0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedCo nowego w szkole im. Emilii Plater

Co nowego w szkole im. Emilii Plater

-

Polska Szkoła im. E. Plater należy do tych placówek oświatowych, które od wielu lat przewodzą wśród polonijnych szkoł. W rankingu szkół polskich aglomeracji chicagowskiej szkoła ma swoje stałe wysokie miejsce, zarówno ze względu na bardzo dobry poziom i świetne wyniki nauczania oraz szereg ciekawych inicjatyw i nowatorskich pomysłów. Przypomnijmy krótko historię szkoły.

 

REKLAMA

„Platerówka”, jak ją popularnie nazywają uczniowie, powstała w 1974 roku na północno-zachodnich przedmieściach, przy parafii św. Emilii w Mt. Prospect. Naukę rozpoczęło 50 uczniów. Ale już w drugim roku szkolnym liczba uczniów zwiększyła się o 100 %. W ciągu następnych lat zainteresowanie było coraz większe, chętnych stale przybywało i dziś szkoła liczy około 600 uczniów. Kilkakrotnie szkoła zmieniała swoją lokalizację, obecnie mieści się w Bartlett, uczniowie z kolei są mieszkańcami nie tylko sąsiednich miast zlokalizowanych na północno-zachodniej stronie Chicago, ale również przyjeżdżają do szkoły z odległych dzielnic: śródmieścia Chicago czy Woodstock IL. Szkoła prowadzi klasy od przedszkola do klas maturalnych. Jest honorowana przez School Board of Illinois. Daje to uczniom możliwość uznania godzin kredytowych w szkołach średnich i wyższych. Prowadzi lekcje religii i przygotowuje do pierwszej komunii oraz bierzmowania. W klasie przedszkolnej dzieci mają również zajęcia z rytmiki.

 

Przy szkole od wielu lat działają dwa zespoły taneczne, dla uczniów klas starszych – Polanie i młodszych – Wiślanie. Zespół Polanie od początku powstania prowadzony jest przez Małgorzatę Skrzypkowską, choreografa zespołu, oraz Ewę Tyrawę i może pochwalić się wieloma nagrodami i licznymi prestiżowymi występami dla Polonii z różnych stron świata. Z powodzeniem występował również w Polsce. W ciągu roku szkolnego uczniowie mają też możliwość rozwijania swoich wszechstronnych zainteresowań, m.in. dziennikarskich, w publikowanej dwa razy do roku szkolnej gazetce „Wycinanki”, kółku teatralnym, muzycznym, wspomnianych zespołach tanecznych. Swoje talenty uczniowie prezentują na wielu konkursach szkolnych i międzyszkolnych. A są to konkursy uzdolnień artystycznych, m.in: malarskich, muzycznych, literackich, recytatorskich oraz wiedzy z historii Polski czy ortografii. Zwykle w tych konkursach osiągają najwyższe nagrody. Przykładem zdobyta ostatnio przez ucznia klasy dziewiątej Jakuba Jarmula pierwsza nagroda w międzyszkolnym konkursie ”Kościuszko znany i nieznany”. Z ciekawych wydarzeń, które na stałe weszły do szkolnego kalendarza, warto wspomnieć o Festiwalu Piosenki. Tegorocznym mottem festiwalu, który jest od kilku już lat międzyszkolnym popisem wokalnych talentów, było hasło „Sercem śpiewane”, nad merytoryczną całością czuwała Joanna Szepalawy, do niedawna organizatorka artystycznych występów uczniów szkoły.

 

W pamięci rodziców i nauczycieli pozostały wspaniałe przedstawienia najmłodszych i starszych uczniów z okazji świąt Bożego Narodzenia. Organizacją całości zajęły się: Eliza Idec, Anna Osowska, Małgorzata Przybylska.

 

W tym roku wokalnie zmierzyło się 19 uczniów szkół polonijnych. Jury przyznało nagrody w różnych grupach wiekowych. Wśród nagrodzonych znaleźli się również uczniowie szkoły im. E. Plater.

 

Podczas prawie 40 lat istnienia szkoły nie tylko lokalizacja ulegała zmianom, zmieniali się uczniowie, kadra nauczycielska, dyrektorzy i zarządy. To naturalne procesy. Chociaż należy podkreślić, że większość z uczących tu nauczycieli ma wieloletni staż pracy, a są i tacy, jak Renia Smigielski, obecnie pełniąca funkcję koordynatora do spraw nauczania i zastępcy kierownika, która pracuje w szkole od momentu jej powstania. Ale nie tylko ona, nauczycieli pracujących w szkole trzydzieści i dwadzieścia lat jest znacznie więcej. Dlatego grono nauczycielskie szkoły im. E. Plater jest wyjątkowe, stanowi zgraną grupę, efektywnie pracujących, sumiennych i bardzo dobrze przygotowanych zawodowo pedagogów. Ich dydaktyczna praca i zaangażowanie dają świetne wyniki nauczania języka polskiego i historii Polski, nauczyciele mają też swój wielki udział w przekazywaniu polskich tradycji i podtrzymywaniu więzi z Polską. Nie tylko starsi stażem tworzą grono nauczycielskie szkoły im E. Plater, pracują tu również młodzi nauczyciele, świeżo po uniwersyteckich studiach.

 

Niezależnie od wieku i stażu, cały zespół pedagogiczny szkoły jest na najwyższym poziomie zawodowym. Zajęcia szkolne i pozaszkolne prowadzą wspaniali nauczyciele, specjaliści wykształceni zawodowo w zakresie nauczania początkowego jak i przedmiotów wchodzących do programu szkół polonijnych, języka polskiego, historii i geografii. Większość nauczycieli poza wieloletnim doświadczeniem w nauczaniu języka polskiego jako obcego, wykształceniem uniwersyteckim, nierzadko podwójnym, polsko-amerykańskim, może pochwalić się również dyplomem skończenia studiów podyplomowych. ”Nauczanie języka polskiego jako obcego”, prowadzonych przez wykładowców Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

 

Te dwuletnie studia zostały zorganizowane przez byłą prezes szkoły Jolantę Harrison i prezesa zarządu szkoły im M. Kopernika, Zbigniewa Piwoniego. Na ogólną liczbę 50 nauczycielek z różnych szkół polonijnych aglomeracji chicagowskiej, które skończyły w październiku zeszłego roku studia, aż 15 zgłoszeń było ze szkoły Emilii Plater. Zdecydowała chęć stałego podnoszenia kwalifikacji i nowoczesnego nauczania. To również sprawia, że wielu uczniów szkoły przystępuje do egzaminu certyfikacyjnego z języka polskiego, ale przede wszystkim daje znakomite rezultaty w nauczaniu, opanowaniu wszystkich sprawności językowych, biegłości komunikacyjnej oraz wiedzy z zakresu historii literatury polskiej, historii i geografii Polski.

 

Dyrekcja szkoły została wybrana spośród pracujących w szkole nauczycieli. Kierownik szkoły Małgorzata Przybylski i jej zastępcy Katarzyna Kozaka oraz Renata Smigielski mogą pochwalić się zarówno sprawdzonym stażem pedagogicznym i doskonałym przygotowaniem zawodowym. Wszystko to warunkuje bardzo dobrą współpracę pomiędzy rodzicami i nauczycielami. Określa wspólne cele, jakimi są dobre wyniki nauczania i przyjazna szkoła.

 

Zarząd szkoły tradycyjnie składa się z rodziców, których dzieci uczęszczają do szkoły. Funkcję prezesa szkoły na przestrzeni lat pełniło wiele osób. Według szkolnego statutu zarząd wybierany jest na walnym zebraniu co dwa lata, zaś wybór prezesa obejmuje okres trzech lat. W lutym br. odbyło się kolejne takie zebranie. Jego celem było podsumowanie pracy wraz z oceną trzyletniej kadencji zarządu oraz wybór nowego prezesa i zarządu szkoły. Dotychczasowa prezes szkoły złożyła sprawozdanie zarówno z pracy całego zespołu jak i własnej działalności. Zarząd otrzymał absolutorium i podziękowania za kilkuletnią satysfakcjonującą działalność na rzecz szkoły. Pracę zarządu, ustępujących i niekandydujących prezesów: Jolanty Harrison i Jacka Majewskiego, oceniono pozytywnie i przyjęto z uznaniem.

 

Z taką samą pozytywną oceną spotkało się sprawozdanie kierowniczki szkoły Małgorzaty Przybylskiej, której uwaga skupiła się przede wszystkim na pracy nauczycieli, osiągnięciach uczniów i wydarzeniach szkolnych. Drogą głosowania wybrano nowy zarząd. Prezesem została Edyta Stykowska. W obecnym składzie znaleźli się rodzice, członkowie zarządu, ktorzy uczestniczyli w pracach na rzecz szkoły również w poprzedniej kadencji, m. in. Barbara Grześ i Renata Hebda, Edyta Jarmułkowicz, Małgorzata Wróbel. Kilka lat wcześniej również członkiem zarządu szkoły była obecna prezes Edyta Stykowska i mimo przerwy w pracach rady rodziców, współuczestniczyła w organizacji różnych szkolnych wydarzeń. Nowo wybrany zarząd tworzą więc rodzice, którzy po raz pierwszy zmierzą się z tą trudną i odpowiedzialną pracą, między innymi wiceprezes do spraw administracyjnych Agnieszka Pawlik oraz ci, którzy od wielu lat poświęcają swój czas i pełnią swoje społeczne funkcje. Wiceprezesem do spraw gospodarczych dalej jest Barbara Grześ a wiceprezesem d/s imprez Renata Hebda. W nowym zarządzie znalazły się również Maria Palczewski, również wcześniej działająca w zarządzie szkoły, Iwona Kusiak, Monika Pabiańczyk, Danuta Wojtowicz, Edyta Jarmułkowicz, Małgorzata Wróbel, Beata Piaskowski, Marta Kowalski i Arkadiusz Stachnik. Przewodniczącą komisji rewizyjnej została Danuta Malinowski. Małgorzata Bogacz, Iwona Duda, Dorota Ostrowski i Bożena Suwary uzupełniły skład Komisji Rewizyjnej.

 

Każdy sukces związany jest z wysiłkiem i pracą grupy ludzi, którzy mają w sobie ducha społecznika, każdej pracy społecznika zwykle towarzyszą obok chęci spory trud i upór. Znakomity profil szkoły to efekt doskonałej współpracy rodziców i nauczycieli, ich wspólny entuzjazm i zapał.

 

W krótkim wystąpieniu nowo wybrana prezes Edyta Stykowska, dziekując za poparcie, przedstawiła swój plan działania. Będzie to nie tylko kontynuacja tego, co zostało z sukcesem wypracowane przez lata istnienia szkoły, ale i szereg nowych pomysłów mających wpływ na organizację i atrakcyjność szkoły. Przewodzić temu będzie dotychczasowa misja szkoły, jej prestiż i renoma oraz nowe znakomite idee. Niebawem rozpoczną się zapisy do szkoły na nowy rok szkolny. Część uczniów klas maturalnych wkrótce opuści mury szkoły, przed nimi egzaminy maturalne z historii i języka polskiego. Nowością wprowadzoną przez nauczycielki klas maturalnych: Katarzynę Kozaki i Barbarę Aniecko, będzie obok egzaminu pisemnego, testowego również prezentacja typu powerpoint. We wrześniu pojawią się nowi uczniowie. Szkoła im. Emilii Plater czeka na nich z niecierpliwością, na ich zdolności i talenty. Znajdą tu sprzyjające warunki do nauki języka polskiego, swoich ambicji i kreatywności, bo szkoła im. Emilii Plater zawsze znakomicie łączy tradycję i nowoczesność.

 

Cecylia Micińska

REKLAMA

2091307252 views

REKLAMA

2091307553 views

REKLAMA

2093104012 views

REKLAMA

2091307837 views

REKLAMA

2091307983 views

REKLAMA

2091308130 views