Wimbledon – Łukasz Kubot w finale debla

Łukasz Kubot i Marcelo Melo zagrają w wimbledońskim finale debla fot.Gerry Penny/EPA

Rozstawieni z „czwórką” Łukasz Kubot i brazylijski tenisista Marcelo Melo awansowali do finału wielkoszlemowego Wimbledonu. W czwartek pokonali w Londynie fińsko-australijski debel Henri Kontinen i John Pers (1.) 6:3, 6:7 (4-7), 6:2, 4:6, 9:7. Pojedynek trwał trzy godziny I 32 minuty.

Był to trzeci pięciosetowy pojedynek Kubota i Melo w tej imprezie. W pierwszej partii wykorzystali dopiero czwartą piłkę setową.
Najbardziej zacięte były druga i piąta odsłona. Pierwszą z nich wygrali rywale po tie-breaku, a w decydującym secie – granym na przewagi – górą byli Polak i Brazylijczyk. Ostatni punkt w spotkaniu zdobył zawodnik z Ameryki Południowej, a lubinianin zgodnie ze swoją tradycją odtańczył kankana. Robi to zawsze po ważnych zwycięstwach.

Kubot i Melo jeszcze przed rozpoczęcie Wimbledonu byli wymieniani w gronie faworytów. W tym sezonie nadal są niepokonani na trawie. Triumfowali niedawno w ‚s-Hertogenbosch i Halle. Wcześniej w tym roku wygrali dwa prestiżowe turnieje ATP Masters 1000 w Miami i Madrycie.
W finale ich rywalami będą rozstawieni z numerem 16. Austriak Oliver Marach i Chorwat Mate Pavic, którzy potrzebowali czterech godzin i 34 minut, by pokonać Chorwatów Franko Skugora i Nikolę Mektica 4:6, 7:5, 7:6 (7-4), 3:6, 17:15.

W finale Kubot będzie miał szansę „pomścić” Marcina Matkowskiego. Ten wraz z Białorusinem Maksem Mirnym przegrał z Marachem i Pavicem w ćwierćfinale londyńskiego turnieju

35-letni Polak jest o krok od drugiego w karierze tytułu wielkoszlemowego w deblu. Trzy lata temu – w parze ze Szwedem Robertem Lindstedtem – triumfował w Australian Open.
Kontinen i Pers to triumfatorzy tegorocznego Australian Open. W poprzednim sezonie wygrali razem pięć turniejów, w tym ATP Finals.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*