Strona głównaSportRio: historyczne osiągnięcia Bolta i Felix

Rio: historyczne osiągnięcia Bolta i Felix

-

Alysson Felix jako jedyna lekkoatletka zdobyła pięć złotych medali olimpijskich fot.Diego Azubel/EPA

Usain Bolt zdobył dziewiąty złoty medal olimpijski, triumfując ze sprinterami Jamajki w sztafecie 4×100 m. To szósty sportowiec, a trzeci lekkoatleta, który może się pochwalić co najmniej dziewięcioma miejscami na najwyższym stopniu podium.

Obok Bolta, który w niedzielę skończy 30 lat, biegli Asafa Powell, Yohan Blake i Nickel Ashmeade. W Rio de Janeiro srebrny medal wywalczyli Japończycy, a brązowy Kanadyjczycy. Trzeci na mecie Amerykanie zostali zdyskwalifikowani za przekroczenie strefy zmian.

Jamajczyk skompletował tym samym trzeci hat-trick. Na trzecich kolejnych igrzyskach nie oddał złota na 100, 200 i w sprinterskiej sztafecie.

– Wielu było i jest świetnych, ale ja jestem najlepszy. Myślę, że mogę być dumny ze swoich osiągnięć. Z każdym złotym medalem rosła presja oczekiwań, ale jak widać świetnie sobie z nią poradziłem – powiedział Bolt.

Z lekkoatletów dziewięć złotych medali wywalczyli także legendarny fiński biegacz Paavo Nurmi, który zdobył też trzy srebra, oraz słynny Amerykanin Carl Lewis, którego dorobek w sprintach i skoku w dal uzupełniło jedno drugie miejsce.

Bolt w klasyfikacji najbardziej utytułowanych uczestników letnich igrzysk awansował na szóstą pozycję. Przed nim, poza Nurmim (3. miejsce) i Lewisem (5.), są: bezapelacyjny lider – amerykański pływak Michael Phelps (28; 23-3-2), radziecka gimnastyczka Larysa Łatynina (18; 9-5-4) i inny reprezentant USA w pływaniu Mark Spitz (11; 9-1-1).

Innym historycznym wyczynem był piąty złoty medal Alysson Felix. Amerykanka została tym samym pierwszą przedstawicielką „królowej sportu”, która może się pochwalić pięcioma złotymi medalami.

– To wyjątkowa chwila. Gdy spojrzę w tył i będę analizować swoją karierę, to nie będę się miała czego wstydzić – oceniła. Z pięciu tytułów tylko jeden wywalczyła indywidualnie – w 2012 roku w Londynie była najszybsza na 200 m.

Felix i jej koleżanki, które musiały samotnie powtarzać bieg eliminacyjny, w finale sprinterskiej sztafety nie zawiodły. O 0,35 wyprzedziły Jamajki i o 0,76 Brytyjki.

Oprócz bohaterki wieczoru, złotą drużynę stworzyły English Gardner, Tori Bowie i Tianna Bartoletta. Ostatnia z nich, która biegła na pierwszej zmianie, w Rio triumfowała też w… skoku w dal.

Niespodzianką zakończyła się rywalizacja tyczkarek. Pod nieobecność rekordzistki świata Jeleny Isinbajewej z zawieszonej przez międzynarodową federację (IAAF) ekipy rosyjskiej oraz faworytki gospodarzy Fabiany Murer, która odpadła w eliminacjach, triumfowała Greczynka Ekaterini Stefanidi. Tylko ona i srebrna medalistka Amerykanka Sandi Morris pokonały poprzeczkę zawieszoną na 4,85.

Rozczarowana była rodaczka tej drugiej Jennifer Suhr, mistrzyni olimpijska z Londynu (2012) i druga zawodniczka igrzysk w Pekinie (2008). Zaliczyła 4,60 m i została sklasyfikowana na siódmej pozycji. – Czuję się okropnie, nie mam siły, moje mięśnie odmówiły współpracy – przyznała załamana.

Pod nieobecność faworyta Pawła Fajdka, który nie przebrnął eliminacji, w rzucie młotem najlepszy okazał się Dilszod Nazarow i wywalczył pierwszy w historii złoty medal dla Tadżykistanu. Trzeci był Wojciech Nowicki.

Nigdy wcześniej z olimpijskiego triumfu nie mieli okazji się cieszyć reprezentanci Wybrzeża Kości Słoniowej. W piątek w kat. 80 kg w taekwondo bezkonkurencyjny okazał się Cheick Sallah Junior Cisse. Wśród kobiet (67 kg) wygrała Koreanka Oh Hye-ri.

W rowerowej konkurencji BMX, w której po raz trzeci rozdano medale, sukces z Londynu powtórzyła Kolumbijka Mariana Pajon.

W decydującą fazę wchodzą turnieje w grach zespołowych. W hokeju na trawie triumfowały Brytyjki, w piłce wodnej złote medale zabiorą do domu Amerykanki, a w prestiżowym turnieju piłkarskim najlepsze okazały się Niemki, które w finale wygrały ze Szwedkami 2:1.

Te ostatnie dołączyły do Amerykanek oraz Norweżek i są jedną z trzech drużyn, które mają w dorobku mistrzostwo świata i olimpijskie. Na legendarnej Maracanie powtórzyły sukces niemieckich piłkarzy, którzy dokładnie 768 dni wcześniej cieszyli na niej z tytułu mistrzów globu. Brazylia może się okazać wyjątkowo szczęśliwa dla niemieckiego futbolu, gdyż w męskim finale igrzysk ta ekipa spotka się z gospodarzami.

Brazylijskim siatkarzom udał się rewanż za finał poprzednich igrzysk i po zwycięstwie 3:0 nad Rosją zagrają oni o złoto z Włochami, którzy w zdecydowanie bardziej pasjonującym półfinale pokonali Amerykanów 3:2. „Canarinhos” w szóstym finale powalczą o trzeci tytuł, a Italia dwie swoje dotychczasowe decydujące konfrontacje przegrała.

W zmaganiach koszykarzy Amerykanie po wygranej z Hiszpanami 82:76 awansowali do swojego 16., a trzeciego z rzędu finału igrzysk. Ich rywalami będą w niedzielę Serbowie, którzy rozgromili Australijczyków 87:61.

Złoto za turniej szczypiornistów pojedzie do Francji bądź Danii. „Trójkolorowi” wygrali w półfinale z Niemcami 29:28, a w drugim półfinale w identycznym stosunku Dania pokonała Polskę, z tym że po dogrywce.

Po 263 z 306 konkurencji w klasyfikacji medalowej prowadzi ekipa USA – 105, w 38 złotych, 35 srebrnych i 32 brązowe. Polska z 10 (2-2-6) jest 28. Na podium stanęli reprezentanci 83 krajów.