzin na parkiecie szalał tłum uczestników andrzejkowej zabawy.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

Categories: Sprawy Polonijne

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*