REKLAMA

REKLAMA

0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedBankiet z okazji XXVIII Sejmu Związku Podhalan w Ameryce

Bankiet z okazji XXVIII Sejmu Związku Podhalan w Ameryce

-

REKLAMA

Pracować i kultywować tradycje

 

Chicago (Inf. wł.) – “Cieszę się, że kontynuowana jest tradycja waszych ojców, którzy przed laty przybyli na kontynent amerykański, aby szukać wolności, pracować i kultywować tradycje przodków, podtrzymywać znajomość języka polskiego i polskich obyczajów” – napisał kardynał Kazimierz Nycz w liście do uczestników bankietu, który z okazji XXVIII Sejmu Związku Podhalan czwartego września odbył się w Domu Podhalan przy 4808 S. Archer w Chicago.

 

W swoim przesłaniu do Podhalan w „Wietrznym Mieście” Jego Eminencja podkreślił, że to ciągłe nawiązywanie do własnych korzeni czyni społeczność góralską lepszymi obywatelami amerykańskimi, którzy wiedzą, skąd pochodzą i dokąd zmierzają.

 

– ”Budujcie swoją pracą ofiarnością i religijnością kraj, który teraz stał się waszą ojczyzną, ale czyńcie to zawsze z pamięcią o wszystkich przodkach” – podkreślił na zakończenie swojego listu kardynał i przekazał uczestnikom obrad życzenia owocnej pracy dla dobra Polonii i Polski udzielając duszpasterskiego błogosławieństwa.

 

Z tej okazji równie serdeczne życzenia Bożego błogosławieństwa napłynęły od metropolity krakowskiego, kardynała Stanisława Dziwisza, byłego Prymasa Polski kardynała Józefa Glempa oraz pasterza Archidiecezji Chicago kardynała Franciszka George’a.

 

Do duszpasterskich gratulacji i życzeń dołączyli przedstawiciele środowisk politycznych i rządowych w Polsce. Maciej Łopiński, minister w Kancelarii śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, wyraził uznanie dla amerykańskiej Polonii za to, że nigdy nie zapomina o swojej ojczyźnie, swoich korzeniach i rodakach, którzy pozostali w kraju przodków.

 

– “Jest was dziesięć milionów Polaków. W samym Chicago, drugim po Warszawie na świecie mieście pod względem liczby Polaków ponad milion trzysta tysięcy. To tu, w wolnej Ameryce, znaleźliście swoje miejsce. To tu żyjecie, pracujecie, wychowujecie dzieci i wnuki. Wiem, że nigdy nie zapomnicie o Polsce, że przejmujecie się jej losem, losem swoich rodzin tam, w kraju nad Wisłą. Polonia jest częścią wielkiej Ojczyzny, która walczy w obronie najwyższych wartości: Bóg, Honor i Ojczyzna” – napisał minister podkreślając, że niepodległa Polska w dalszym ciągu potrzebuje zaangażowania państwa w sprawy kraju. Przypomniał, że to nie kto inny, ale Polacy mieszkający w USA podczas tysięcy mszy świętych oddali hołd prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i jego małżonce oraz wszystkim najznakomitszym Polakom, którzy zginęli 10 kwietnia ubiegłego roku w katastrofie pod Smoleńskiem, że w Chicago prezydent Rzeczpospolitej Lech Kaczyński ma już swoją ulicę, co najlepiej świadczy o przywiązaniu Polonii do najwyższych wartości, jakie głosił prezydent.

 

Podziękowania Podhalanom za zaangażowanie w budowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaka nie tylko w środowiskach polonijnych, ale również na niwie całego narodu amerykańskiego przekazał góralom prezes Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Longin Komołowski, życząc uczestnikom sejmowych obrad owocnych dyskusji i podjęcia słusznych decyzji, które pozwolą na dalszą działalność Związku w zgodzie i wzajemnym szacunku.

 

Osobiście życzenia i podziękowania przekazał zgromadzonym Adam Kwiatkowski, dzonym Adam Kwiatkowski, sekretarz Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który został zaproszony na uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary tragedii smoleńskiej. Mówca, dziękując za zaproszenie i gratulując góralom zaangażowania w kultywowanie polskości, podkreślił, że gdyby nie anglojęzyczne napisy znajdujące się w różnych miejscach, to nie miałby świadomości, że jest z dala od Polski.

 

W imieniu konsula generalnego RP w „Wietrznym Mieście” Zygmunta Matyni życzenia góralom przekazała wicekonsul Aleksandra Krystek, podkreślając, że jest jej niezmiernie miło reprezentować Majestat Rzeczpospolitej na góralskich uroczystościach, co w czasie swojej służby miała okazję wielokrotnie czynić. Gratulując dotychczasowych sukcesów ustępującym władzom Związku oraz życząc dalszego rozkwitu organizacji, wyraziła nadzieję na dalszą, owocną współpracę dla dobra Polski i Polonii.

 

W gronie gości składających życzenia owocnych obrad i trafnych decyzji personalnych w poniedziałkowych wyborach byli również przedstawiciele zaprzyjaźnionych organizacji polonijnych ze skarbnikiem Związku Narodowego Polskiego Marianem Grabowskim, wiceprezeską Wydziału Stanowego Kongresu Polonii Amerykańskiej Marią Roszek, honorowym prezesem Związku Klubów Polskich Edwardem Miką oraz komendantem Okręgu I Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej Zygmuntem Biernatem, który wyznał, że nie dlatego nie wrócił do Polski, że jej nie lubił, ale przyjechał tutaj, żeby głosić krzywdę, jaką Polsce wyrządził Zachód oddając w niewolę sowiecką. Mówiąc o potrzebie kultywowania tradycji i historii oręża polskiego przypomniał, że w tym roku przypada siedemdziesiąta rocznica sześciomiesięcznych zwycięskich walk pod Tobrukiem Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, której był żołnierzem. Zaapelował o godne uczczenie tej rocznicy.

 

Do wspólnej modlitwy przed posiłkiem zaprosił zgromadzonych kapelan Związku o. Wacław Lech, proboszcz parafii św. Kamila, w której wczesnym popołudniem została odprawiona uroczysta Msza św. Po posiłku członkowie ustępującego zarządu na czele z prezesem Stanisławem Zagatą i sekretarz generalną Marią Rafacz uhonorowali grupę kilkunastu działaczy okolicznościowymi plakietami, przyznanymi przez Związek w dowód uznania za zaangażowaną pracę w czasie kadencji. Blisko sześćdziesięcioosobowa grupa przedstawicieli Kół wchodzących w skład organizacji odebrała dyplomy honorowe. Na zakończenie części oficjalnej podziękowania wszystkim za współpracę podczas swojego prezesowania Związkowi przez dwie kadencje przekazał ustępujący szef góralskiej organizacji Stanisław Zagata. Zgromadzeni podziękowali gaździe oklaskami na stojąco i odśpiewaniem tradycyjnego “sto lat”.

 

W części artystycznej wieczoru prowadzonego z dużym poczuciem humoru przez Józefa Bafię i Marka Czyszczonia wystąpiły dzieci ze Szkółki przy Zarządzie Głównym Związku Podhalan oraz Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca ZPwAP „Siumni”. Słowo duszpasterskie na zakończenie bankietu wygłosił wicekapelan, ks. Franciszek Florczyk.

 

Tekst i zdjęcia:

AB/NEWSRP

(Zdjęcia na stronie: www.newsrp.smugmug.com)

REKLAMA

2091168106 views

REKLAMA

2091168413 views

REKLAMA

2092964875 views

REKLAMA

2091168699 views

REKLAMA

2091168850 views

REKLAMA

2091168997 views