Tour de France – polski dzień w Marsylii. Zwycięstwo Bodnara, Kwiatkowski drugi

Maciej Bodnar jest trzecim Polakiem, który wygrał etap Tour de France fot.Guillaume Horcajuelo/EPA


Maciej Bodnar zajął pierwsze, a Michał Kwiatkowski – drugie miejsce na 20. etapie Tour de France – jeździe indywidualnej na czas w Marsylii. Bodnar odniósł piąte etapowe zwycięstwo w historii startów polskich kolarzy w Wielkiej Pętli.

Po raz pierwszy zdarzyło się również, że dwóch Polaków uplasowało się na dwóch czołowych miejscach na etapie.

Trasę długości 22,5 km, ze startem i metą na Stade Velodrome, Bodnar (Bora-Hansgrohe) pokonał w czasie 28.15, wyprzedzając o jedną sekundę Kwiatkowskiego (Sky). Trzecie miejsce, ze stratą sześciu sekund, zajął Brytyjczyk Chris Froome (Sky), który praktycznie przypieczętował zwycięstwo w całym wyścigu. Tuż za podium uplasował się czterokrotny mistrz świata w tej konkurencji Niemiec Tony Martin (Katiusza).

„Długo czekałem na ten moment, na pierwsze zwycięstwo w Tour de France” – powiedział Maciej Bodnar, który w sobotę triumfował w jeździe indywidualnej na czas w Marsylii. Jako trzeci z Polaków wygrał etap Wielkiej Pętli, po Zenonie Jaskule i Rafale Majce.

„Kiedy byłem dzieckiem, marzyłem o starcie w Tour de France, a teraz wygrałem etap. To fantastyczna chwila. Chciałbym podziękować mojej dziewczynie, która zawsze mnie wspierała, mojej mamie i ojcu, który niestety niedawno zmarł i nie mógł tego zobaczyć” – podkreślił Bodnar, cytowany na stronie internetowej niemieckiej ekipy Bora-Hansgrohe.

32-letni kolarz z Oławy podziękował ponadto swoim kolegom z drużyny, wspominając również o nieobecnych – zdyskwalifikowanym Peterze Saganie i Majce, który wycofał się po kraksie na dziewiątym etapie.

„To zwycięstwo jest dla moich kolegów, także dla Petera i Rafała. Pokazaliśmy, że jesteśmy wielką ekipą” – dodał.

Przed Bodnarem trzy etapy w Tour de France wygrał Rafał Majka (2014, 2015), a jeden – Zenon Jaskuła (1993). Kwiatkowski również nigdy wcześniej nie uplasował się tak wysoko na etapie Wielkiej Pętli.

32-letni Bodnar jest specjalistą od jazdy indywidualnej na czas. Rok temu na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro zajął szóste miejsce, a w mistrzostwach świata w Katarze – czwarte. W Tour de France szczęście się do niego nie uśmiechało. Na 11. etapie do Pau uciekał przez ponad 200 km, a peleton doścignął go 250 metrów przed metą. Rok temu na jednym z odcinków mógł sięgnąć po zwycięstwo, ale ustąpił miejsca liderowi swojej drużyny Słowakowi Peterowi Saganowi. W sobotę powetował sobie te niepowodzenia, odnosząc życiowy sukces.

Trasa czasówki w Marsylii była płaska, z wyjątkiem 1200-metrowego stromego podjazdu do bazyliki Notre Dame de la Garde (średni kąt nachylenia 9,5 proc) oraz zjazdu.

Bodnar startował w jednej z pierwszych grup i wykręcił zdecydowanie najlepszy wynik. Nie zagrozili mu ani Tony Martin, ani inny mistrz świata Białorusin Wasyl Kiryjenka. Dopiero Kwiatkowski, który przed miesiącem w Krokowej na Kaszubach odebrał mu tytuł mistrza Polski, uzyskiwał porównywalne międzyczasy. Na pierwszym pomiarze „Kwiatek” wyprzedzał go o 6 sekund, a na szczycie podjazdu do bazyliki miał jeszcze zapas sekundy. Zjazd i ostatni odcinek do mety na Stade Velodrome Bodnar pokonał minimalnie szybciej.

Kolejni kolarze nie potrafili się zbliżyć do rezultatów dwóch Polaków. Hiszpan Alberto Contador przy bazylice miał dokładnie taki sam czas co Bodnar, ale na zjeździe stracił aż 21 sekund. Także ostatni zawodnik na trasie – Froome nie zagroził Polakom, choć prawie doścignął startującego dwie minuty wcześniej Francuza Romaina Bardeta.

Bardet spadł w klasyfikacji generalnej na trzecie miejsce, wyprzedzony przez Kolumbijczyka Rigoberto Urana, a niewiele brakowało, a zdystansowałby go także Hiszpan Mikel Landa. Reprezentant gospodarzy zachował nad nim tylko sekundę przewagi.

W niedzielę ostatni etap wyścigu, tradycyjnie kończący się na Polach Elizejskich w Paryżu.

Wyniki 20. etapu, jazda ind. na czas w Marsylii (22,5 km):

1. Maciej Bodnar (Polska/Bora-Hansgrohe) – 28.15
2. Michał Kwiatkowski (Polska/Sky) 1 s
3. Chris Froome (Wielka Brytania/Sky) 6
4. Tony Martin (Niemcy/Katiusza) 14
5. Daryl Impey (RPA/Orica) 20
6. Alberto Contador (Hiszpania/Trek) 21
7. Nikias Arndt (Niemcy/Sunweb) 28
8. Rigoberto Uran (Kolumbia/Cannondale) 31
9. Stefan Kueng (Szwajcaria/BMC) 34
10. Sylvain Chavanel (Francja/Direct Energie) 37

88. Paweł Poljański (Polska/Bora-Hansgrohe) 2.44

Klasyfikacja generalna:

1. Chris Froome (Wielka Brytania/Sky) – 83:55.16
2. Rigoberto Uran (Kolumbia/Cannondale) 54 s
3. Romain Bardet (Francja/AG2R) 2.20
4. Mikel Landa (Hiszpania/Sky) 2.21
5. Fabio Aru (Włochy/Astana) 3.05
6. Daniel Martin (Irlandia/Quick-Step) 4.42
7. Simon Yates (Wielka Brytania/Orica) 6.14
8. Louis Meintjes (RPA/Team Emirates) 8.20
9. Alberto Contador (Hiszpania/Trek) 8.49
10. Warren Barguil (Francja/Team Sunweb) 9.25

57. Michał Kwiatkowski (Polska/Sky) 2:17.48
81. Paweł Poljański (Polska/Bora-Hansgrohe) 2:53.42
116. Maciej Bodnar (Polska/Bora-Hansgrohe) 3:24.58

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*