Złoty Kszczot, srebrny Kuciapski na 800 m

Adam Kszczot zdobył pierwszy złoty medal dla Polski na ME w Zurychu fot.Ennio Leanpu/EPA

Adam Kszczot zdobył pierwszy złoty medal dla Polski na ME w Zurychu fot.Ennio Leanpu/EPA

Adam Kszczot (RKS Łódź) został złotym, a Artur Kuciapski (AZS AWF Warszawa) srebrnym medalistą 22. lekkoatletycznych mistrzostw Europy w biegu na 800 m. Marcin Lewandowski (SL WKS Zawisza Bydgoszcz) był piąty.

Po raz pierwszy w historii w finale tej konkurencji ME wystąpiło trzech Polaków. Podczas gdy Kszczot i Lewandowski to doświadczeni zawodnicy, to Kuciapski debiutuje w tego typu imprezie.

Podopieczny Andrzeja Wołkowyckiego sprawił największą niespodziankę. Pojechał do Zurychu bez oczekiwań. Miał zebrać doświadczenie, które miało zaprocentować w przyszłości. Popisał się jednak rewelacyjnym finiszem. Na 200 m przed metą był jeszcze ostatni, ale decydująca była ostatnia prosta. Kolejno wyprzedzał rywali, a do mety dotarł jako drugi.

Znacznie wcześniej prowadzenie objął Kszczot, który minął kreowanego na faworyta Francuza Pierre-Ambroise Bosse i drugiego jeszcze wówczas Lewandowskiego. Wygrał zdecydowanie i zdeklasował rywali. Jeszcze przed wylotem do Zurychu powtarzał: „interesuje mnie wyłącznie złoto”.

Kszczot wygrał z najlepszym swoim w tym sezonie czasem 1.44,15. Kuciapski przyjechał do Szwajcarii z rekordem życiowym 1.46,04, a w finale pobiegł 1.44,89. Brązowy medal zdobył Irlandczyk Mark English – 1.45,03, a Lewandowski był piąty – 1.45,78.

To kolejny sukces Kszczota, który w marcu został halowym wicemistrzem świata w Sopocie. Z mistrzostw Europy ma też brąz – sprzed czterech lat w Barcelonie (złoto wówczas wywalczył Lewandowski).

To był czwarty i piąty medal biało-czerwonej ekipy wywalczony w Zurychu. Dzień wcześniej po srebro w biegu na 3000 m z przeszkodami sięgnął Krystian Zalewski (UKS Barnim Goleniów), a dwa brązowe krążki dołożyli dyskobol Robert Urbanek (MKS Aleksandrów Łódzki) i kulomiot Tomasz Majewski (AZS AWF Warszawa). Polska w dorobku ma 134. krążki ME – 40 złotych, 39 srebrnych i 55 brązowych.

(PAP)

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*