REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedO wolność i demokrację

O wolność i demokrację

-

Stanowe uroczystości Dnia Pułaskiego w Muzeum Polskim


REKLAMA

Chicago (Inf. wł.) – Obchodzimy dzisiaj dzień pamięci dzielnych, nie znających nas kobiet i mężczyzn, którzy walczyli za naszą wolność i troszczyli się o naszą godność – powiedział prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej i Związku Narodowego Polskiego Franciszek Spula do uczestników uroczystości stanowych „Dnia Pułaskiego”, które pierwszego marca odbyły się w Muzeum Polskim.

 

 

W szczególny sposób wspominamy generała Tadeusza Kościuszkę, budowniczego twierdzy West Point i wielu innych fortyfikacji wojennych oraz generała Kazimierza Pułaskiego, znanego żołnierza i bohatera narodu polskiego i amerykańskiego, który stworzył amerykańską kawalerię i oddał swoje młode życie na polu walki. Raz w roku nasze wspomnienia wracają przywodząc w pamięci wielkiego generała i jego kolegów, którzy sprawili, że możemy teraz cieszyć się wolnością naszego kraju.

 

Z pewnością, gdy tylko nadejdzie czas, będziemy pamiętać, aby utrzymać wolność Ameryki i tak jak Pułaski  wszyscy musimy pracować dla wolności wszystkich krajów, które nadal pozostają pod tyrańskimi rządami. Kiedy cierpi wolność w jednej części świata, my wszyscy cierpimy i to jest nasz patriotyczny obowiązek, aby zrobić wszystko i ze wszystkich sił, aby rozszerzać horyzonty wolności na świecie i utrzymać ducha wolności i nadziei pośród tych, którzy cierpią niewolę.

Jako Amerykanin polskiego pochodzenia jestem dumny z dziedzictwa, które Kazimierz Pułaski zostawił po sobie. „Przybyłem tutaj, by bronić wolności, by jej służyć i żyć za nią lub dla niej umrzeć” – napisał Kazimierz Pułaski do Jerzego Waszyngtona w liście, w którym zaoferował swoją służbę wojskową podczas wojny secesyjnej. Jego poświęcenie i oddanie sprawom wolności są inspiracją dla nas obecnie, podczas obchodów jego urodzin i powinno stać się refleksją nad wielkim wkładem Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy tworzyli naszą narodową tożsamość. Pamiętajmy, że wielkość Pułaskiego jest dla Amerykanów polskiego pochodzenia dumnym dziedzictwem. Jest symbolem naszego udziału w historii Stanów Zjednoczonych – podkreślił na zakończenie prezes Franciszek Spula.

 

Pierwszy raz Dzień Pułaskiego obchodzony był w USA 11 października 1929 roku na mocy proklamacji wydanej przez ówczesnego prezydenta Herberta Hoovera. W Illinois Dzień Kazimierza Pułaskiego obchodzony jest zgodnie z uchwałą z 20 czerwca 1977 w pierwszy poniedziałek marca i jest świętem stanowym. Dzień urodzin Pułaskiego świętowany jest również w stanach Wisconsin (święto stanowe 4 marca) oraz stanie Indiana (dzień pamięci). Oprócz tego w Stanach Zjednoczonych obchodzone jest w całym kraju federalne święto „Dzień Pamięci Generała Pułaskiego” upamiętniające śmierć Pułaskiego podczas bitwy pod Savannah. Święto przypada na 11 października, w rocznicę śmierci generała.

 

W uroczystościach stanowych z udziałem przedstawicieli władz RP, Kongresu USA, stanu, miasta i licznych organizacji polonijnych wzięło udział około 300 osób. Wartę honorową przy obrazie Stefana Batowskiego: „Pulaski pod Savannah” zaciągnęli członkowie Plutonu Reprezentacyjnego Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów Polskich im. Tadeusza Kościuszki oraz członkowie Towarzystwa Historycznego Polskiej Armii.

 

Po powitaniu gości przez gospodarzy uroczystości, prezeskę Muzeum Marię Cieślę i prezesa Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego Wallace Ozoga do wspólnej modlitwy zaprosił uczestników akademii ks. biskup Tadeusz Jakubowski. Po odśpiewaniu hymnów narodowych przez Olę Podowską z zespołu „Polonia” głos zabrał burmistrz Chicago Richard Daley, który przypominając zasługi generała Pułaskiego wskazał na wiele przykładów świadczących o wkładzie Polaków w budowanie demokratycznego społeczeństwa amerykańskiego również w czasach późniejszych i obecnych. Sędzia Sądu Okręgowego Powiatu Cook Aurelia Puciński wskazała na potrzebę promowania postawy generała i przekuwania jej na obecne czasy, czego wyrazem może być między innymi dążenie do sukcesów wyborczych przedstawicieli naszej grupy etnicznej.

 

O zasługach generała mówili również konsul generalny RP Zygmunt Matynia, kongresman Jan Schakowsky, sekretarz Sądu Okręgowego Doroty Brown, skarbnik powiatu Cook Maria Pappas, alderman Ariel Reboyras i Simon Włodarski, przedstawiciel gubernatora Pata Quinna, który wręczył gospodarzowi Wallace Ozogowi okolicznościową proklamację wydaną przez gubernatora i przekazał życzenia od szefa, który służbowo przebywał w Waszyngtonie i nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystościach. Przedstawicielowi urzędu gubernatora towarzyszyła Danuta Kowalik, mama polskiego żołnierza Jakuba Kowalika, który zginął w Iraku walcząc za waszą i naszą wolność.

 

Obchody Dnia Pułaskiego są okazją do wręczenia nagród uczestnikom konkursów organizowanych z tej okazji przez różne instytucje. W tym roku sieć sklepów Jewel Osco ufundowała 5 stypendiów o wartości tysiąca dolarów. Laureatami stypendiów zostali uczniowie, którzy napisali esej w języku angielskim o Muzeum Polskim, które celebruje 75. rocznicę założenia.

 

Jury konkursowe złożone z przedstawicieli Muzeum najwyżej oceniło prace następujących uczniów i studentów: Marzeny Medlak z Northwestern University, Joanny Klekowicz z Boston College, Stephenie Domagalski z Purdue University, Thomasa Bielawca z Main South High School oraz Teddy Kenta z University of Chicago. Nagrody wręczył laureatom Miguel Alba, Public Affairs Director Jewel Osco.

 

Dyrektor Miguel wręczył także gospodarzom Muzeum czek opiewający na kwotę 5000 dolarów. Drugi czek na taką samą kwotę przekazali na rzecz polskiej placówki wystawienniczej przedstawiciele banku National City Bank. W imieniu delegacji NCB czek na ręce Marii Cieśli, prezesa Wallace Ozoga i dyrektora Jana Lorysia wręczyła Linda Morris, Executive Vice President of Retail Banking.

 

Prezes Rady Nadzorczej Muzeum Wallace Ozog dziękując hojnym darczyńcom za finansowe wsparcie placówki przy 984 N.Milwaukee Ave. podkreślił, że w obecnej dobie kryzysu pomoc ta jest dla Muzeum niezwykle cenna i potrzebna. Zaapelował jednocześnie o wykupywanie członkostwa zwykłego w kwocie $25 rocznie lub innych bardziej bogatych form członkowskich, co przy dużej populacji polskiej w Chicago mogłoby zagwarantować kilkutysięczną rzeszę członków, a co za tym idzie odpowiedni dopływ funduszy niezbędnych do funkcjonowania Muzeum, które nie korzysta z żadnych dotacji miejskich czy stanowych, a utrzymuje się jedynie z darów otrzymywanych od hojnych darczyńców. 

 

Przedstawicielka Wydziału Oświaty Publicznej miasta Chicago Hanna Kapica wręczyła statuetki grupie dzieci szczególnie uzdolnionych. W grupie dzieci uzdolnionych muzycznie nagrodzeni zostali: Aleksandra Szabla, Sebastian Szymański i Konrad Rula. W grupie dzieci z uzdolnieniami plastycznymi nagrody otrzymali Patricia Smyrski i Marcin Wieczorek. W konkursie ogłoszonym przez Radę Nauczycieli Polonijnych na wypracowanie pod tytułem: Why and How Should We Commemorate the 200th Anniversary of the Birth of Frederick Chopin?” najlepiej ocenione zostały prace uczniów: Aleksandry Kwaśny, Artura Ochwata, Ernesta Stapora, Agnieszki Otap i Mateusza Drozda. Wyróżnienia w asyście burmistrza Chicago Richarda Daley i konsula generalnego Zygmunta Matyni wręczyła prezeska Rady dr Lidia Filus.

 

 

W części artystycznej uroczystości utwory fortepianowe Fryderyka Chopina grał młody, bardzo utalentowany pianista Daniel Szefer. Jedenastoletni pianista jest uczniem profesorów: Aleksandra Zinczenki i Pawła Chęcińskiego. Lekcje kompozycji bierze u prof. Lazara Trachenberga. Na fortepianie gra od 4 lat. Jest laureatem konkursów „Illinois Music Teacher Association’s Sonata” i „Geneva Piano”. Zdobył złoty medal w 2010 Illinois Grade School Music. W styczniu tego roku wystąpił z recitalem na Florydzie. Po tym występie został przez lokalną prasę nazwany cudownym dzieckiem fortepianu. Koncertuje w kościołach, bibliotekach i domach prywatnych. Jest zapraszany jako solista do współpracy z Washburn Middle School Jazz Band. Obok muzyki uwielbia grę w piłkę nożną.

 

Ostatnim akordem oficjalnej części akademii było złożenie przez gości honorowych wieńca z goździków w barwach narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych pod obrazem „Pulaski pod Savannah” autorstwa Stefana Batowskiego.

 

Po odśpiewaniu “God Bless America” uczestnicy uroczystości udali się do sali na poczęstunek sponsorowany przez delikatesy „Kasia’s Deli” pani Kazimiery Bober.

 

Obok grupy wymienionych już darczyńców uroczystości sponsorowały firmy: Ideal Pastry, Happy Foods oraz
Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie i Muzeum
Polskie.

 

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Baraniak

(Zdjęcia dostępne na: www.newsrp.smugmug.com)

 

REKLAMA

2091175678 views

REKLAMA

2091175985 views

REKLAMA

2092972448 views

REKLAMA

2091176270 views

REKLAMA

2091176417 views

REKLAMA

2091176565 views