Rio 2016 – zaprezentowano maskotki igrzysk

Rio 2016 mascotsFauna i flora Amazonii stanowiły inspirację dla twórców postaci maskotek igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich 2016 roku w Rio de Janeiro, które Komitet Organizacyjny zaprezentował w poniedziałek po raz pierwszy. Ich imiona wybiorą w głosowaniu kibice.

Symbolem igrzysk będzie żółty zwierzak łączący w sobie talenty kota – zwinność, małpy – skoczność i ptaka – latanie oraz elegancja, natomiast paraolimpiady – nieokreślone stworzenie rodem z puszczy amazońskiej z gąszczem liści na głowie.

– Maskotki reprezentują rozmaitość naszej kultury, naszego społeczeństwa, odpowiadają radości i stylowi życia Brazylijczyków – powiedziała członkini komitetu organizacyjnego Beth Lula.

Kibice w internecie będą mogli głosować na pary imion: Oba i Eba, Tiba Tuque i Esquindim oraz Vinicius i Tom. Wypromowaniu maskotek służyć mają gry komputerowe i seriale dla dzieci z ich udziałem.

Z okazji prezentacji symboli najbliższych igrzysk do Brazylii przyleciało pięć maskotek poprzednich olimpiad: niedźwiadek Misza (Moskwa 1980), lalka symbolizująca grecką boginię Athenę (Ateny 2004), wielokolorowa krówka Fu Niu Lele (Paraolimpiada Pekin 2008) oraz stalowe figurki Wenlock i Mandeville (Londyn 2012).

Igrzyska XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro rozegrane zostaną w dniach 5-21 sierpnia 2016 roku.

Brazylijskie miasto wygrało rywalizację o prawo organizacji igrzysk w Kopenhadze w 2009 roku pokonując Madryt, Tokio i Chicago.

Słowo „maskotka” pochodzi z języka francuskiego „mascotte”, a właściwie z dialektu prowansalskiego od „mascoto” (amulet, talizman) bądź „masco” (czarodziej, czarnoksiężnik).

Pierwszą oficjalną maskotką olimpijską, zatwierdzoną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski, był zaprojektowany przez Otla Aichera stylizowany pies – jamnik „Waldi”, patronujący letnim igrzyskom w Monachium w 1972 roku. Barwy Waldiego w dwóch odcieniach, jaśniejszym i ciemniejszym, miały odzwierciedlać krajobraz Bawarii: niebieski – błękit nieba i jezior, a zielony i żółty – kolor alpejskich łąk i pół.

(PAP)

fot.Alex Ferro/EPA

Zamieszczone na stronach internetowych portalu www.DziennikZwiazkowy.com materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Codziennego Serwisu Informacyjnego PAP, będącego bazą danych, którego producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Alliance Printers and Publishers na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione.
Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*