Szymon Marciniak wśród 18 sędziów głównych ME 2016

fot.Facebook

Szymon Marciniak będzie pierwszym polskim sędzią w finałach mistrzostw Europy fot.Facebook

Szymon Marciniak znalazł się wśród 18 sędziów głównych, którzy prowadzić będą mecze przyszłorocznych piłkarskich mistrzostw Europy we Francji – poinformowała we wtorek oficjalnie UEFA. Będzie pierwszym polskim arbitrem w tej imprezie.

– To na pewno spełnienie celu, który kiedyś sobie założyłem. Krok po kroku do niego dążę. Jednak moim marzeniem jest uniknięcie kontuzji. To jest dla mnie najważniejsze. Jeżeli będę zdrowy, to jestem spokojny o przyszłość. Nie boję się o nią, bo doskonale wiem, ile wspólnie z moimi kolegami wkładamy pracy, żeby osiągnąć to co teraz – powiedział Marciniak.

34-letni płocczanin będzie też pierwszym od 1998 roku Polakiem, który może poprowadzić spotkanie na wielkiej piłkarskiej imprezie. Wówczas jeden mecz mundialu we Francji sędziował Ryszard Wójcik. Wcześniej dwukrotnie (1978 i 1982) do sędziowania w MŚ jako główny nominowany był Alojzy Jarguz.

Cztery lata temu, kiedy ME Polska organizowała wspólnie z Ukrainą, Marcin Borski pełnił funkcję arbitra technicznego.

Marciniak w polskiej ekstraklasie zadebiutował 18 kwietnia 2009 roku w meczu GKS Bełchatów z Odrą Wodzisław Śl. Do tej pory był rozjemcą w 169 potyczkach na tym poziomie. Na arenie międzynarodowej zadebiutował w 2011 roku w mistrzostwach Europy drużyn do lat 17. Rok później poprowadził towarzyski mecz reprezentacji Izraela z Ukrainą.

W październiku 2012 po raz pierwszy był arbitrem w spotkaniu fazy grupowej Ligi Europejskiej (w sumie prowadził 11), a we wrześniu 2014 dostał szansę w Lidze Mistrzów (łącznie sześciokrotnie do tej pory), wcześniej sędziując mecze rund kwalifikacyjnych tych rozgrywek. W zeszłym roku był sędzią trzech meczów młodzieżowych mistrzostw Europy, w tym finału. W eliminacjach Euro 2016 zaprezentował się cztery razy.

– Kiedy jeszcze sędziowałem w lidze okręgowej, opowiadałem starszym arbitrom, że nie będę jeździł po wioskach, tylko będę prowadził mecze mistrzostwa świata, Europy i Ligi Mistrzów. Wówczas nie zdawałem sobie sprawy z drogi jaka mnie czeka, a starsi sędziowie się ze mnie śmiali – przyznał Marciniak.

W lutym UEFA ogłosi składy całych piątek sędziowskich. Głównemu towarzyszyć będą w każdym spotkaniu turnieju we Francji ci sami asystenci liniowi i bramkowi. Jak poinformowała we wtorek w komunikacie europejska federacja, większość asystentów będzie wywodzić się z tych krajów, co główni. Ponadto UEFA wyznaczy dodatkowego asystenta, który będzie musiał pozostać w gotowości do momentu rozpoczęcia ME.

Przed Euro 2016 wyznaczeni arbitrzy przejdą cykl szkoleń i treningów. Pierwsi – w dniach 26-28 stycznia na Cyprze – szkolić się będą asystenci. W dniach 1-5 lutego arbitrzy z grupy UEFA Elite, do której od lipca tego roku należy Marciniak, spotkają się na tradycyjnym zimowym kursie. Tam też otrzymają indywidualne instrukcje, m.in. dotyczące przygotowania fizycznego do Euro 2016.

18 kwietnia wszyscy sędziowie po raz pierwszy zameldują się we Francji na pięciodniowym zgrupowaniu i przejdą m.in. testy medyczne. W swojej bazie na ME zameldują się ponownie 6 czerwca, cztery dni przed meczem otwarcia.

W przyszłorocznych ME wystąpi też reprezentacja Polski. Biało-czerwoni rywalizować będą w grupie C z Niemcami, Ukrainą i Irlandią Północną.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*