0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedPolskie uczelnie podbijają USA

Polskie uczelnie podbijają USA

-

Szanowni Państwo, w dniach 6-8 maja 2011 po raz pierwszy w historii zorganizowano targi edukacyjne polskich uczelni za granicą. Na targach „Polish University Fair CHICAGO 2011″ obok Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie zaprezentowało się 18 innych szkół wyższych z całej Polski, promujących szeroką ofertę studiów licencjackich, magisterskich, doktorskich oraz stypendiów zagranicznych. Była to wyjątkowa możliwość dotarcia z ofertą studiów w języku angielskim do ponad 25 000 kandydatów potencjalnie zainteresowanych rozpoczęciem bądź kontynuacją nauki na polskich uczelniach wyższych. Targi „Polish University Fair CHICAGO 2011″ zorganizowało International Center for Education Abroad USA, Nicolaus Copernicus School, Szkoła im. E. Plater w Chicago oraz Fundacja „Perspektywy”.


REKLAMA

W ramach wyjazdu reprezentacje wszystkich 19 polskich uczelni wzięły czynny udział w uroczystościach upamiętniających 220. rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni Konstytucji 3 Maja. Polskie uczelnie wyższe wystąpiły w drugiej kolumnie świętujących, tuż za Polską Szkołą im. Jana Pawła II. W tej kolumnie nie zabrakło krakowskiej reprezentacji: Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz Politechniki Krakowskiej. Najbardziej medialnym okazał się sposób promocji UEK, którego największy baner został dostrzeżony przez największe polonijne i chicagowskie media, w tym telewizję ABC7.

 

Transmisja z parady w telewizji ABC7

 

W dniach 9 – 11 maja 2011 przedstawiciele UEK odwiedzili uczelnię partnerską, Roosevelt University w Chicago organizując tam „Dzień Uniwersytetu Ekonomicznego, w Krakowie”. Spotkanie z władzami tej uczelni miało na celu omówienie możliwości i warunków intensyfikacji realizacji umowy partnerskiej zawartej w 2008 roku. Podczas majowego spotkania negocjowano m. in. warunki wymian zagranicznych studentów i wykładowców, wspólnej promocji a także wizyt studyjnych oraz podwójnych dyplomów.

 

Podczas zorganizowanych prezentacji społeczność akademicka Roosevelt University oraz studenci Polonii amerykańskiej mieli okazję poznać Kraków i dowiedzieć się wszystkiego nt. studiowania na UEK. W dniu 10 maja w ramach „Dnia Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie” na Roosevelt University w Chicago odbyło się otwarte spotkanie informacyjne poświęcone możliwości rozpoczęcia bądź kontynuowania studiów na UEK w Krakowie.

 

Pierwsze spotkanie przedstawiciela Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK Moniki Bulsza – koordynatora programów MBA z panią Terri Friel – dziekanem Szkoły Biznesu Roosevelt University miało miejsce w Krakowie w listopadzie 2009 r. Rozmowy dotyczące możliwej współpracy pomiędzy Krakowską Szkołą Biznesu a Walter E. Heller College of Business Administration kontynuował już w Chicago w grudniu 2010 r. dr Piotr Buła – dyrektor Krakowskiej Szkoły Biznesu UEK.

 

W targach „Polish University Fair CHICAGO 2011” oraz „Dniu Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie” zorganizowanym na Roosevelt University uczestniczyli również przedstawiciele Krakowskiej Szkoły Biznesu. Dodatkowo dla pracowników KSB i UEK zostało zorganizowane seminarium poświęcone zarządzaniu wyższą uczelnią poruszające zagadnienia tj. zarządzanie i budżetowanie w jednostkach edukacyjnych, wyzwania i możliwości współczesnej edukacji, prognozowanie w edukacji, internacjonalizacja uczelni wyższej, konflikt interesów, projektowanie strategii marketingowej, marketing uniwersyteckich programów biznesowych, programy MBA – zmieniające się oblicze edukacji biznesowej. Seminarium zakończyło się uroczystym wręczeniem certyfikatów Academic Leadership in Higher Education.

 

Majowa wizyta w Chicago była również kontynuacją rozmów rozpoczętych już w 2009 r. pomiędzy Krakowską Szkołą Biznesu a Walter E. Heller College of Business Administration – Szkołą Biznesu Roosevelt University. Ostatnim, ale najważniejszym punktem programu było podpisanie porozumienia o współpracy (Memorandum of Understanding) dotyczącego rozwoju programów edukacyjnych dla studentów studiów podyplomowych i MBA, wymiany pracowników naukowych, prowadzenia badań naukowych, kursów i szkoleń. Szeroka współpraca zagraniczna oznacza lepsze perspektywy naukowe, edukacyjne i dydaktyczne – to prestiż i wiarygodność.

 

Podczas ww. spotkań zaprezentowany został nowy film o Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, a przedstawiciele UEK dzielili się praktyczną wiedzą na temat formalności, które należy spełnić, aby podjąć studia w Polsce. Uczelnia przygotowała także zestaw cennych informacji na temat oferty praktyk, staży i studiów w zagranicznych uczelniach partnerskich oraz studiów w języku angielskim.

 

 

Spotkania w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej to kolejna zagraniczna wizyta promująca studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Od 16 do 20 kwietnia nasza Uczelnia zorganizowała Dni Edukacji Polskiej we Lwowie i Iwano-Frankowsku pod patronatem honorowym Grzegorza Opalińskiego, Konsula Generalnego RP we Lwowie. W dniu 19 kwietnia przedstawiciele UEK wzięli udział w Dniach Kariery organizowanych na Iwano-Frankow

 

skim Narodowym Technicznym Uniwersytecie Nafty i Gazu. Gościli też w Tarnopolu, Żytomierzu i Charkowie.

 

 

O opinię na temat projektu zapytaliśmy Łukasza Salwarowskiego, dyr. Kancelarii Rektora UEK, koordynatora i pomysłodawcę ww. wyjazdów:

 

– W jakim celu zorganizowano takie targi we Lwowie i Chicago?

 

Celem takich projektów jest nawiązanie kontaktów i promocja naszej uczelni co ma zaowocować zwiększeniem ilości zagranicznych studentów w UEK. Umiędzynarodowienie studiów przekłada się na podniesienie poziomu atrakcyjności studiów i poziomu nauczania. Studenci z innych krajów i kultur chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami i pomysłami, które sprawdziły się w ich krajach i można przenosić je na polski grunt.

 

Zwiększanie ilości studentów z zagranicy to także zmniejszanie skutków niżu demograficznego. Takie przedsięwzięcia mają też na celu pomoc Polakom na wschodzie i Polonii w USA w kontakcie z ojczyzną, podtrzymanie ich tożsamości narodowej. A studia w kraju przodków są często dla dzieci Polonii ostatnią szansą utrzymania bezpośredniej więzi z Polską, co przekłada się na ich późniejszą chęć współpracy z Polską zarówno na płaszczyźnie turystycznej, biznesowej, jak i naukowej.

 

– Jak ocenia pan efekty targów w Chicago?

 

Po rozmowach z dyrektorami polskich szkół, konsulatem RP i uczestnikami targów w Chicago wiemy, że Polonia amerykańska stanowi olbrzymi potencjał dla polskich szkół wyższych.Przede wszystkim studia w USA i Kanadzie są minimum 10-krotnie droższe niż w Polsce i po prostu nie wszystkich na nie stać. Zatem studia w Polsce są dla wielu jedyną szansą zdobycia wyższego wykształcenia. Do tego dochodzi jeszcze sentyment rodziców i chęć utrzymania polskości swoich dzieci właśnie poprzez wysłanie ich na studia do ich ojczystego kraju. Większość utrzymuje bliskie kontakty z rodziną w Polsce, zatem ich dzieci mogą w kraju liczyć na pomoc swoich krewnych.

 

W Chicago mieszka od 1 – 2 mln Polaków, a ich dzieci uczą się polskiego w 32 polskich szkołach sobotnich. Według konsulatu jest to zatem największe skupisko Polaków po Warszawie. Jednak polscy nauczyciele pracujący w amerykańskivch szkołach średnich twierdzą, że wcale nie musimy koncentrować się tylko na Polonii. Uważają, że mamy szansę pozyskać inne mniejszości etniczne, a także młodych Amerykanów.

 

Zbigniew Piwoni, dyrektor polskiej szkoły sobotniej im. Mikołaja Kopernika, inicjator i główny organizator targów, planuje rozszerzenie kolejnej edycji targów o Toronto i Nowy Jork. Swoje wsparcie deklaruje też Konsulat RP i media polonijne.

 

Piotr Bednarski

Biuro Prasowe Kancelarii Rektora Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie

tel. 012 293 58 57

kom. 695-608-264

www.uek.krakow.pl

 

 

REKLAMA

2091289519 views

REKLAMA

2091289820 views

REKLAMA

2093086281 views

REKLAMA

2091290103 views

REKLAMA

2091290252 views

REKLAMA

2091290397 views