Niezapomniana lekcja historii

Młodzież Szkoły im. Juliusza Słowackiego gościła przedstawicieli Stowarzyszenia Rajd Katyński


„Zbawienie wieczne racz wyjednać Panie tym, którym śmierć ponieść przyszło w Katyńskim Lesie strzałem w tył głowy, w odwecie za „Cud na Wisłą”

Czy łatwo wybaczyć tym, którzy nas skrzywdzili?

 

W piątek 11 lutego Polska Szkoła Parafialna im. Juliusza Słowackiego w Wheeling po raz kolejny gościła w swoich murach przedstawicieli Stowarzyszenia Rajd Katyński, którego pomysł narodził się właśnie w Chicago.

 

28 sierpnia 2010 roku już po raz dziesiąty 120 motocyklistów z Polski i zagranicy przemierzyło trasę 6 tysięcy kilometrów szlakiem pamięci Polaków pomordowanych na Wschodzie. Na pytanie ucznia „Dlaczego taki rajd pan zorganizował?”, Wiktor Węgrzyn, komandor rajdów i ich pomysłodawca, odpowiada: „Z ciekawości”. Dalej wyjaśnia dzieciom i młodzieży, dlaczego ważna jest pamięć o tym, co działo się w Katyniu, Miednoje i Charkowie:

 

„Jedziemy, aby spotkać się z żyjącymi tam Polakami, straszliwie doświadczonymi przez historię, którzy tak jak i my ogromnie kochają Polskę i tęsknią za nią. Chcemy oddać hołd polskim bohaterom, odwiedzić miejsca dla nas Polaków najważniejsze”. Trasa X rajdu wiodła m.in. przez Wilno, Mińsk, Katyń, Miednoje, Moskwę, Kursk, Charków, Kamieniec Podolski do miejsca zlotu – Huty Pieniackiej.

 

Uczniowie mieli okazję obejrzeć ciekawy film odzwierciedlający nastrój i przeżycia zarówno uczestników rajdu jak i gospodarzy miejsc przesiąkniętych męczeńską krwią Polaków.

 

Dla dzieci i młodzieży w Stanach Zjednoczonych wzruszające wypowiedzi tych, którzy byli, widzieli i będą pamiętać obraz wspólnej modlitwy, dźwięki pieśni religijnych, składanie kwiatów i hołdu pomordowanym – to niezapomniana lekcja historii Polski. Historia czasem odległa i trudna, a czasem tak bliska, że są już jej częścią. Jednym z najważniejszych miejsc na tegorocznej trasie był teren lotniska Siewiernyj pod Smoleńskiem, gdzie motocykliści złożyli wieniec i oddali hołd ofiarom katastrofy (wśród ofiar było 5 członków Komitetu Honorowego Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego). Jednak idea rajdu to nie tylko oddanie czci poległym. Ważnym elementem jest pomoc Polakom, którzy pozostali i do dziś żyją na Wschodzie. Motocykliści – choć nie są w stanie zabrać ze sobą ogromu prezentów – odwiedzają sierocińce i szkoły, pomagając polskim dzieciom i ich opiekunom. Stąd też uczniowie Polskiej Parafialnej Szkoły im. Juliusza Słowackiego w Wheeling, dołączając swoją cegiełkę do budowy jedności i pielęgnowania polskiego języka na obczyźnie, wzięły udział w zbiórce pieniędzy, by pod hasłem „Dzieci – dzieciom” zgromadzić fundusze na zakup polskich książek i przekazanie ich dzieciom mieszkającym na Ukrainie.

 

Organizatorką spotkania uczniów z przedstawicielami rajdów była pani Dorota Lorkiewicz, która wraz z klasą VIII na podziękowanie i pożegnanie gości wykonała piosenkę o wymownym tekście „Każdy Twój wyrok przyjmę…”.

 

Wyrazy wdzięczności za przybycie i przybliżenie faktów historycznych na temat zbrodni katyńskiej dołączyli też uczniowie klasy IVD wręczając przepiękną laurkę wykonaną przez ucznia tejże klasy – Jasia Forda.

 

Ze swej strony prezes chicagowskiego Stowarzyszenia Rajd Katyński Pamięć i Tożsamość – Jacek Kawczyński, nagrodził uczniów najbardziej aktywnych w tej lekcji historii chustami i znaczkami z logo „Kocham Polskę i Ty Ją kochaj”.

 

Nie jest istotne w jakim miejscu i czasie żyjemy. W naszych sercach przechowujemy istotę polskości. Zachowajmy pamięć o krwawych śladach historii, ale też uczmy się wybaczać.

 

„Matko Boża!

…Weź w dłonie nasze serca

Oducz nienawiści…

Oducz chęci odwetu

zemsty zajadłości…

I daj nadzieję Światu:

Zło – Dobrem zwyciężaj!”

Marzena Pasula

nauczycielka Polskiej Szkoły im. J. Słowackiego

 

Zdjecia:

Marta Niedbalec

Categories: Sprawy Polonijne

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*