Żużlowa GP – zwycięstwo Zagara, Zmarzlik drugi

Matej Zagar wygrał drugą z rzędu żużlową GP. Z lewej Bartosz Zmarzlik fot.Jonas Ekstromer/EPA

Słoweniec Matej Zagar wygrał żużlową Grand Prix w Sztokholmie, dziesiątą eliminację mistrzostw świata. Bartosz Zmarzlik zajął drugie miejsce, a trzeci był lider klasyfikacji generalnej Australijczyk Jason Doyle. Czwarty w finale był Duńczyk Peter Kildemand.

Do półfinałów nie awansowali Maciej Janowski, Patryk Dudek i Piotr Pawlicki. Ten pierwszy zdobył siedem punktów. Tyle samo miał w rundzie zasadniczej Zagar, ale w bezpośrednim pojedynku był lepszy od Polaka i to Słoweniec trafił do półfinału. Z sześcioma punktami udział w turnieju zakończyli Dudek i Pawlicki.

Prowadzący Doyle powiększył przewagę nad Polakami w klasyfikacji generalnej. Dudek traci 22 punkty do Australijczyka, a Janowski 24. Najlepiej z czwórki Polaków zaprezentował się Zmarzlik, który w klasyfikacji generalnej umocnił się na siódmym miejscu w tabeli.

„Od początku wspaniale się czułem i byłem pewny, że będzie dobrze. Nie panikowałem nawet po 17. biegu, kiedy zająłem ostatnie miejsce. Niestety, nie miałem szczęścia przy wyborze pół startowych, bo najczęściej zaczynałem biegi z trzeciego, a tego pola nienawidzę. Cieszę się, że obyło się bez kontuzji, bo widać było jak nami rzucało na motocyklach z powodu nierówności na torze” – powiedział Zmarzlik na antenie telewizji Canal+.

Tor w Sztokholmie pozostawiał wiele do życzenia. Zawodnicy często wpadali w dziury, co powodowało wypadki. Jednemu z nich uległ w 13. biegu Dudek. Na pierwszym łuku starł się z Chrisem Holderem i został wykluczony z powtórki biegu, co było bardzo kontrowersyjne. Ostatecznie z dorobkiem sześciu punktów został sklasyfikowany na 12. pozycji.

Taki sam dorobek zgromadził Pawlicki, który rozpoczął starty od dwóch czwartych miejsc, ale rundę zasadniczą zakończył zwycięstwem. Zbyt późno zaczął jednak punktować i musiał zadowolić się 10. lokatą.

Niewiele do awansu do półfinału zabrakło Janowskiemu. Przed ostatnim biegiem rundy zasadniczej miał sześć punktów i wydawało się, że wystarczy mu oczko. Zdobył ten punkt, choć w trakcie 20. biegu momentami był drugi. Ostatecznie przegrał rywalizację o tę pozycję z Peterem Kildemandem, a ten w finale był czwarty.

Zagar wygrał drugą GP z rzędu i awansował w klasyfikacji generalnej na ósme miejsce – gwarantujące udział w przyszłorocznej edycji.

Do zakończenia sezonu pozostały dwa turnieje – 7 października w Toruniu i 28 października w Melbourne.

Wyniki GP w Sztokholmie:

1. Matej Zagar (Słowenia) 13 – 1. miejsce w finale
2. Bartosz Zmarzlik (Polska) 12 – 2. miejsce w finale
3. Jason Doyle (Australia) 18 – 3. miejsce w finale
4. Peter Kildemand (Dania) 10 – 4. miejsce w finale
5. Emil Sajfutdinow (Rosja) 12
6. Chris Holder (Australia) 9
7. Fredrik Lindgren (Szwecja) 9
8. Antonio Lindbaeck (Szwecja) 8
9. Maciej Janowski (Polska) 7
10. Piotr Pawlicki (Polska) 6

12. Patryk Dudek (Polska) 6

Czołówka klasyfikacji generalnej:

1. Jason Doyle (Australia) 132 pkt
2. Patryk Dudek (Polska) 110
3. Maciej Janowski (Polska) 108
4. Fredrik Lindgren (Szwecja) 107
5. Emil Sajfutdinow (Rosja) 102
6. Tai Woffinden (W.Brytania) 100
7. Bartosz Zmarzlik (Polska) 94
8. Matej Zagar (Słowenia) 86

12. Piotr Pawlicki (Polska) 69

Pozostałe turnieje GP:

7 października – Grand Prix Polski w Toruniu
28 października – Grand Prix Australii w Melbourne

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*