0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorizedBal Letni Muzeum Polskiego w Ameryce

Bal Letni Muzeum Polskiego w Ameryce

-


Historia Balu Letniego Muzeum Polskiego w Ameryce sięga 1980 roku. Odbywa się w najwspanialszych salach metropolii chicagowskiej i przedmieść. Uważany jest za najbardziej wytworny bal sezonu. Pomimo niepokojącej sytuacji związanej z powodzią w Polsce, komitet balu postanowił nie rezygnować w tym roku z tej głównej imprezy dochodowej placówki.

REKLAMA

W piątek 11 czerwca 2010 roku odbył się jubileuszowy, 30. Bal Letni Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA) w Hotelu Rosemont at O’Hare w Rosemont. W Balu Letnim MPA wzięli udział przyjaciele i sympatycy MPA.

 

Celem dorocznego Balu Letniego, głównej imprezy dochodowej organizowanej przez Muzeum Polskie w Ameryce już od 30 lat, jest zbieranie funduszy na działalność popularyzatorską Muzeum, jedynej tego rodzaju placówki w Stanach Zjednoczonych. Działalność Muzeum Polskiego w Ameryce jest finansowana ze składek członkowskich (już od $25 na rok), opłat za wstęp oraz darowizn osób indywidualnych i organizacji.

 

Opłaty członkowskie przekazywane przez wszystkich Polaków, którym zależy na ocaleniu polskiego dziedzictwa w Stanach Zjednoczonych, pomagają Archiwum, Bibliotece i Muzeum Polskiemu w Ameryce. MPA musi pozyskiwać jak najliczniejsze grono przyjaciół wspierających, gdyż tylko dzięki darczyńcom instytucja może istnieć. Muzeum Polskie w Ameryce, najstarsze i największe muzeum polskie w Stanach Zjednoczonych, to centrum kultury polskiej z bogatą kolekcją sztuki, unikatowymi zbiorami bibliotecznymi oraz bezcennym archiwum.

 

Bal rozpoczęła o godzinie 18.30 cicha aukcja, złożona z wielu bardzo interesujących obiektów. Uczestnicy balu mieli możliwość zakupu losów na główną loterię (rozlosowano 3 nagrody pieniężne o wysokości $1000, $500 i $250) oraz na ciekawą, szczególnie dla pań, loterię z małymi torebkami balowymi, w których także znajdowały się nagrody pieniężne ufundowane przez Joan Kosinski.

 

Godzina koktajlowa trwała od 19.00 do 20.00, serwowano drinki i zakąski, a do westybulu hotelowego nadchodzili kolejni goście witani w drzwiach przez przedstawicieli MPA – dyrektora Jana M. Lorysia, prezes Marię Cieślę i przewodniczącego zarządu MPA Wallace’a M. Ozoga – oraz przedstawicieli nagradzanej tego dnia rodziny państwa Przybyłów.

 

O godzinie 20.00 rozpoczęła się oficjalna część wieczoru. Zgromadzonych powitała przewodnicząca komitetu balu i była prezes MPA – Joan Kosinski. Hymny narodowe odśpiewały, wspomagane przez wszystkich zebranych: Maria Cieśla, prezes MPA, i dr Geraldine Balut Coleman, sekretarz rady dyrektorów MPA. Uroczyste i bardzo poruszające przesłanie w języku angielskim i polskim wraz z modlitwą przekazał gościom wieczoru ksiądz Zdzisław (Jason) Torba, proboszcz parafii św. Ferdynanda w Chicago. Zyczajowo przed obiadem toast za pomyślność placówki wzniosła Maria Cieśla. Następnie została podana wyborna kolacja z fenomenalnym deserem, podczas której raczono się rozmową ze współbiesiadnikami oraz muzyką skrzypcową wykonywaną na życzenie przy stołach przez członków renomowanej Anthony Kawalkowski Orchestra, która oprawiała muzycznie wieczór.

 

Po obiedzie nastąpił ciąg dalszy części oficjalnej. Dyrektor Jan M. Loryś, prezes Maria Cieśla i przewodniczący Wallace M. Ozog wyczytywali i nagradzali symbolicznymi kwiatami „Białe Kruki”, czyli osoby, organizacje i instytucje, które przekazały na cele MPA największe sumy (ponad $1000) oraz kuratorów ($500). W kategorii „Biały Kruk” pomogli MPA: Chicago Society Foundation, Legion Młodych Polek, Deborah Greenlee, Zjednoczenie Polskie Rzymsko-Katolickie w Ameryce, Związek Polek w Ameryce, rodzina państwa Joan i Donalda Versenów, Camille Kopielski, Anna i Mark Sokołowscy, Maria i Richard Cieślowie, Betty Uzarowicz, Polish Genealogical Society of America oraz Anna Piecewicz. W kategorii kuratorów pomogli MPA: Matthew Sularski, Leo P. Niemiec, dr Mark Sobor i Anna Zolkowska, Henriette i John Rocks, Alicia i Robert F. Dutka, Polish Women’s Civic Club oraz państwo Judith i Joseph Drobot Jr.

 

Pan Kenneth P. Gill w hołdzie swojej żonie, zmarłej Marlene Wilczyński Gill, został oficjalnie pierwszym członkiem wieczystym dziedzictwa narodowego, gdyż przekazał MPA sumę 10,000 dolarów. Inne kategorie wsparcia MPA podczas Balu Letniego to: archiwiści ($250), inwentaryzatorzy ($100), konserwatorzy ($50) i przyjaciele ($25) – nazwiska wszystkich donatorów Balu Letniego i aktualnych członków placówki zostały opublikowane w wydawnictwie okolicznościowym. Ponadto przedstawicielki Związku Polek w Ameryce: prezes Virginia Sikora, wiceprezes Sharon Zago i sekretarz-skarbnik Antoinette Trela-Vander Noot wręczyły MPA kwotę $1300 pozyskanych z imprezy „Lord and Taylor Benefit Day”, która odbyła się w chicagowskich sklepach sieci.

 

Nagrodę Ducha Polskości (Polish Spirit Award) w tym roku otrzymała rodzina państwa Alicji z domu Nicpoń (1919-2004) i Teda S. (1915-1992) Przybyłów, założycieli restauracji Biały Orzeł (White Eagle) za pielęgnowanie tradycji polskich na ziemi amerykańskiej. Nagrodę w imieniu całej rodziny przyjęło sześcioro rodzeństwa: Althea Kroger (przybyła na tę okoliczność specjalnie z Polski), Vivian Kolpak, Andrew Przybyło, Alice Pawlicki, Victoria Pindras i Thaddeus Przybyło. Rodzina Przybyłów wraz z gośćmi stawiła się na uroczystości w licznym gronie (ponad 70 osób) i aktywnie przyczyniła się do sukcesu Balu Letniego. Podczas przyjmowania nagrody rodzeństwo wspominało bardzo ważną rolę, jaką w ich życiu spełnili rodzice i restauracja, która nadal jest ośrodkiem ich zawodowego życia. Anegdoty przytoczone przez mówców zbliżyły uczestników balu do członków rodziny Przybyłów.

 

Nagrodę specjalną 30. jubileuszowego Balu Letniego MPA za działalność na rzecz Muzeum Polskiego w Ameryce otrzymała Joann S. Ozog, wieloletnia wolontariuszka MPA, twórczyni wielu programów członkowskich, wydawnictw promujących placówkę i warsztatów muzealnych, pierwsza dama Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce.

 

Prezes Maria Cieśla powitała także gości specjalnych balu: senator Jan Schakowsky, reprezentantkę 5. dystryktu stanu Illinois; Judy Baar Topinkę, byłą skarbnik stanu Illinois; Roberta Callero, burmistrza Niles; Wallace’a M. Ozoga, prezesa ZPRKA; Virginię Sikorę, prezes Związku Polek w Ameryce; Teresę Abick, wiceprezes Związku Narodowego Polskiego; Teresę Sinkowski, prezes Legionu Młodych Polek; Ann Burzyc-ki, prezes Polish Women’s Civic Club, Inc.; Ewę Koch, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, Eileen Carter, prezes Polish Genealogical Society of America, Gary’ego Kenzera, dyrektora wykonawczego Zrzeszenia Polsko-Amerykańskiego, Camille Kopielski, prezes zarządu Lira Ensemble, Mary S. Anselmo, prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, wydziału na stan Illinois, oraz wszystkich zebranych.

 

Członkami tegorocznego komitetu balu byli: przewodnicząca komitetu Joan Kosinski, wiceprzewodnicząca Maria Cieśla, Shirley L. Dudzinski (odpowiedzialna za zaproszenia), Alicia L. Dutka (rezerwacje), Geraldine Balut Coleman (publikacja balowa), Lucille Gutowski (wystrój sali), Mary Sandra Anselmo (współpraca z mediami anglojęzycznymi), Małgorzata Kot (współpraca z mediami polskojęzycznymi), Mitchelle H. Kmieć (skarbnik), Anna Sokołowska, Mary Jane Robles (cicha aukcja), Jan Loryś, Virginia Cudecki, Kenneth Gill, Camille Kopielski, Richard Owsiany, Henriette Rocks, Kevin Ryba, Betty Uzarowicz, Lidia Kowalewicz, Robert Kowalski, Josephine Szarowicz i Katarzyna Derus. Powodzenie tego przedsięwzięcia zawdzięczamy właśnie tym osobom oraz wszystkim uczestnikom i członkom wspierającym.

 

Serdecznie dziękujemy za wszelką pomoc okazaną nam w czasie przygotowań. Dziękujemy ofiarodawcom i wolontariuszom.

 

Dodatkowe zdjęcia z balu znajdują się na naszej muzealnej stronie internetowej pod adresem: http://www.polishmuseumofamerica.org/v4/PolishVersion/MPAStronaGlowna.htm oraz na stronie komunikatora Facebook – Polish Museum of America http://www.facebook.com/album.php?aid=241805&id=96920757924&l=45c61af521#!/pages/Chicago/Polish-Museum-of-America/96920757924?ajaxpipe=1&__a=8

 

Szanowni Państwo, w dobie kryzysu sytuacja finansowa MPA znacznie się pogorszyła. Pośród ośmiomilionowej Polonii zaledwie 1500 osób to członkowie MPA. Muzeum nie jest utrzymywane przez rząd polski, rząd federalny USA ani przez miasto Chicago. Istnienie oraz dalszy rozwój placówki muzealnej jest naszym wspólnym dziełem, odpowiedzialnością i obowiązkiem. Zapraszamy Państwa do uczestnictwa w programie członkowskim! www.polishmuseumofamerica.org

 

W imieniu zespołu MPA opracowała:

Małgorzata Kot

REKLAMA

2091336514 views
Poprzedni artykuł
Następny artykuł

REKLAMA

2091336813 views

REKLAMA

2093133272 views

REKLAMA

2091337094 views

REKLAMA

2091337240 views

REKLAMA

2091337384 views