0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedOdsłonięcie Tablicy Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

Odsłonięcie Tablicy Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

-

Bolesna karta w historii Polski

i polskiego narodu

REKLAMA


Chicago (Inf. wł.) – Punktem kulminacyjnym niedzielnych obchodów siedemdziesiątej drugiej rocznicy mordu katyńskiego i drugiej rocznicy katastrofy smoleńskiej było odsłonięcie i poświęcenie granitowego monumentu, Tablicy Pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, ustawionego obok Pomnika Katyńskiego na cmentarzu św. Wojciecha w Niles.

– Ojczyzna to ziemia i groby, ciała zmarłych śpią, ale zmarli zobowiązują żyjących – powiedział Edward Mika, członek Komitetu Wykonawczego Tablicy podczas uroczystości jej odsłonięcia podkreślając, że pozostanie ona znakiem pamięci i szacunku do ludzi, dla których ważna była ojczyzna, historia Polski i jej bolesne karty, jak również pozostanie symbolem pamięci niugaszonego znicza pochodni dla pokoleń w dążeniu do prawdy w trosce o zachowanie polskiej tożsamości.

 

– My społeczność polonijna zgromadzona tutaj przy Pomniku Katyńskim na cmentarzu św. Wojciech w Niles czcimy tę pamięć. Mówimy głośno, że pamiętamy o naszych rodakach, którzy zostali zamorodowani siedemdziesiąt dwa lata temu w Katyniu, Starobielsku, Ostaszkowie, Miednoje i wielu innych, bardzo często jeszcze do dziś nieodkrytych miejscach kaźni. Ale również nie zapominamy o katastrofie samolotowej pod Smoleńskiem, w której między innymi zginęli prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński z małżonką oraz nasz przyjaciel, twórca Pomnika Katyńskiego, śp. Wojciech Seweryn – podkreślił mówca przypominając jednocześnie, że w czasie drugiej wojny światowej

 

zginęło blisko sześć milionów obywateli polskich. Znaczna większość ofiar przypada na zbrodniczą działalność hitlerowców. Dlatego bardzo oburzający jest fakt używania przez niektóre media amerykańskie i światowe określenia “Polskie Obozy Koncentracyjne”. Używanie takich słów szkaluje naród polski, zafałszowuje prawdę historyczną i narusza dobre imię Polski.

 

– Jako społeczność polonijna w wielu sprawach, co jest zwykłe i normalne w demokaracji, różnimy się i będziemy się różnić, ale są sprawy, w których jedność jest bezwzględnie potrzebna. Obecnie potrzebny jest duch odpowiedzialności i bezstronnego ponad podziałami wyjaśnienia katastrofy pod Smoleńskiem. Jest to bardzo ważna sprawa, która głęboko dotyka i porusza naród polski, który oczekuje od władz Rzeczpospolitej Polskiej jej prawdziwego wyjaśnienie – powiedział Edward Mika, składając na zakończenie swojego wystąpienia podziękowania wszystkim sponsorom i ofiarodawcom, organizacjom i osobom prywatnym oraz członkom działającego przy Związku Klubów Polskich Komitetu Wykonawczego Tablicy za ofiarność oraz zaangażowanie w gromadzenie funduszy, które pozwoliły na upamiętnienie 96. ofiar katastrofy z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele.

 

– Dziękuję wszystkim za obecność na tej uroczystości i proszę was, żebyście pamiętali o tym, że ponad wszystko, to czas na nikogo nie czeka, to człowiek człowiekowi jest potrzebny do życia i szczęścia, a nie wojny i tragedie, którym mówimy: nigdy więcej! – stwierdził koordynator budowy Tablicy na zakończenie swojego wystąpienia.

 

Po odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych przez Annę Pikułę i Emilkę Bielawską odbył się apel poległych, w czasie którego Hanna Kapica i Jan Zbroja odczytali listę ofiar tragedii smoleńskiej. Na zakończenie apelu Konrad Ruła recytował wiersz poświęcony rocznicowym wydarzeniom. Po apelu prowadzący uroczystość przewodniczący Stowarzyszenia Pamięci Ofiar Katynia i Smoleńska Andrzej Brach zaprosił członków Komitetu Wykonawczego: Edwarda Mikę i Tadeusza Czajkowskiego oraz księży sprawujących Najświętszą Ofiarę podczas nabożeństwa otwierającego uroczystości rocznicowe: generalnego przełożonego księży zmartwychwstańców o. Bernarda Hyllę oraz proboszcza parafii św. Jacka, ks. Michała Osucha do odsłonięcia Tablicy i jej poświęcenia.

 

Końcowym akordem uroczystości przy Pomniku Katyńskim było złożenie wieńców przez polityków i działaczy oraz mowy gości honorowych, w których nawiązywali do tragicznych wydarzeń sprzed lat. W imieniu władz RP wieńce pod Tablicą i Pomnikiem Katyńskim złożył konsul generalny Zygmunt Matynia. Kwiaty od Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego złożyli prezes Franciszek Spula i skarbnik ZNP Marian Grabowski. Następnie hołd ofiarom Katynia i Smoleńska oddał kongresman Mike Quigley, reprezentanci Związku Klubów Polskich, Klubu “Pojawie”, Zrzeszenia Literatów im. Jana Pawła II, chicagowskiego Obwodu ZHP, szkoły Gen. Andersa, parafii św. Jacka, Klubu Motocyklowego “Sokół” oraz Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej.


Na zakończenie części oficjalnej uroczystości odsłonięcia i poświęcenia Tablicy, po wystąpieniu prezesa Związku Podhalan Andrzeja Gędłka, muzyczny hołd ofiarom oddali młodzi muzycy podhalańscy oraz Chór im. Fryderyka Chopina. Wartę honorową trzymali członkowie Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki, Klubu Łowieckiego “Ostoja” oraz harcerze. Nad nagłośnieniem uroczystości czuwała grupa muzyczna “Chicago Fantastic Band”, a “ruchem” na terenie kompleksu kierowali członkowie Klubu Motocyklowego “Sokół”.

 

Odsłonięta i poświęcona w minioną niedzielę Tablica Pamięci Ofiar Smoleńska ma kształt prostopadłościanu z czarnego granitu, na którego froncie wyryte zostały nazwiska wszystkich dziewięćdziesięciu sześciu ofiar katastrofy smoleńskiej. Listę nazwisk ułożoną według kolejności alfabetycznej i wykutą w dwóch pionowych rzędach otwierają nazwiska pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, ostatniego prezydenta RP na wychodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i budowniczego Pomnika Katyńskiego Wojciecha Seweryna z Chicago.

 

W górnej części umieszczony został wizerunek orła w koronie i wers z „Pieśni o cnocie” Jana Kochanowskiego: “A jeśli komu droga otwarta do nieba, Tym, co służą ojczyźnie.” Na drugiej stronie granitowego bloku wyryte zostały nazwy organizacji sponsorskich i nazwiska prywatnych darczyńców.

 

Monument wykonany został z jednej granitowej płyty o wysokości dziewięciu stóp, szerokości czterech stóp i dziewięciu calach grubości. Waży blisko pięć ton. Całość zamontowana została na betonowej podłodze o grubości pięciu stóp i powierzchni 100 stóp kwadratowych. Jeden z fragmentów podłogi łączy się z wylewką pod Pomnikiem Katyńskim.

 

Tablica została umieszczona od północno-zachodniej strony kompleksu Pomnika Katyńskiego . W ten sposób podjęta na początku 2011 roku przez Komitet Organizacyjny w składzie: proboszcz parafii św. Jacka ks. Michał Osuch, proboszcz parafii św. Konstancji ks. Tadeusz Dzieszko, proboszcz parafii św. Ferdynanda ks. Zdzisław Torba, prezes Związku Klubów Polskich Tadeusz Czajkowski, honorowy prezes ZKP Edward Mika oraz architekt Zbigniew Cianciara, inicjatywa upamiętnienia ofiar smoleńskiej tragedii znalazła w minioną niedzielę swój szczęśliwy finał.

 

Temat upamiętnienia ofiar smoleńskiej tragedii jest ciągle żywy. Przy różnych okazjach poruszają go przedstawiciele wielu polonijnych środowisk. Z inicjatywy grupy młodych ludzi mamy w „Wietrznym Mieście” ulicę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Odcinek ulicy Milwaukee przy cmentarzu św. Wojciecha nazwany został im. Wojciecha Seweryna. Pamiątkowe tablice zostały odsłonięte w Domu Podhalan. Przy Pomniku Katyńskim znajduje się również tablica ufundowana przez władze miasta Tarnowa. Mówiąc o potrzebie kultywowania pamięci o ofiarach Katynia i Smoleńska ks. biskup Tadeusz Jakubowski w jednym ze swoich kazań powiedział:

 

– Wszyscy oni wspólnie razem oddali swe życie, aby kłamstwo katyńskie zniknęło raz na zawsze z przestrzeni publicznej. Aby prawda o ludobójstwie, tysięcy bezbronnych jeńców polskich, inteligencji polskiej dotarła do świadomości nie tylko wszystkich Polaków, ale także by ta prawda dotarła do świadomości całego świata, aby świat ujrzał tę prawdę, jakże bolesną, ale prawdziwą. I o tej jakże bolesnej prawdzie dla przyszłych pokoleń świadczyć będzie kwatera pamięci na cmentarzu św. Wojciecha w Niles.

W ten weekend odbędą się kolejne uroczystości upamiętniające obydwie rocznice organizowane między innymi w Domu Podhalan. Z tej okazji do „Wietrznego Miasta” przybyły wdowy po śp. generale Andrzeju Błasiku i rzeczniku Praw Obywatelskich śp. Januszu Kochanowskim. Odbędą się spotkania z Polonią.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia są na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2091205869 views

REKLAMA

2091206168 views

REKLAMA

2093002627 views

REKLAMA

2091206449 views

REKLAMA

2091206595 views

REKLAMA

2091206739 views