Strona głównaSportTour de France - Majka dziesiąty na 1. etapie, triumf Gavirii

Tour de France – Majka dziesiąty na 1. etapie, triumf Gavirii

-

Fernando Gaviria został pierwszym liderem tegorocznego Tour de France fot.Sebastien Nogier/EPA-EFE/REX/Shutterstock

Kolumbijczyk Fernando Gaviria z ekipy Quick Step wygrał inauguracyjny etap kolarskiego wyścigu Tour de France z Noirmoutier-en-l’Ile do Fontenay-le-Comte (201 km) i został pierwszym liderem wyścigu. Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zajął 10. miejsce.

Sobotni, przeznaczony dla sprinterów, etap kończyła 750-metrowa prosta w Fontenay-le-Comte. Znakomicie rozprowadzony przez kolegów z ekipy Gaviria, który debiutuje w „Wielkiej Pętli”, wyprzedził na finiszu mistrza świata Słowaka Petera Sagana (Bora Hansgrohe) i Niemca Marcela Kittela (Katiusza), który przed rokiem wygrał pięć etapów – wszyscy w czasie 4:23.32.

23-letni Gaviria, były torowy mistrz świata w konkurencji omnium, wygrał m.in. cztery etapy w ubiegłorocznym Giro d’Italia.

Majka, który na ostatnich kilometrach wraz z kolegami z ekipy pomagał w wyprowadzeniu na dobrą pozycję do ataku Sagana, został sklasyfikowany na dziesiątym miejscu. Tuż za najlepszym z Polaków ukończył etap utytułowany Włoch Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida).

Taki sam rezultat jak Gaviria uzyskało 82 kolarzy ze 176, którzy o godz. 11.09 wystartowali z Noirmoutier-en-l’Ile przy asyście m.in. francuskiej minister sportu Laury Flessel, księcia Monaco Alberta i słynnego belgijskiego kolarza Eddy’ego Merckxa, pięciokrotnego zwycięzcy Tour de France.

Już na pierwszym etapie straty wskutek kraksy na ok. 6 km przed metą poniósł faworyt wyścigu, jego czterokrotny zwycięzca Chris Froome (Sky). Brytyjczyk zajął 91. miejsce, kończąc etap 51 sekund po zwycięzcy. Opóźnienia zanotowali również inni pretendenci do triumfu – Australiczyk Richie Porte, Kolumbijczyk Nairo Quintana i Brytyjczyk Adam Yates.

Jeszcze więcej stracił asekurujący Froome’a na ostatnich kilometrach mistrz świata z 2014 roku Michał Kwiatkowski.

W niedzielę drugi etap wyścigu z Mouilleron-Saint-Germain do La Roche-sur-Yon (182,5 km).