Polish Small Business EXPO w Copernicus Center

Wymiana doświadczeń

i informacji

Chicago (Inf. wł.) – Głównym organizatorem dzisiejszego wydarzenia, jakim jest tegoroczne “Polish Small Business EXPO”, które dziewiątego marca odbyło się w Copernicus Center przy 5216 W. Lawrence, jest miasto Chicago, a szczególnie wydział do spraw biznesu – poinformował Bogdan Pukszta, dyrektor wykonawczy Polonijnej Izby Gospodarczej, która miała na Expo swoje stoisko.

 

Wśród tych, którzy wystawiają się ze swoimi programami pomocy, serwisu i środków dla przedstawicieli małych biznesów oraz osób przymierzających się do uruchomienia własnej działalności, są agencje miejskie, stanowe i federalne. My jako Izba Gospodarcza oraz inne okoliczne Izby, zostaliśmy zaproszeni do tego, żeby zaprezentować swoje programy i możliwości.

Szczególnie jestem zadowolony z tego, że to spotkanie odbywa się w sobotę, w środku dnia, kiedy wielu ludzi może przyjść i skorzystać z oferowanej przez urzędy pomocy, a nie jak czasami agencje rządowe lubią tego rodzaju akcje organizować w powszednie dni przed południem. Zazwyczaj nikt wtedy nie ma czasu, żeby przyjść i skorzystać z tej pomocy, która jest jednak bardzo ważna – podkreślił Bogdan Pukszta.

 

Na stoiskach licznych agend miejskich i stanowych można było uzyskać odpowiedzi na pytania dotyczące problematyki z zakresu finansowania małego biznesu, rozliczania podatków, procesu uzyskania licencji, podejmowania współpracy z instytucjami ułatwiającymi nawiązywanie kontaktów biznesowych i wielu innych.

 

Jako “Polish Women in Business” prezentujemy informacje handlowe o biznesach skupionych w naszej organizacji – wyznała prezes Alina Mikołajczyk.

 

Są to bardzo różne firmy. Dla przykładu ja mam biuro tłumaczeń i porad dotyczących szkolnictwa i jego finansowania. Koleżanka Barbara prezentuje swoje usługi fotograficzne. W naszym gronie mamy lekarkę, adwokata, osoby, które zajmują się kosmetykami, kontraktorów, agentów ubezpieczeniowych i rynku nieruchomości, a nasza koleżanka produkująca kosmetyki przygotowała wielkanocne niespodzianki, które cieszyły sie sporym zainteresowaniem uczestników imprezy – podkreśliła Alina Mikołajczyk.

 

Kierowana przez nią organizacja, “Polish Women in Business” działa już blisko siedem lat i skupia w swoich szeregach blisko trzydzieści firm i biznesów. Jako organizacja niedochodowa ma za zadanie wspieranie małych firm w ich działaności na rynku.

 

Na stoisku skarbnika stanowego Dana Rutherforda, które reprezentowała jego asystentka, Barbara Chałko, można było między innymi sprawdzić, czy przypadkiem w depozycie tego urzędu nie ma należnych nam pieniędzy lub przedmiotów pozostawionych w bankowych skrzynkach depozytowych.

 

Staram się zwracać ludziom pozostawione, zagubione i zapomniane na kontach bankowych pieniądze, niezrealizowane czeki, niezwrócone zadatki za prąd czy gaz. Jeżeli przez pięć lat nie było żadnego ruchu na tych kontach, bo dajmy na to właściciel się przeprowadził i zapomniał o ich istnieniu lub zmarł, to taka firma jest zobowiązana to wszystko przysłać do biura skarbnika i my umieszczamy informację o tym na stronie internetowej. Znajduje się na niej kilka milionów nazwisk osób, które mają do odebrania pieniądze i przedmioty.


Tylko w roku ubiegłym roku nasze biuro zwróciło ludziom ponad milion dwieście tysięcy dolarów. Pieniędzy jest dużo. Nasi rodacy również mają sporo tego rodzaju środków do odebrania.


Dzisiaj wystarczyło, że osoba wylegitymowała się odpowiednim dokumentem tożsamości i na miejscu sprawdzałam, czy nie czekają na nią jakieś środki. Kilka osób znalazło pieniądze. Wypełniłam aplikacje i po przysłaniu do biura odpowiednich dokumentów i sprawdzeniu ich przez naszych pracowników w Springfield osoby te dostaną czek do domu.


Udzielałam również informacji na temat pożyczek niskoprocentowych dla małych biznesów i osób, które chcą kupić lub przefinansować dom, ale nie mogą otrzymać pożyczki w dużych bankach – podkreśliła Barbara Chałko.

 

Podobnie było na innych stoiskach, gdzie można było zapytać jak uzyskać licencję na prowadzenie biznesu, zapytać u przedstawicieli IRS o sposoby i terminy rozliczania podatków, czy też zaopatrzyć się w różnego rodzaju produkty oferowane przez wystawiające się na EXPO firmy. Uczestników odwiedził poseł stanowy Robert Martwick, a nad całością imprezy czuwał David Staudacher z centrum informacyjnego departamentu biznesu miasta Chicago.

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP


(Zdjęcia dostępne są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

Categories: Sprawy Polonijne

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*