0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedCześć i chwała weteranom

Cześć i chwała weteranom

-

REKLAMA

Harcerskie obchody Dnia Niepodległości Polski


Chicago (Inf. wł.) – Czternastego listopada w Domu Harcerza przy 6434 W. Belmont w Chicago z udziałem licznej grupy weteranów odbyły się uroczystości 92. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowane przez obwód ZHP w „Wietrznym Mieście”.

 

Tegoroczne obchody Dnia Niepodległości wypadły dla naszej harcerskiej rodziny w szczególnym okresie, w roku jubileuszu 100-lecia istnienia harcerstwa – powiedziała sekretarz chicagowskiego Obwodu Grażyna Kahl. – W tym roku Polacy celebrują również wiele innych wspaniałych rocznic: 600-lecie zwycięstwa polskiego i litewskiego oręża w bitwie pod Grunwaldem, 90-lecie Bitwy Warszawskiej, 70-lecie mordu katyńskiego, 30-lecie założenia „Solidarności”, która przyczyniała się do przywrócenia narodowi wolności po okresie komunistycznego zniewolenia.

Od wielu już lat gośćmi honorowymi harcerskich imprez organizowanych w ramach niepodległościowych rocznic są nasi kochani weterani, których zapraszamy do uczestnictwa i wspólnej celebracji. To przecież między innymi dzięki podkomendnym generała Józefa Hallera, którzy przyszli do Polski z amerykańskiej ziemi, aby ratować dopiero co odzyskaną wolność, Polska obroniła swoją niepodległość zatrzymując bolszewicką nawałę.

Niestety, w weterańskich szeregach nie ma już świadków tamtych wydarzeń, ale są spadkobiercy ich tradycji, żołnierze Września, powstańcy warszawscy, uczestnicy Akcji „Burza”, bohaterowie walk pod Monte Cassino, o Bolonię, Tobruk, Bitwy o Anglię i wielu innych frontów, na których polski żołnierz w okresie II wojny światowej przelewał krew za wolność naszą i waszą. Niestety, czas jest nieubłagany i te szeregi również coraz bardziej się kurczą, dlatego przy każdej okazji pragniemy im oddać cześć i chwałę. Takie spotkanie jak dzisiaj, to dla naszej młodzieży żywa lekcja historii – podkreśliła pani Grażyna.

 

W weterańskim gronie obecni byli między innymi prezesi różnych organizacji weterańskich: komendant Okręgu I Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Zygmunt Biernat, prezes Koła AK w USA i Fundacji Armii Krajowej Wiesław Chodorowski, prezes chicagowskiego oddziału Koła AK Marian Prusek, prezes „Karpatczyków” Henryk Ścigała, prezes 5 Kresowej Dywizji Piechoty Mieczysław Bandur, prezes Placówki 31 Stowarzyszenia Polskich Kombatantów Jerzy Pasiński, komendant Placówki 40 SWAP Jerzy Darski, podkomendny generała Maczka Feliks Rembiałkowski oraz wielu innych. Gościem honorowym obchodów był również konsul generalny Zygmunt Matynia z małżonką Bożeną.

 

Harcerskie obchody Dnia Niepodległości rozpoczęły się od uczestnictwa w Mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny przez jezuitę, o. Jerzego Karpińskiego, który wiele lat swojej posługi duszpasterskiej spędził wśród wiernych na Syberii. Po nabożeństwie rozpoczęła się okolicznościowa akademia. Po odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Stanów Zjednoczonych przez druhnę Melanię Trubowicz i zapaleniu zniczy przez prezesa Okręgu AK w USA Wiesława Chodorowskiego, w asyście prezesa Koła SPK 31 Jerzego Pasińskiego i komendanta Palcówki 40 SWAP Jerzego Darskiego, zgromadzonych powitała przewodnicząca Obwodu, druhna Barbara Chałko, która w ciepłych słowach powitała weteranów oraz konsula generalnego, który także jest harcerzem.

 

Zabierając głos konsul generalny Zygmunt Matynia złożył gratulacje i życzenia polonijnym harcerzom z okazji obchodów jubileuszu100-lecia harcerstwa, który również z ich udziałem harcerzy był uroczyście celebrowany w Polsce. W swoim wystąpieniu konsul nawiązał do wspomnianych już wcześniej przez Grażynę Kahl rocznic dołączając do tych jubileuszy 200-lecie urodzin Chopina i 150-lecie urodzin współtwórcy niepodległości Polski, wspaniałego kompozytora i męża stanu Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Konsul podkreślił, że tak praktycznie w celebrowanym jubileuszu 92-lecia odzyskania niepodległości, Polska była wolna jedynie w okresie międzywojennym i po roku 1989, kiedy to dzięki „Solidarności” i polskiemu papieżowi, nieodżałowanej pamięci Janowi Pawłowi II, udało się Polsce powrócić do rodziny demokratycznych państw Europy i świata. W dalszej części akademii prowadząca uroczystość Barbara Chałko i wiceprzewodniczący Obwodu druh Robert Musiałowicz wręczyli grupie działaczy harcerskich i weterańskich odznaki 100-lecia harcerstwa. W imieniu weteranów odebrali je prezesi i komendanci poszczególnych organizacji, natomiast w gronie harcerzy uhonorowanych odznaką obecni byli między innymi: konsul generalny Zygmunt Matynia, druhny i druhowie: Grażyna Bazylewska, Bożena i Andrzej Haszlakiewicz, Krystyna Jasińska, Halina Logay, Leszek Nowobilski, Witold Pawlikowski, Małgorzata Zalewska, Alicja Ziemlo, Stanisław Jasiuwienas, Jan Rzyski, Zofia Biernadska, Alojzy i Wanda Żądło, Edward Kasperek, Leszek Fraszczyński i Jacek Chaba.

 

Stałym elementem imprez harcerskich jest program artystyczny. Podobnie jak w latach ubiegłych został on przygotowany pod okiem Zofii Biernadskiej i Barbary Ciepieli przez zespół „Wichry” oraz harcerski zespół pieśni i tańca „Lechici” Konrada Więcka. Akompaniował Leszek Fraszczyński.

 

W przeplatanym tańcami narodowymi i ludowymi spektaklu słowno-muzycznym pełnym humorystycznych scenek, pieśni i piosenek pod tytułem „Drogi do wolności” harcerze przypomnieli najważniejsze wydarzenia z okresu odzyskania niepodległości, walki o Polskę w latach II wojny światowej i narodzin „Solidarności”. Przypomniano także los harcerskiej rodziny, która rozdzielona po II wojnie światowej jedynie na obczyźnie kultywowała przedwojenne ideały „Bóg, honor i Ojczyzna”. Od 20 lat harcerski krąg ponownie tworzy jedną całość, czego najlepszym dowodem był tegoroczny światowy zlot.

 

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Baraniak

(Zdjęcia dostępne na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2091206336 views

REKLAMA

2091206638 views

REKLAMA

2093003097 views

REKLAMA

2091206919 views

REKLAMA

2091207065 views

REKLAMA

2091207209 views