Zjazd PZPN – zamieszanie wokół sposobu głosowania i kandydatury Wojciechowskiego

fot.Facebook

Józef Wojciechowski wybory prezesa PZPN nazwał farsą fot.Facebook

Wybory prezesa PZPN odbędą się metodą elektroniczną – zdecydowali delegaci na piątkowy zjazd. Po tej decyzji salę opuścił jedyny kontrkandydat obecnego szefa piłkarskiej centrali Zbigniewa Bońka – Józef Wojciechowski, który stwierdził, że nie będzie uczestniczył w takiej formie głosowania.

Sztab Wojciechowskiego od kilkunastu dni zapowiadał, że nie zgodzi się na głosowanie elektroniczne – tzw. maszynkami. Ich zdaniem taki sposób wyłaniania prezesa nie jest tajny, do czego obliguje statut PZPN.

Tymczasem działacze związku argumentowali, że maszynki w żadnym wypadku nie wykluczają tajności. W trakcie obrad głos zabrał przedstawiciel firmy, która dostarczyła potrzebny sprzęt na zjazd.

– Terminal do głosowania jest pozbawiony jakichkolwiek zewnętrznych oznakowań przypisujących maszynkę do danej osoby. Można się dobrowolnie zamieniać terminalami. To tajne głosowanie – przekonywał.

Wcześniej wniosek o głosowanie kartami i wrzucanie ich do urny złożył delegat Małopolskiego ZPN Janusz Hańderek, były przewodniczący Komisji Rewizyjnej PZPN. Argumentował, że zapewniłoby to całkowitą tajność wyborów i ucięłoby wszelkie spekulacje na ten temat.

– W UEFA i FIFA wybory odbywają się za pomocą kart wrzucanych do urn. Ja też zgłaszam wniosek o takie głosowanie. W przypadku maszynek nie ma komfortu głosowania. Cztery lata temu głosowaliśmy maszynkami i siedzący obok siebie delegaci wiedzieli, kto kogo popiera – przekonywał.

Prezes Boniek przyznał jednak, że UEFA wcale nie jest zachwycona z powodu głosowania na kartach. – Bywam na wyborach w UEFA. Prawo cywilne w Szwajcarii mówi, że głosowania muszą odbywać się na kartach, ale UEFA za każdym razem płacze, gdy przeprowadza wybory w taki sposób – stwierdził Boniek.

Ostatecznie delegaci nie poparli propozycji Hańderka – w głosowaniu uczestniczyło 112 osób, z czego za jego wnioskiem było 18, przeciw – 93, a jedna się wstrzymała. W ten sposób utrzymano w mocy przewidziany w regulaminie obrad zjazdu PZPN sposób elektronicznego głosowania.

Wojciechowski tuż po decyzji delegatów zapowiedział, że w takim razie on nie będzie brał udziału w przegłosowanej właśnie formie wyborów.

– Nie mam zamiaru uczestniczyć w takiej farsie, w takiej formie głosowania – powiedział dziennikarzom właściciel i przewodniczący rady nadzorczej firmy J.W. Construction Holding S.A., który jednak bronił się przed jednoznacznym stwierdzeniem, że rezygnuje z kandydowania.

– Każdy widzi poprzez ramię, siedząc obok, jak kto głosuje. Już wcześniej mówiłem, że taka forma jest dla mnie nie do przyjęcia. Czy sala była dzisiaj przeciwko mnie? Nie, gdyby głosowanie nad wnioskiem pana Hańderka było tajne, może sala opowiedziałaby się inaczej. Ale tutaj każdy widział, kto podnosi rękę. Dzisiaj ktokolwiek jest uzależniony od PZPN, nie stanie przeciwko Bońkowi i zarządowi – stwierdził Wojciechowski.

Dodał, że jego prawnicy podejmą decyzję, czy zaskarżyć taką formę wyłaniania prezesa. Dyrektor departamentu prawnego PZPN Andrzej Wach poinformował, że formalnie Wojciechowski pozostaje kandydatem na prezesa związku.

– Formalnie takiego zgłoszenia na razie nie mamy. Tuż przed rozpoczęciem głosowania kandydaci zostaną zapytani, czy podtrzymują wolę ubiegania się o to stanowisko – wyjaśnił.

Jak dodał, jeśli kandydata nie będzie wówczas na sali, Komisja Wyborcza stwierdzi, że kandyduje tylko jedna osoba. – Na razie jednak pan Wojciechowski ma te same uprawnienia, jakie miał w momencie przyjazdu na zjazd – przyznał.

Według Wacha PZPN w żadnym wypadku nie łamie swojego statutu w kwestii sposobu wyborów prezesa, ponieważ – jak podkreślił – prawo w Polsce nie reguluje kwestii, jaką metodą są przeprowadzane wybory w stowarzyszeniach, w odróżnieniu od spółek prawa handlowego.

– W stowarzyszeniach, a takim jest PZPN, do delegatów należy decyzja, w jaki sposób odbywają się wybory – zaznaczył.

Głosowanie nad sposobem wyborów było szóstym punktem obrad. Wybór prezesa jest 21. w programie piątkowego zjazdu.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*