0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedObchody dziesięciolecia Jezuickiego Ośrodka Milenijnego

Obchody dziesięciolecia Jezuickiego Ośrodka Milenijnego

-

Wspomnienia z poezją i muzyką

REKLAMA


Chicago (Inf. wł.) – Szesnastego września w Jezuickim Ośrodku Milenijnym w „Wietrznym Mieście” odbył się wieczór poetycko-wspomnieniowy zorganizowany przez Zrzeszenie Literatów Polskich im. Jana Pawła II. Gościem honorowym wieczoru był pierwszy duchowy opiekun chicagowskich poetów, ojciec Władysław Gryzło, który przybył na jubileusz dziesięciolecia Jezuickiego Ośrodka Milenijnego z Watykanu, gdzie jest dyrektorem polskiej sekcji watykańskiego pisma „L’Osservatore Romano”.

 

W okresie swojego paroletniego pobytu w „Wietrznym Mieście” ojciec Władysław Gryzło dał się poznać nie tylko jako wspaniały duszpasterz i twórczy opiekun środowiska literackiego i nauczycielskiego, ale także jako emanujący serdecznością i humorem oraz zamiłowaniem do akordeonu wspaniały wykonawca tej muzyki, czego wielokrotnie mogliśmy doświadczyć podczas wielu solowych i wspólnych ze Stanisławem Zielińskim występów. Ten talent ojca Władysława mieli również okazję podziwiać uczestnicy piątkowego wieczoru.

 

Zanim jednak uczestniczący w spotkaniu obok grupy literatów przyjaciele i znajomi ojca Władysława mieli okazję oklaskiwać jego akordeonowe popisy, w których wspomagał go prezes polonijnych akordeonistów Edward Smoleń, zgromadzonych powitał obecny opiekun literackiej grupy o. Jerzy Karpiński, który nawiązując do pisma świętego mówił o słowie, jego wartości, znaczeniu i szacunku, jakim powinniśmy darzyć wyrażanie myśli poprzez słowo mówione i pisane, którego najlepszym przykładem jest poezja.

 

Po wprowadzeniu o. Jerzego gospodyni wieczoru, prezeska Zrzeszenia Alina Szymczyk, powitała dostojnego gościa bukietem czerwonych róż i rozpoczął się wieczór poezji i wspomnień. Swoje utwory z ostatniego almanachu Zrzeszenia „Droga do światła” czytali obecni na spotkaniu autorzy wspominając zarazem początki swojej działalności w ramach Zrzeszenia i znajomości z ojcem Władysławem.

 

Wszystko zaczęło się od tego, że tuż po przyjeździe ojca do „Wietrznego Miasta” w 2004 r. wybrał się on na koncert akordeonistów Edwarda Smolenia, aby posłuchać swojej ulubionej muzyki, gdyż sam z zamiłowaniem gra na tym instrumencie muzycznym.

 

– Po tym koncercie i rozmowie z Edwardem Smoleniem otrzymał telefon do mnie, bowiem chciał zorganizować koncert akordeonistów na 11 listopada –wspominała prezeska Alina Szymczyk. – Było to tuż pod koniec października 2004 roku, kiedy po krótkiej rozmowie telefonicznej spotkaliśmy się w JOM i w ten sposób zapoczątkowana została ta jakże ważna działalność patriotyczno-religijna, która jak się później okazało owocnie się rozwijała przez cztery lata pobytu ojca w Chicago, a po jego wyjeździe tego rodzaju imprezy u ojców jezuitów organizujemy do tej pory korzystając z duszpasterskiej opieki.

 

Wracając jednak do początków pragnę przypomnieć, że 11 listopada 2004 roku w JOM odbyło się pierwsze historyczno- patriotyczne spotkanie, poświęcone wydarzeniu zwanym „Cudem nad Wisłą”, przybliżającym postać marszałka Piłsudzkiego, jak również wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę. Potem były wieczory poetyckie, religijne „Jasełka”, wieczory „Maryjne”, „Misterium Męki Pańskiej”, wieczory z ciekawymi ludźmi, z poetami z Polski i żyjącymi na emigracji. Nasze spotkania uświetniane wspaniałą muzyką duetu akordeonistów o. Władysława i Stasia Zielińskiego stały się dla nas jak narkotyk, przyciągający do Zrzeszenia coraz więcej osób. Biegliśmy na nasze spotkania z wielkim entuzjazmem. W owym czasie sala na naszych spotkaniach wypełniona była po brzegi. Rozśpiewane twarze tryskały radością i humorem, którego nie był pozbawiony również nasz opiekun duchowy. Obrazy z tamtych lat pozostaną na zawsze miłym wspomnieniem. Cieszymy się ogromnie, że pomimo przebytej długiej, męczącej podróży z Rzymu o. Władysława Gryzło wziął udział w spotkaniu, wspominając tamte lata, nawet zagrał kilka utworów na akordeonie i zaśpiewał razem z nami.

 

Bóg stawia na naszych drogach różnych ludzi, abyśmy mogli iść tą najwłaściwszą. Jestem wdzięczna Bogu, że na mojej drodze spotkałam o. Władysława. Myślę, że wiele jest takich osób jak ja, dla których o. Władysław pozostanie na zawsze w sercu jako wyjątkowa postać, wspaniałego duchownego, pasterza i przyjaciela – podkreśliła Alina Szymczyk.

 

Po recytacji swojego utworu poświęconego ojcu Władysławowi Andrzej Chojnowski dziękując mu za duszpasterską opiekę i współpracę podkreślił, że pomimo iż ojciec nie jest osobiście obecny w gronie członków Zrzeszenia praktycznie już od trzech lat, to i tak wszyscy czują się tak, jakby nigdy od nich nie wyjeżdżał.

 

Osobiście również miałem przyjemność poznać ojca Władysława na samym początku jego pobytu i obserwować jego posługę duszpasterską oraz działalność w polonijnym środowisku poprzez cały okres jego pobytu tutaj i z przyjemnością pragnę podkreślić tę wspaniałą i niezapomnianą atmosferę spotkań na Irving Park czy w domu przy Avers.

 

W piątkowym spotkaniu naznaczonym sporą dozą wzruszenia obok Aliny Szymczyk udział wzięli poeci czytając swoje utwory: Barbara Żubrowska, Maria Mili Purymska, Ewa Spurna, Elżbieta Śliwkiewicz – Allen, Grzegorz Stefanek, Bogusław Pacer, Janusz Kopeć, Antoni Bosak, Józef Maciasz-Broda, Jan Żółtek, Adam Lizakowski, Robert Paweł Redliński i Andrzej Chojnowski.

 

Ojciec Władysław urodził się 20 kwietnia 1953 w Jankowej w województwie małopolskim. Do zakonu jezuitów wstąpił 10 października 1972 roku. Formację zakonną i do kapłaństwa odbywał w: Starej Wsi, Krakowie, Neapolu, Rzymie i Salamance.

 

Święcenia kapłańskie otrzymał w 1980 roku w Pozzuoli koło Neapolu. W działalności apostolskiej zajmował się promocją powołań zakonnych, kierownictwem duchowym osób konsekrowanych, rekolekcjami. Pełnił między innymi następujące funkcje: promotora powołań w prowincji krakowskiej jezuitów (1983-1991), prefekta jezuickich kleryków w Krakowie (1986-1988), dyrektora Centrum Duchowości w Częstochowie (1991-1997), konsultora prowincjałów krakowskich (1992-2004), rektora kolegium krakowskiego (1998-2004), wiceprzewodniczącego Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce (1999-2004).

 

Od wielu lat uprawia turystykę wysokogórską, jest zamiłowanym kajakarzem, narciarzem, ogrodnikiem, a także akordeonistą. Od 2004 roku pracował wśród chicagowskiej Polonii, zajmując się bezpośrednim duszpasterstwem w Jezuickim Ośrodku Milenijnym, a także m.in. współpracą ze Zrzeszeniem Nauczycieli Polskich, Teatrem Ludowym „Rzepicha” oraz Zrzeszeniem Literatów Polskich im. Jana Pawła II. Obecnie kieruje polską sekcją watykańskiego czasopisma „L’Osservatore Romano”.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

REKLAMA

2091308485 views

REKLAMA

2091308784 views

REKLAMA

2093105244 views

REKLAMA

2091309066 views

REKLAMA

2091309212 views

REKLAMA

2091309356 views