Triumf Agnieszki Radwańskiej w Pekinie

-

Agnieszka Radwańska fot.Wu Hong/EPA
Agnieszka Radwańska wygrała turniej WTA po raz 20 w karierze  fot.Wu Hong/EPA

Rozstawiona z „trójką” Agnieszka Radwańska wygrała z Brytyjką Johanną Kontą 6:4, 6:2 w finale tenisowego turnieju WTA rangi Premier na twardych kortach w Pekinie (pula nagród 5,42 mln dol.). To 20. triumf krakowianki w karierze.

Pojedynek trwał 1 godzinę i 35 minut. Polka zakończyła go asem serwisowym już przy pierwszej piłce meczowej.

Polska tenisistka co prawda przegrała pierwszego gema, ale później wygrała trzy z rzędu. Szóstego gema trzecia rakieta świata wygrała do zera, a w następnym ponownie przełamała rywalkę i objęła prowadzenie 5:2.

Brytyjka skutecznie broniła się przed porażką i udało jej się przełamać rywalkę do 30. Dziewiąty gem to także wygrana Konty, ale w dziesiątym przy prowadzeniu 40:30 trafiła w siatkę. Po chwili po raz drugi popełniła taki sam błąd i Polka wygrała pierwszą piłkę setową.

W drugim secie Brytyjka także objęła prowadzenie 1:0, ale później krakowianka dominowała na korcie, wygrała pięć gemów z rzędu i prowadziła 5:1. Jej rywalka zaczęła popełniać proste błędy, m.in. zepsuła smecz, trafiała w siatkę.

Konta zdołała wygrać jeszcze tylko jednego gema i ostatecznie uległa Radwańskiej w drugim secie 2:6.

Wcześniej obie tenisistki grały ze sobą tylko raz, w tym roku w 1/8 finału w Cincinnati Polka wygrała w trzech setach.

W półfinale Radwańska pokonała Ukrainkę Jelinę Switolinę (16.) 7:6 (7-3), 6:3, a rozstawiona z „11” Konta wyeliminowała Amerykankę Madison Keys (8.) 7:6 (7-1), 4:6, 6:4. Brytyjka po tym turnieju po raz pierwszy w karierze awansowała do czołowej dziesiątki rankingu WTA.

Niedzielny pojedynek był 27. występem Agnieszki Radwańskiej w finale zawodów cyklu. Konta może pochwalić się na razie jednym tytułem, a w decydującym pojedynku zagrała po raz drugi.

Polka za zwycięstwo zainkasowała premię w wysokości 1,11 mln dolarów i awansowała na piąte miejsce w klasyfikacji WTA obejmującej najlepiej zarabiające tenisistki w historii. Jest jednocześnie piątą zawodniczką, które przekroczyła granicę 25 mln dolarów wywalczonych na korcie. Jej licznik wskazuje teraz 25,03 mln. Na pierwszym miejscu plasuje się Amerykanka Serena Williams – 81,75 mln. Druga jest Rosjanka Maria Szarapowa – 36,48, a trzecia siostra liderki Venus Williams z dorobkiem 34,42 mln.

Radwańskiej do wyprzedzającej ją bezpośrednio Białorusinki Wiktorii Azarenki brakuje 3,21 mln.