Sonik stracił pozycję lidera Rajdu Dakar

Rafał Sonik zajmując ósme miejsce na ósmym etapie stracił pozycję lidera Rajdu Dakar fot.Nicolas Aguilera/EPA

Rafał Sonik zajmując ósme miejsce na ósmym etapie stracił pozycję lidera Rajdu Dakar fot.Nicolas Aguilera/EPA

Rafał Sonik stracił pozycję lidera Rajdu Dakar w klasyfikacji quadów, którą objął Ignacio Casale. Po ósmym etapie z metą w Iquique w Chile, reprezentant tego kraju o prawie siedem minut wyprzedza krakowianina.

Z każdym dniem, z powodu przeważnie awarii sprzętu, maleje liczba uczestników najtrudniejszej na świecie imprezy terenowej. Z grona 45 quadowców, którzy 4 stycznia wystartowali w Buenos Aires, pozostało już tylko 22. W poniedziałek mieli pierwotnie do pokonania ponad 800 km, w tym planowany odcinek specjalny długości 784 km. Jednak obfite w weekend opady deszczu sprawiły, że słynna solna pustynia była grzęzawiskiem.

– W niedzielę pioruny waliły 200 metrów ode mnie. Do tego wezbrane rzeki, burze, gradobicie. Makabra! – mówił zmaltretowany Sonik, który na skróconej w poniedziałek do 416 km trasie uzyskał ósmy czas. Zwycięzcą etapu został Argentyńczyk Jeremias Gonzalez Ferioli (3:43.35). Drugi był Casale ze stratą blisko ośmiu minut.

Z trudnymi warunkami bardzo dobrze radzi sobie Daniel Domaszewski, który po szóstym miejscu na etapie awansował na dziewiąte w klasyfikacji generalnej. Jego ojciec urodził się w Polsce, a matka w Wielkiej Brytanii. Do Argentyny rodzina wyemigrowała w 1949 roku.

– Ja urodziłem się w Buenos Aires, ale od 1996 roku mieszkam w Miami na Florydzie. Polskę odwiedziłem raz, w 2010 roku razem z grupą znajomych – wspomniał Domaszewski.

W gronie motocyklistów Jakub Przygoński awansował na 16. miejsce. Awaria elektroniki wykluczyła z rywalizacji na trasie z Uyuni do Iquique mistrza świata juniorów w cross-country Jakuba Piątka. Liderem został Hiszpan Marc Coma.

W poniedziałek dzień wolny od ścigania mieli kierowcy samochodów i ciężarówek. Tego dnia wszyscy uczestnicy rajdu opuścili Boliwię i są w Chile, gdzie odbędzie się jeszcze jeden etap. W środę zawodnicy powrócą do Argentyny. Zakończenie rywalizacji w sobotę w Buenos Aires.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*