Ski Classics – Justyna Kowalczyk wygrała maraton Arefjallsoppet

fot.Pekka Sipola/EPA

Justyna Kowalczyk: to zwycięstwo dużo dla mnie znaczy, bo sezon daleki był od ideału fot.Pekka Sipola/EPA

Justyna Kowalczyk (Team Santander) wygrała w sobotę maraton narciarski Arefjallsoppet w szwedzkim Are. Polka po świetnym finiszu o 15,9 s wyprzedziła Szwajcarkę Serainę Boner. Trasa liczyła 63 km. Trzecie miejsce zajęła Japonka Masako Ishida – strata 1.17,3.

To był ostatni w tym sezonie maraton zaliczany do cyklu Ski Classics. Wcześniej podopieczna trenera Aleksandra Wierietielnego była trzecia w Livigno (La Sgambeda), dziewiąta w St. Moritz (La Diagonela), szósta w Cavalese (Marcialonga) i druga w Lillehammer (Birkebeinerrennet).

– To zwycięstwo dużo dla mnie znaczy, bo sezon daleki był od ideału. Trasa była wymagająca, na zjazdach w górach najadłam się trochę strachu. Na podbiegach czułam się jednak mocna i wiedziałam, że muszę zaatakować Serainę na finałowym podbiegu – powiedziała na mecie narciarka z Kasiny Wielkiej.

– W przyszłym sezonie są mistrzostwa świata, a w Pucharze Świata ważne dla mnie będą konkurencje rozgrywane techniką klasyczną. W maratonach też wystartuję, ale na pewno nie aż w tylu – dodała.

Kowalczyk w tego typu zawodach zadebiutowała w marcu ubiegłego roku, w rozgrywanym w Szwecji Biegu Wazów – najstarszym i najdłuższym maratonie. 90-kilometrową trasę pokonała najszybciej spośród pań, a 71. miejsce w kategorii open jest najlepszym w historii osiągniętym przez kobietę.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*