0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedMatury Szkoły im. I. J. Paderewskiego

Matury Szkoły im. I. J. Paderewskiego

-

Polska Szkoła im. I. J. Paderewskiego w Niles prowadzi swoją działalność od 34 lat. Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Rodziców i Nauczycieli jest obecnie pani Bożena Redlińska. Funkcję dyrektora pełni pani mgr Anna Witowska-Gmiterek. Wychowawczynią III klasy LO jest pani Iza Królczyk. Egzamin maturalny zaliczyła 21-osobowa grupa uczennic i uczniów tej klasy.

 

REKLAMA

„Wszczepić dzieci w historię,

we wspomnienia

– aby były częścią ich sensu…[…]

– aby dawały im dar zwykłego losu,

co nagroda od Boga

dla rozumiejących przeszłość…

– aby w nich potencjał,

jak wulkan drzemał gorący

wiecznie gotowy,

potężny… piękny… polski.”

/R. P. Redliński/

Te piękne wymowne słowa poety niech posłużą za motto kilku refleksji, których przyczyną egzamin maturalny naszej polonijnej młodzieży, który właśnie dobiegł końca w licznych polskich szkołach, również w szkole im. I. J. Paderewskiego w Niles.

 

*

 

Maj – czar kwitnących kasztanów i akacji to w Polsce niepowtarzalny czas egzaminu dojrzałości. Przenieśliśmy ze sobą do nowej ojczyzny wiele tradycji, zwyczajów; przywieźliśmy także te wiosenne tęsknoty… zapragnęliśmy przekazać coś z tamtego klimatu naszym dzieciom, wnukom. Stąd między innymi tutejsze matury, wieńczące naukę w polskich szkołach. Są one często podsumowaniem kilkunastoletnich zmagań naszej młodzieży z językiem polskim.

 

**

 

Wielotygodniowe przygotowania, zaangażowanie tylu ludzi. W tym momencie chylę czoła właśnie przed Wami, Drodzy Rodzice. Gdyby nie Wy, Wasz upór… Mieszkając w Polsce nie musielibyście się tak starać. Tutaj razem z nami nauczycielami współtworzycie nasze szkoły, ich atmosferę. Uczycie patriotyzmu swoje dzieci, dostarczacie im nowych wartości, które je wzbogacają. Miało być o maturach, a ja snuję rozważania wokół Was, Drogie Mamy, Drodzy Ojcowie. Pani Kasiu, Marto, i wszystkie inne mamy, jesteście wspaniałe. Dumne miano współczesnej Matki Polki bynajmniej nie jest określeniem na wyrost w stosunku do Was.

 

***

 

Drugie pytanie z dwóch losowanych na maturze ustnej dawało możliwość swobodnych wypowiedzi na różne tematy, pozwalało poznać i ocenić stopień posługiwania się językiem ojczystym przez naszych uczniów, z których większość urodziła się tutaj na ziemi amerykańskiej.

 

Zamiast sprawozdania, małe „co nieco” z atmosfery wydarzenia „ku chwale” już dumnych absolwentów, „ku pokrzepieniu serc” przyszłych odważnych, czyli urywki wypowiedzi uczniowskich zasłyszane, zapamiętane /ustna matura 2009– 2010/.

 

– Moja wigilia za 20 lat?

– Myślę że w moim domu zgromadzi się cała rodzina, przyrządzę polskie potrawy, będziemy śpiewać kolędy. Kocham pasterkę, to nabożeństwo pamięta się bardzo długo.

 

– Przysłowia mądrością narodu – dlaczego?

 

– Pamiętam niektóre z nich np. „Jak Kuba Bogu, tak Bóg Kubie”. Jak je rozumiem? Chodzi w nim o to, że gdy czynimy dobro, ono do nas kiedyś powróci. Ja w to wierzę.

 

– Patriotyzm dawniej i dziś, czy mam obowiązki wobec Polski?

– Uczę się języka polskiego, wszyscy w domu mówimy dużo po polsku, żeby moj siedmioletni brat znał nasz język.

 

– Poznaję polskie tradycje, chcę znać i rozumieć historię naszego narodu i kraju.

 

– Chcę, by kiedyś moje dzieci poznały tradycje i polską kulturę.

 

– Kraków?

– To najpiękniejsze z polskich miast, pragnę je zaprezentować tym, którzy chcą poznać Polske.

 

– Józef Piłsudski – jak się przygotowywałem do prezentacji tej postaci?

 

– Korzystałem z wielu publikacji o jego życiu i działalności politycznej, ale tak naprawdę interesuje mnie on jako strategia i jego dokonania w tej dziedzinie. Józef Piłsudski był człowiekiem może zbyt porywczym, przez tę cechę tracil wielu partnerów politycznych.

 

– Prezentacja – „Tańce ludowe”.

 

– Od osmiu lat tańczę w polskich zespołach, mój ulubiony taniec to kujawiak. Interesują mnie stroje ludowe z różnych regionów Polski, ale te oryginalne. Współczesne zespoły korzystają ze stylizacji tych strojów.

 

****

 

Wypowiedzi uczniów mowią za siebie. W tematyce literackiej i historycznej większość poruszała się bardzo swobodnie. Nawet nieco archaiczny język mistrza Jana z Czarnolasu zdawał się nie stanowić problemu. : Przecież to humanista, myślał jak wielu przed nim i po nim. Dzisiaj również cenimy uroki życia, które pochwalali ludzie renesansu” – to ostatnia przytoczona tutaj wypowiedź ucznia.

 

****

 

Składając życzenia wszystkim tegorocznym maturzystom użyję słów anonimowego tekstu z 1692 roku, ktory wydaje mi się dosc wymowny i godny zacytowania w tym momencie:

 

„Przechodź spokojnie przez hałas i pośpiech…[…]

O ile to możliwe bez wyrzekania się siebie

bądź na dobrej stopie ze wszystkimi.

Wypowiadaj swą prawdę jasno i spokojnie i wysłuchuj innych […]

Niech Twoje osiągnięcia, zarówno jak i plany będą dla Ciebie źródlem radości.

Wokonuj swą pracę z sercem jakkolwiek byłaby skromna […]

Jesteś dzieckiem wszechświata nie mniej niż drzewa i gwiazdy. Masz prawo być tutaj.

[…] Tak więc żyj w zgodzie z Bogiem, czymkolwiek się trudnisz i jakiekolwiek są Twoje pragnienia […] bądź uważny, dąż do szczęścia…”

„A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają”.

Zdzisława Kądzielawska

nauczycielka Szkoły Polskiej im. I. J. Paderewskiego

 

REKLAMA

2091259376 views

REKLAMA

2091259675 views

REKLAMA

2093056134 views

REKLAMA

2091259956 views

REKLAMA

2091260104 views

REKLAMA

2091260248 views