0,00 USD

Brak produktów w koszyku.

Ogłoszenia(773) 763-3343

Strona głównaUncategorized100-lecie parafii Pięciu Braci Polskich Męczenników

100-lecie parafii Pięciu Braci Polskich Męczenników

-

Parafia Pięciu Braci Polskich Męczenników obchodziła w tym roku podwójny jubileusz: stulecie istnienia parafii oraz 30-lecie historycznej wizyty papieża Jana Pawła II.

Sto lat to wiek. Taką rocznicę należy uczcić modlitwą i refleksją, podsumować i zaplanować przyszłość. Wiek dla parafii to długa lista chrztów, ślubów, pogrzebów oraz niezliczony udział wiernych w innych sakramentach świętych. “Dziękując Panu Bogu za Sto Lat Wiary”– było mottem rocznych obchodów 100-lecia parafii Pięciu Braci Polskich Męczenników, której pierwsze ziarna wiary katolickiej, polskości i patriotyzmu zostały zasiane na przełomie 1908-09 roku. Jest to jedyna parafia poza granicami Polski pod takim wezwaniem i jedyne miejsce przy parafii w USA (może i na świecie), gdzie papież Jan Paweł II odprawił po polsku Mszę św. dla Polonii.

REKLAMA

Patronowie parafii
Pięciu Braci Męczenników to: Benedykt, Jan, Izaak, Mateusz i Krystyn. Byli to misjonarze, którzy na początku XI wieku, w pobliżu ujścia Odry do Warty, założyli pierwszy klasztor, dzięki staraniom i poparciu króla Bolesława Chrobrego, który zabiegał, by na miejscu kształcić misjonarzy do głoszenia Ewangelii w duchu miłości bez użycia przemocy. Benedykt i Jan to księża pustelnicy z zakonu benedyktynów, którzy przybyli z Włoch, natomiast Izaak, Mateusz i Krystyn to Polacy, którzy dołączyli do nich, by poświęcić się pracy misyjnej. W nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku zostali zamordowani przez rabusiów szukających pieniędzy. Widząc nadchodzącą śmierć, misjonarze nie prosili o ocalenie, lecz na wzór św. Szczepana na klęczkach modlili się za siebie i zabójców. Podłożony przez napastników ogień zgasł, a martwe ciała zakonników znaleźli wieśniacy z pobliskiej wsi, którzy przybyli na ranne nabożeństwo ku czci św. Marcina. Zabitych zakonników zaraz czczono jako męczenników i przypisywano im wiele łask od Boga. Papież Jan XVIII “bez wahania kazał ich zaliczyć w poczet świętych męczenników i cześć im oddawać”.

Założenie Parafii
Pięciu Braci
Polskich Męczenników
Przed stu laty polscy imigranci, szukający chleba i wolności, przywieźli ze sobą to co najważniejsze – głęboką wiarę katolicką, ducha wolności, polską kulturę oraz tradycje narodowe i tymi wartościami nasiąknięta jest parafia nosząca nazwę pierwszych męczenników na ziemi polskiej.

Polscy osadnicy w dzielnicy Brighton Park pragnęli polskiego kościoła i zabiegali o to za pośrednictwem ks. Wojciecha Furmana, proboszcza par. św. Kazimierza.
3 listopada 1908 roku ks. arcybiskup Jakob Quigley z Diecezji Chicagowskiej mianował ks. Józefa Kruszke, proboszcza Matki Boskiej z Gostynia w Downers Grove, proboszcem mającego powstać kościoła pod wezwaniem Pięciu Braci Męczenników.

Początkowo nabożeństwa niedzielne odbywały się w szkole publicznej Davis, a nowi parafianie zobowiązali się odwiedzać wszystkie rodziny polskie i prosić o ofiary na kupno gruntu oraz budowę nowego kościoła. Przez pewien czas nasi przodkowie, pionierzy tej parafii, gościnnie uczęszczali do francuskiej parafii św. Józefa, a w tym samym czasie gromadzili fundusze na nowy polski kościół.
Idealnym miejscem okazał się wolny blok między ulicami 43 a 44 oraz ulicami Francisco a Richmond, gdzie wybudowano kościół oraz szkołę katolicką. W tym też miejscu następowały dalsze zmiany i rozbudowy, by dostosować się do nowych potrzeb powiększającej się grupy Polaków osiedlających się w pobliżu Archer Ave.
Proboszczowie parafii Pieciu Braci Polskich Meczennikow:
1 – ks. Joseph H. Kruszka, 1908 – 1921
2 – James J. Strzycki, 1921 – 1956
3 – Edward A. Maday, 1957 – 1968
4 – ks. bp. Alfred L. Abramowicz, D.D. 1968 – 1990
5 – ks. Edmund J. Siedlecki, S.T. D., 1990 – 1996
6 – ks. Andrew P. Wypych, 1996 – 1999
7 – ks. Walter A. Strus, 1999 – 2000
8 – ks. Gerald R. Grupczynski, S.Ch. 2001 – 2008
9 – ks. Wojciech Baryski, S. Ch. 2008 – obecnie.
Nie sposób nie wspomnieć zasług ks. biskupa Alfreda Abramowicza, który przez 22 lata był proboszczem, bardzo dbał o rozwój duchowy, narodowy i patriotyczny nie tylko parafian, lecz całej Polonii. Za jego obecności parafia dwukrotnie gościła ks. kardynała Karola Wojtyłę, arcybiskupa krakowskiego a później jako papieża Polaka Jana Pawła II, który na gruntach tej parafii odprawił Mszę św. dla Polonii w dniu 5 października 1979 r. Do tego kościoła przybywali na nabożeństwa różni dygnitarze, przedstawiciele Kościoła i państwa, m.in. śp. sen. Edward Kennedy. Tu rosła szkoła katolicka, tu powstała i rozwijała się szkoła polonijna im. Marii Konopnickiej, grupy taneczne PRCUA, Wesoły Lud oraz wiele innych organizacji, które zawsze tu mogły znaleźć dach nad głową i błogosławieństwo od proboszcza.
To dzięki biskupowi Abramowiczowi do Polski płynęła pomoc przez Ligę Katolicką w trudnym okresie przemian politycznych i ciężkich chwil Kościoła i Rodaków.
Komitet Jubileuszowy
100-lecia parafii Pięciu
Braci Polskich Męczenników
Roczne obchody istnienia i działalności parafii zostały starannie zaplanowane przez Komitet Jubileuszowy 100-lecia (Centennial Committee, głównie “starszej Polonii”), który systematycznie spotykał się, planując aktywniejszy udział parafian i wprowadzał w życie działalność oraz organizował wydarzenia stosowne do obchodów jubileuszowych. Odbyły się dwa koncerty Lira Singers z Querdas oraz Patty Waszak. Był również wspólny wyjazd na cmentarz Zmartwychwstania Pańskiego, gdzie proboszcz odprawił Mszę św. w intencji parafian oraz pracowników parafii, którzy w minionym stuleciu odeszli do wieczności. Komitet Centrum Papieskiego czynnie wspierał przedsięwzięcia Komitetu Jubileuszowego oraz wystawił rydwan na Paradę 3 Maja, procesje na Boże Ciało, odczyt prof. dr. hab. Piotra Jaroszyńskiego oraz uroczystość z okazji 30-lecia wizyty papieża Jana Pawła II w tej parafii, gdzie zgromadziło sie ponad 900 wiernych.
Zakończenie obchodów “DZIĘKUJĄC PANU BOGU ZA 100 LAT WIARY”
1 listopada br. odbyła się uroczysta koncelebrowana dwujęzyczna Msza św., kończąca roczne obchody 100-lecia istnienia parafii Pięciu Braci Polskich Męczenników. Głównym celebransem był J.E. kardynał Francis George w asyście wielu księży, byłych proboszczów i księży oraz księży wywodzących się z tej parafii. Koncelebransami byli: ks. Wojciech Baryski S.Ch. proboszcz i wikary, ks. Robert Wojsław S.Ch. z parafii Pięciu Braci Polskich Męczenników, ks. Paweł Bandurski S.Ch. prowincjał zakonu chrystusowców Am. Pol., ks. William Curran, ks. Franciszek Florczyk, ks. Philip Grib S. J., ks. Robert Grib S.J., ks. Gerald Grupczynski S. Ch., ks. Andrzej Maslejak S. Ch., ks. Richard Philipowski S. Ch., ks. Daniel Stempora, ks. Eugene Winkowski, oraz ks. Lawrence Zurek O.F. M. Licznie zgromadziły się również siostry zakonne z zakonu franciszkanek, które przez dziesiątki lat kształtowały młode umysły i z oddaniem do niedawna prowadziły szkołę katolicką oraz posługiwały w parafii.
Przedstawiciele organizacji istniejących przy parafii w długiej procesji weszli do kościoła według daty ich założenia. Grupa Różańcowa liczy niemal sto lat, zaś grupa modlitewna Zakonu św. Franciszka była założona w 1915 r. W procesji za harcerzami szli uczniowie szkoły katolickiej im. Jana Pawła II, grupa katechetyczna oraz ministranci. Z powagą szli seniorzy zjednoczeni w Katolickiej Organizacji Weteranów Post 500, z Towarzystwa Obywateli Starszych im. Jana Pawła II, z grupy Świętego Imienia Jezus oraz zrzeszeni w organizacji Pro-Life, Klubu Seniorów, Komitetu Centrum Papieskiego, Szkoły im. Marii Konopnickiej, Radia Maryja oraz Komitetu Jubileuszowych obchodów 100-lecia parafii.
Barwnie wyglądali przedstawiciele grup tanecznych PRCUA, Wesoły Lud i Grupa Southwest Center oraz górale, którzy z kapelą i sztandarami reprezentujacymi Związek Podhalan wprowadzili całą procesję przed ołtarz tak, jak to robili niemalże zawsze od założenia tej parafii. Był również prezes Związku Podhalan, Stanisław Zagata, z członkami głównego zarządu. Zjednoczenie Polskie Rzymsko Katolickie reprezentowała Anna Sokołowska, wiceprezes organizacji.
Gustownie udekorowany kościół z symbolami polskości był wypełniony po brzegi. Dziękczynne pieśni wiernych i wspaniałego parafialnego chóru Contempo oraz chóru z par. św. Konstancji sprawiały podniosły nastrój powagi i modlitwy. J.E. kardynał Francis George w wygłoszonym kazaniu mówił o specyficznym znaczeniu oraz roli tej parafii, która przed 30 laty gościła Papieża Polaka. Wspomniał o wysiłkach pionierów i budowniczych tej parafii oraz parafianach, którzy do niej należeli w ciągu ubiegłego stulecia. Wspominał księży, a w szczególności ks. biskupa Alfreda Abramowicza, który przez dziesiątki lat był motorem życia religijnego Polonii, obrońcą praw ludzkich oraz wzorowym kapłanem. Nie brakło modlitw za tych, co odeszli do wieczności, oraz próśb o dalsze błogosławieństwo na przyszłość dla parafii i jej członków.
Wierni pokrzepieni na duchu, z nadzieją i radością w sercu, po uroczystości garnęli się do kardynała, który przez dłuższy czas zatrzymał się przed kościołem, chętnie rozmawiał ze wszystkimi oraz pozował do zdjęć. Ta optymistyczna atmosfera tego dnia, zaczęła odmierzać czas nowego stulecia dla tej parafii, która być może, wkrótce stanie się Sanktuarium wypraszania łaski przez wstawiennictwo polskiego papieża Jana Pawla II Wielkiego oraz Pięciu Braci, patronów tej parafii. Oby tak stało się jak najprędzej, co daj Boże!
Po południu, ku uczczeniu tego chlubnego jubileuszu, w sali Paradise Elegant Banquets odbył się uroczysty bankiet (z udziałem ponad 500 osób), na którym z pięknym programem wystąpily grupy taneczne PRCUA, Wesoły Lud oraz grupa Southwest. Dużą grupę obecnych na bankiecie stanowili byli parafianie, wielu w podeszłym wieku, którzy nieczęsto uczestniczą w takich uroczystościach. Było miło zobaczyć ich pogodnie roześmiane twarze i cieszyć się, że są świadkami tych wydarzeń. Była też możność spotkać dawnych znajomych, powspominać, porozmawiać i odnowić dawne kontakty.
Cała wspólnota parafialna serdecznie zaprasza wszystkich do odwiedzania tego historycznego kościoła, chociażby na chwilę modlitwy i zadumy oraz o prośbę szybkiego wyniesienia na ołtarze polskiego papieża Jana Pawła II na świętego naszych czasów. Zachęcamy również do zatrzymania się na parkingu przy kościele przed Ołtarzem Papieskim, symbolem jedności Polonii w wierze katolickiej. Zachęcamy do obejrzenia www.fiveholymartyrs.org lub kontaktu telefonicznego 773.254.3636.
Aniela Bartoszek,
Komitet Jubileuszowy
100-lecia Parafii Pięciu
Braci Polskich Meczenników

REKLAMA

2091325072 views

REKLAMA

2091325371 views

REKLAMA

2093121830 views

REKLAMA

2091325652 views

REKLAMA

2091325798 views

REKLAMA

2091325942 views