Trener O’Neill: Lewandowski to talizman polskiej drużyny

Robert Lewandowski fot.Bartłomiej Zborowski/EPA

Trener Irlandii Północnej wie jak zatrzymać Roberta Lewandowskiego fot.Bartłomiej Zborowski/EPA

„Robert Lewandowski jest niczym talizman dla polskiej drużyny, ale inni Polacy również będą groźni” – powiedział trener reprezentacji Irlandii Północnej Michael O’Neill przed niedzielnym meczem w Nicei w pierwszym spotkaniu grupy C piłkarskich mistrzostw Europy.

W trakcie przygotowań problemy ze stawem skokowym miał kluczowy zawodnik reprezentacji Irlandii Północnej Kyle Lafferty.

– Trenowaliśmy razem od prawie miesiąca i piłkarze są bardzo dobrze przygotowani. Nie mamy żadnych problemów. Od czterech lat nie miałem tak dużo czasu na przygotowanie swojego zespołu. Zrobiliśmy wszystko co sobie zaplanowaliśmy. Nie ma żadnego zagrożenia w związku z występem Lafferty’ego – powiedział O’Neill na sobotniej konferencji prasowej.

Niedzielnych przeciwników dzieli niewielka różnica w rankingu FIFA: Polska jest 27., Irlandia Północna 25.

– Oczywiście mamy duży respekt dla polskiej drużyny, która przeszła przez trudne eliminacje. Nie mieliśmy wątpliwości, że Polacy zajmą czołowe miejsce w swojej grupie. Strzelili 33 bramki w eliminacjach do Euro, choć 15 przeciwko Gibraltarowi. Zdajemy sobie sprawę, że pierwszy mecz na takim turnieju zawsze jest trudny – podkreślił szkoleniowiec.

W irlandzkiej prasie pojawiły się informacje, że piłkarze tego zespołu byli podzieleni na treningach na grupy i część z nich miała koszulki z nazwiskami polskich zawodników.

– To mit. Nie zrobiliśmy tego, choć był taki plan. To istotny element zajęć przy stałych fragmentach gry, żeby wiedzieć kto kogo kryje. Piłkarze potrzebują wizualizacji niektórych fragmentów gry. Jednak ostatecznie nie skorzystaliśmy z tego i skupiliśmy się na swoich przygotowaniach – przyznał O’Neill.

Według niego największe zagrożenie będzie stwarzał napastnik Bayernu Monachium Robert Lewandowski.

– To w mojej opinii jeden z dwóch najlepszych napastników na świecie. Jednak w polskiej drużynie groźni będą też Arkadiusz Milik, Kamil Grosicki, Jakub Błaszczykowski oraz Grzegorz Krychowiak. Lewandowski to jednak talizman dla polskiej drużyny. Jest kimś w stylu Zlatana Ibrahimovicia dla reprezentacji Szwecji. Jednak wiemy jak go zatrzymać. Znamy mocne i słabe strony polskiej drużyny – zaznaczył selekcjoner Irlandii Północnej.

Podkreślił, że jego obrońcy są przygotowani do walki z kapitanem biało-czerwonych.

– Nie będę mówił o słabościach polskiego zespołu, bo ta wiedza może być wykorzystana przez rywali. Trzeba pamiętać, że moi obrońcy grają na co dzień w angielskiej ekstraklasie i są przyzwyczajeni do rywalizacji z napastnikami światowej klasy. Żaden z moich piłkarzy nie będzie przerażony grą przeciwko Lewandowskiemu. Grali już przeciwko zawodnikom takiego kalibru – ocenił.

Przyznał również, że znał ostatnie problemy zdrowotne polskich graczy, ale jest przygotowany, że wszyscy zagrają.

– Wiemy, że Grzegorz Krychowiak z powodu kontuzji kolana grał tylko z Litwą w meczu towarzyskim. Wiemy też, że swoje kłopoty zdrowotne mieli też Kamil Grosicki i Michał Pazdan. Wielu Polaków mieszka w Irlandii Północnej i pomogli nam przy zbieraniu wiadomości. Spodziewamy się jednak, że zagramy przeciwko potencjalnie najmocniejszej drużynie – zakończył O’Neill.

Presji przed pierwszym występem reprezentacji Irlandii Północnej na mistrzostwach Europy nie czuje kapitan zespołu.

– Za nami klika tygodni przygotowań i od dawna czekaliśmy na ten mecz. Jesteśmy bardzo podekscytowani po tym jak zobaczyliśmy ten stadion. Jesteśmy w świetnych humorach – powiedział Steven Davis.

– Dobrze śpię i nie czuję dodatkowej presji. Wiemy jak trudna rywalizacja czeka nas w tej grupie. Jednak znamy swoją wartość i wierzymy, że jesteśmy w stanie osiągnąć dobry rezultat. Chcemy zostać we Francji jak najdłużej. W przeszłości takie turnieje oglądaliśmy tylko w telewizji – zakończył Davis.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*