Ski Classics – Kowalczyk najlepsza w maratonie narciarskim Birkebeinerrennet

Justyna Kowalczyk fot.Grzegorz Momot/EPA

Justyna Kowalczyk po raz trzeci wygrała maraton narciarski Ski Classics fot.Grzegorz Momot/EPA

Justyna Kowalczyk wygrała 79. edycję norweskiego 54-kilometrowego maratonu narciarskiego Birkebeinerrennet. Polka zdominowała rywalizację pań. Druga Szwedka Britta Johansson Norgren na mecie w Lillehammer pojawiła się ze stratą 4.14,9.

Trzecia była Japonka Masako Ishida – 5.03,5 straty.

Wśród mężczyzn najlepszy był Martin Johnsrud Sundby – 2:20.53,6. Norweg już wcześniej zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i mógł zrezygnować ze startu w odbywającym się równolegle finale PŚ w Quebecu. Drugi jego rodak Petter Eliassen był wolniejszy o 46 s.

Bieg nazywany przez Norwegów „Birken” rozgrywany jest od 1932 roku na trasie z Rena do Lillehammer o długości 54 kilometrów. Na tym historycznym odcinku w roku 1206, podczas wojny domowej, dwaj rycerze ze straży przybocznej króla Sverrego, należący do ugrupowania Birkebeinere, uciekali z dwuletnim następcą tronu Hakonem Hakanssonem, który był królem Norwegii w latach 1217-63. Dlatego, dla zachowania tradycji, jednym z wymogów startu w biegu jest plecak o wadze 3,5 kilograma symbolizujący wagę małego księcia.

Maratony mają długą tradycję, jednak cykl Ski Classics do życia powołano w 2011 roku. W wyścigach zawodowcy startują razem z amatorami. Wśród uczestników nie brakuje narciarzy mających doświadczenie w rywalizacji na tradycyjnych dystansach.

To trzecie zwycięstwo Kowalczyk w zaliczanych do niego zawodach. W 2015 roku wygrała Bieg Wazów, a w 2016 Arefjaellsloppet. W drugiej z tych imprez, rozgrywanej w Szwecji na dystansie 55 km, wystąpi 25 marca.

Podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego wierzy, że dzięki maratonom lepiej przygotuje się do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Pjongczangu. W Korei Południowej najważniejszą dla niej konkurencją będzie 30 km „klasykiem”.

(PAP)

Categories: Sport

Comments

  1. Yankes
    Yankes 18 marca, 2017, 13:30

    Dzisiaj piekny i zwycieski dzien dla Polakow Gratulacje dla Justyny Szacunek dla Piotrka Zyly za rekord Polski w lotach narciarskich To jednak co zrobil Michal Kwiatkowski na wyscigu Milano Sanremo – przejdzie do histori kolarstwa – POEZJA (sportowa) Dzieki Michal

    Reply this comment

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*