Manifestacja przed Konsulatem Generalnym RP

Chicago (Inf. wł.) – Dwunastego lutego przed siedzibą Konsulatu Generalnego RP przy 1530 N. Lake Shore Dr. w Chicago odbył się protest słuchaczy „Radia Maryja”, domagających się cofnięcia przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji decyzji o nie przyznaniu Telewizji „Trwam” o. Rydzyka miejsca na nowej, ogólnodostępnej platformie cyfrowej emisji programów, tzw. „multipleksie”.

 

Pomimo przenikliwego zimna, w proteście od godziny drugiej do czwartej po południu uczestniczyło ponad tysiąc osób. Okoliczne parkingi zostały wypełnione autami. Pilnująca porządku policja pozwalała nawet parkować w miejscach zakazu. Pierwszą od momentu odzyskania przez Polskę niepodległości manifestację przed budynkiem polskiego konsulatu przygotowała grupa członków „Rodziny Radia Maryja” i słuchaczy „Otwartego mikrofonu” Łucji Śliwy. W proteście uczestniczyli także Polacy z Detroit i stanu Indiana.

 

Manifestanci pojawili się z transparentami informującymi w języku polskim i angielskim o zagrożeniu wolności słowa w Polsce. Kilkakrotnie odczytany został apel do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Stanisława Dworaka o zmianę niekorzystnej dla Telewizji „Trwam” decyzji.

 

W czasie manifestacji polskie pieśni katolickie, patriotyczne i narodowe grała Orkiestra Dęta z „Trójcowa”. Zgromadzeni modlili się w intencji Polski, „Radia Maryja” i Telewizji „Trwam”. Wśród uczestników przeważali ludzie starsi, chociaż nie brakowało młodzieży szkolnej.

 

– To jest niedopuszczalne, żeby w Ojczyźnie Papieża Polaka, który przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości, katolickie media były bezprawnie ograniczane – stwierdził współorganizator protestu Jan Żółtek.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

Categories: Sprawy Polonijne

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*