Koncert Pieśni i Tańca Młodzieży Związku Narodowego Polskiego

Na ludową nutę

Chicago (Inf. wł.) – Osiemnastego marca na scenie sali koncertowej Lane Tech High School przy 2501 W. Addison w „Wietrznym Mieście” odbył się doroczny wiosenny Koncert Pieśni i Tańca Młodzieży Związku Narodowego Polskiego.

 

Przez ponad trzy godziny na scenie w całym szeregu licznych polskich tańców ludowych i narodowych zaprezentowało się kilkuset wykonawców. Tańczono polki, krakowiaki, polonezy, kujawiaki, oberki, tańce wielkopolskie, cieszyńskie, lubelskie, śląskie, kaszubskie, kurpiowskie i wiele innych porywając publiczność umiejętnością poruszania się po scenie, przepięknymi strojami i wykonaniem.  W koncercie przed liczną publicznością wystąpiło dwadzieścia pięć grup tanecznych, dziecięcych i młodzieżowych reprezentujących zespoły i placówki szkolne, w których grupy taneczne są subsydiowane przez ZNP.

 

W pierwszej części imprezy zaprezentowali się młodsi tancerze, a scena w drugiej odsłonie koncertu została oddana we władanie grup młodzieżowych i reprezentacyjnych.

 

Na inaugurację wszyscy artyści pojawili się na scenie, żeby powitać publiczność, a następnie poloneza w choreografii Wiesławy Dziedzic zatańczyły dzieci z zespołu „Polonez” działającego przy szkole im. generała Władysława Andersa. Następnie zespół „Śmieszki” wykonał „Kaczuszki” w choreografii Katarzyny Lapsa. Dziecięcy rap i zaczarowaną piosenkę w choreografii Barbary Dziugan zaprezentowały „Gwiazdki” ze szkoły św. Ferdynanda. W tańcach kaszubskich w choreografii Ireny Jarocińskiej bardzo ładnie zaprezentował się zespół „Mała Wisła” działający przy Grupie 523 ZNP. Aplauz sali wzbudził pokaz tanecznych igraszek krasnali przygotowanych przez Annę Strojny i małych tancerzy z Grupy IV „Małych Wici”. Piosenki, które śpiewali nasi dziadkowie przypomniała Grupa II zespołu „Vera” pracująca pod kierownictwem artystycznym Barbary Kuleszy ze szkoły św. Maksymiliana. Zespół „Kropeczki” ze szkoły Mikołaja Reja zatańczył krakowiaka w choreografii Agaty Mścisz. Grupa III „Małych Wici” pracująca pod okiem choreograf Kingi Wojdyły-Podstawskiej przypomniała tańce z rejonu Przeworska. Góralskie zabawy i taneczne harce na scenie w aranżacji Małgorzaty Łydy przypomniała grupa „Krakowiaczki” zespołu „Lajkonik”. Siarczystego krakowiaka w choreografii Anny Strojny zatańczyli mali tancerze zespołu „Gaik-Gaiczek”. Zespół „Mały Wawel” reprezentujący Związek Klubów Polskich zatańczył wiązankę tańców śląskich w choreografii Krystyny Sanakiewicz. Grupa VI „Małych Wici” tańczyła tańce wschodniego Krakowa w choreografii Kingi Wojdyły Podstawskiej. „Lasowiaczki” z zespołu „Lajkonik” pokazały tańce regionu lubelskiego przygotowane przez Małgorzatę Łydę. Tańce „Od Bałtyku do Tatr” w choreografii Barbary Kuleszy przygotowała Grupa I zespołu „Vera” ze szkoły św. Maksymiliana. Grupa taneczna „Goplanie” z zespołu „Polanie” kierowana przez Małgorzatę Skrzypkowską pokazała tańce rzeszowskie, a na zakończenie pierwszej odsłony koncertu Grupa V „Małych Wici” zaprezentowała się w tańcach wielkopolskich przygotowanych przez Annę Strojny.

 

Po przerwie jako pierwsza na scenie w polonezie do choreografii Joanny Wawro pojawiła się młodzież z Grupy 7 zespołu „Wici”, a tańce podlaskie w choreografii Ireny Jarocińskiej wykonał zespół „Wisła”, natomiast tańce cieszyńskie w choreografii Haliny Misterki zatańczył „Mały Lajkonik”. W kolejnych odsłonach po przerwie podopieczni Małgorzaty Skrzypkowskiej z grupy „Wiślanie”, będącej częścią zespołu „Polanie”, przygotowali tańce łowickie, a tańce Beskidu Śląskiego zatańczyli tancerze zespołu „Wawel”, którego choreografem jest Justyna Zawadzka. II Reprezentacja „Lajkonika” przygotowała tańce rzeszowskie w choreografii Małgorzaty Łydy, aby po tym punkcie programu publiczność wysłuchała krótkiego koncertu muzyki ludowej w wykonaniu kapeli pod kierunkiem Kazimierza Kmiecika. W ostatniej odsłonie koncertu Reprezentacja „Lajkonika” zatańczyła tańce z terenu Nowego Sącza przygotowane przez Halinę Misterkę, stylizowane tańce góralskie zatańczył zespół „Polanie” Małgorzaty Skrzypkowskiej reprezentujący szkołę Emilii Plater, a finałowy występ Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Związku Narodowego Polskiego „Wici” w polce mazurce do choreografii Magdaleny Solarz poprzedził kujawiak z oberkiem w choreografii Moniki Derdas, autorstwa Grupy VIII zespołu młodzieżowego „Wici”.

 

Program z dużą dozą humoru prowadziła aktorka Barbara Kożuchowska. Prowadząca przypomniała, że taniec znany był już w starożytności. Tańce posiadają charakter narodowy, religijny, społeczny i towarzyski. W polskiej tradycji, kulturze i zwyczajach jest głęboko zakorzeniony. Stanowi formę rozrywki fizycznej, ale dzieciom i młodzieży stwarza również szansę kultywowania ludowego dziedzictwa, poznawania historii, zwyczajów i obrzędów ludowych, może także stanowić inspirację do twórczości poetyckiej i literackiej.

 

Od strony artystycznej i choreograficznej nad całością imprezy czuwała Magdalena Solarz. Zarówno przed koncertem, jak po jego zakończeniu, publiczności pokazały się wszystkie zespoły razem. Choreografowie i akompaniatorzy otrzymali podziękowania oraz kwiaty. Na sali obecni byli rodzice, znajomi oraz przedstawiciele władz krajowych ZNP na czele z prezesem Franciszkiem Spulą i wiceprezeską Teresą Abick, która od wielu lat patronuje koncertowi. Nowe miejsce tanecznej imprezy bardzo się wszystkim spodobało, chociażby ze względu na olbrzymi parking, który pomieścił samochody uczestników oraz gości.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

Categories: Sprawy Polonijne

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*