212˚ w skali Fahrenheita

Fahrenheit Center to organizacja, dla której najważniejszym celem jest integracja młodzieży i promocja polskich uczelni w Ameryce. Działają dopiero od sierpnia, ale jeśli powiodą się ich plany, młodzi Amerykanie i Kanadyjczycy zyskają szansę, jakiej nigdy dotąd nie mieli.

 

Z Gdańska do Chicago

O planie założenia niedochodowej organizacji Zbigniew Piwoni, twórca i prezes Fahrenheit Center, mówił już od dawna, jednak w środowisku chicagowskim pozostawało to bez echa. Już kilka lat temu powstał projekt zorganizowania Targów Uniwersyteckich, wymiany młodzieży i podręczników do nauki języka polskiego. Do tej pory wszystkie przedsięwzięcia realizowane były pod patronatem szkoły im. Mikołaja Kopernika, której przewodził Z. Piwoni. Momentem przełomowym okazał się rok 2010.

 

– Uświadomiłem sobie, że nie mogę tego wszystkiego zrobić pod patronatem szkoły. Potrzebna jest niedochodowa organizacja, która weźmie te wszystkie projekty pod swoje skrzydła – mówi prezes.

 

Organizacja przyjęła za patrona Daniela Fahrenheita, który urodził się w Gdańsku, a którego skala temperatury stosowana jest między innymi w Chicago. Uznano, że jest to postać, która idealnie wpisuje się w ideę integracji środowiska polsko-amerykańskiego, jest łącznikiem pomiędzy Gdańskiem i Chicago, Polską i USA. Mając tak zacnego patrona, Centrum rozpoczęło realizowanie swojego pierwszego celu.

 

II Polskie Targi Uniwersyteckie

Od początku organizacja za priorytetowe uznała promocję polskich uczelni za granicą. W USA i w Kanadzie obserwuje się bardzo duże zainteresowanie studiami w Polsce. Dlatego Fahrenheit Center postanowił wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom i zająć się organizacją II Polskich Targów Uniwersyteckich.

 

W tym roku 16 polskich uczelni przyjedzie do Chicago i Toronto. Targi odbędą się w Chicago w University of Illinois oraz w Toronto w zabytkowej sali Hart House w University of Toronto. Swoją ofertę dydaktyczną zaprezentują: Warszawski Uniwersytet Medyczny, Akademia Medyczna z Wrocławia, Uniwersytet Medyczny z Łodzi, Uniwersytet Medyczny z Poznania, Uniwersytet Medyczny z Lublina, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza z Poznania, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika z Torunia, Katolicki Uniwersytet Lubelski, Uniwersytet Artystyczny z Poznania, Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Politechnika Krakowska, Uniwersytet Ekonomiczny z Poznania, Uniwersytet Ekonomiczny z Krakowa.

 

Jesteśmy zaszczyceni, że nasza inicjatywa otrzymała wsparcie patronackie od 36 instytucji, w tym od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dzięki Targom młodzi ludzie będą mieć szansę wyboru studiów, a uczelnie, zdobywając studentów w Ameryce, zyskają pieniądze. Zależy nam, żeby polskie uczelnie były bardziej dostrzegane na kontynencie północnoamerykańskim. Tym bardziej że docierają do nas informacje o niżu demograficznym, który może znacząco obniżyć ilość studentów na polskich uczelniach – mówi prezes Fahrenheit Center.

 

Podobnie sądzi Iwona Malinowski, wiceprezes Fahrenheit Center – My jako organizatorzy Polskich Targów Uniwersyteckich, a także jako nauczyciele tu mieszkający i pracujący, czujemy się w pewnym sensie zobowiązani stworzyć polskim uczelniom takie warunki, żeby mogły dotrzeć do jak największej ilości młodzieży zainteresowanej studiowaniem za granicą. To duża szansa dla Polski – podsumowuje.

 

Wolontariat młodzieży

Oprócz organizacji Targów Uniwersyteckich, Fahrenheit Center stara się pomagać młodym ludziom w zwiększeniu ich konkurencyjności na rynku pracy. Wolontariat młodzieży w biurach prezydentów i marszałków największych polskich miast to niepowtarzalna okazja do zdobycia nowych doświadczeń i wypracowania w sobie umiejętności pracy w grupie. W ubiegłym roku z inicjatywy prezesa Centrum grupa młodzieży z Chicago odbyła praktykę w biurze prezydenta Lecha Wałęsy, a także prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

 

To niecodzienne doświadczenie podbudowało w młodych ludziach poczucie własnej wartości, a także dumę z bycia Polakiem. Chcielibyśmy, żeby więcej osób dostało taką szansę – dodaje prezes.

 

Dlatego w tym roku Fahrenheit Center planuje rozszerzyć wolontariat młodzieży na całą Polskę, dzięki czemu więcej młodych ludzi skorzysta z szansy, jaką daje im Centrum.

 

Polonijni ambasadorzy

 

Integracji młodzieży służy także organizowany przez Fahrenheit Center letni program Polonia Ambassadors. Przez miesiąc młodzi Amerykanie i Kanadyjczycy podróżują po Europie, zwiedzając miejsca, które uczą ich historii i pokazują związek Polski z kulturą śródziemnomorską.

 

Poprzez wspólny wyjazd Amerykanów i Kanadyjczyków integrujemy młodzież. Wycieczka stała się doskonałą okazją do nawiązania przyjaźni, wymiany doświadczeń, uświadomienia sobie, że razem możemy więcej. Tę młodzież dzieli wiele, ale łączy język, wspólne marzenia i cele. Chcemy im umożliwić realizację, to w przyszłości na pewno zaprocentuje – konkluduje Zbigniew Piwoni.

 

Po sukcesie pierwszej edycji młodzi ambasadorzy i w tym roku wyruszą na podbój Polski i Europy. Tym razem po raz pierwszy ma dołączyć do nich grupa z Polski. Przez 30 dni odwiedzą 8 krajów, będą wszędzie tam, gdzie historia Polski wiąże się z Europą.

 

Bez granic

Nad realizacją planów czuwa 10-osobowa grupa pasjonatów. Zarząd tworzą ludzie, którzy na co dzień działają w środowisku polonijnym, pracują w polskich szkołach i uniwersytetach. Nieobce są im potrzeby młodzieży, ich cele i pragnienia. Obecnie przygotowują wymianę studentów. Chcą umożliwić studiującym na polskich uczelniach praktykę wolontariacką w USA i w Kanadzie. Coraz śmielej mówią także o zorganizowaniu wypoczynku letniego dla polonijnej młodzieży. Czas pokaże, czy uda się to zrealizować. Jedno jest pewne. W najbliższym czasie za sprawą Centrum może się okazać, że skala Fahrenheita jest zbyt mała. W końcu 212 stopni to temperatura wrzenia. Oni właśnie przekraczają tę granicę.

 

Natalia Łabuz

www.fahrenheitcenter.org

Categories: Sprawy Polonijne

Comments

  1. Joseph
    Joseph 14 czerwca, 2013, 11:48

    Szkoda że prezes tej organizacji to persona non grata w Chicago i w dodatku wyrzucony z polskiej szkoły

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*