Rajdowe MŚ – zwycięstwo Ogiera, pech Kubicy

 Sebastien Ogier fot.Tomasz Waszczuk/EPA

Sebastien Ogier po raz drugi z rzędu wygrał Rajd Polski fot.Tomasz Waszczuk/EPA

Francuz Sebastien Ogier (VW Polo WRC) zwyciężył w 72. Rajdzie Polski, siódmej rundzie mistrzostw świata. Robert Kubica (Ford Fiesta WRC) zajął ósme miejsce. Polak miał pecha – na ostatnim OS-ie przebił tylne koło.

Drugie miejsce zajął ze stratą 11,9 s Norweg Andreas Mikkelsen (VW Polo WRC), a trzecie Estończyk Ott Tanak (Ford Fiesta WRC) – strata 23 s.

Ogier po raz drugi z rzędu wygrał Rajd Polski i umocnił się na pozycji lidera klasyfikacji generalnej cyklu. Francuz triumfował na ostatnim odcinku (Power Stage), za co zdobył dodatkowo 3 pkt do klasyfikacji mistrzostw świata. To jego 29. zwycięstwo w rajdzie zaliczanym do mistrzostw świata, a piąte w tym sezonie.

– Nie wiem, czy to nasze największe zwycięstwo, ale oczywiście wygrana cieszy. Tym razem nikt nie chciał nam pomóc w sobotę, przez prawie całą trasę jechaliśmy jako pierwsi. Wynik jest bardzo dobry. Musieliśmy cisnąć od pierwszego do ostatniego metra i mieliśmy dużą frajdę. Teraz czas na wakacje, lecimy na wyspy Bahama, gdzie będę leżał na plaży – przyznał Ogier.

Kubica, który przed ostatnim odcinkiem był siódmy, przebił tylne prawe koło i do mety jechał na „kapciu”. Polak stracił do zwycięzcy 21,5 s i spadł na ósme miejsce.

– To był dobry rajd, ale dzisiaj jestem trochę rozczarowany. Uderzyliśmy w kamień na prostej. Leżał na linii i nie mogliśmy go ominąć. To był dobry weekend, tylko ostatni odcinek okazał się pechowy. Staraliśmy się obronić siódme miejsce, ale się nie udało. Przed rajdem ocenialiśmy, że realna będzie 8-10 lokata. Jeżeli utrzymamy takie tempo w Finlandii, będzie dobrze – powiedział Kubica na mecie.

Pecha miał także Fin Jari-Matti Latvala (VW Polo WRC). Na tym samym co Kubica odcinku wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Uszkodzenia nie były poważne, Fin do mety dojechał, ale samochód był uszkodzony, z układu chłodzenia wyciekał płyn. Latvala zatrzymał się 1 km za metą ostatniego odcinka, samochód nie chciał dać się uruchomić. Próbowali mu pomóc Ogier i Mikkelsen, w końcu się udało. Fin dojechał do serwisu, gdzie mechanicy auto naprawili i pojechał na metę. Jednak spóźnił się na punkt kontroli czasu, dostał 40 s karnych i spadł w klasyfikacji na 5. miejsce.

To nie pierwszy przypadek, gdy Latvala w Mikołajkach na ostatnim odcinku specjalnym ma „przygodę”. W 2009 roku także na ostatnim OS-ie uderzył w bandę, urwał koło, do mety nie dojechał i stracił drugie miejsce w klasyfikacji generalnej.

Krzysztof Hołowczyc (Ford Fiesta R5) jadący w WRC-2 dotarł do mety i zajął w rajdzie 24. miejsce ze stratą ponad 17 minut do zwycięzcy. Tuż przed olsztynianinem, na 23. pozycji uplasował się Maciej Oleksowicz (Fiesta R5), który był wolniejszy od Ogiera o 15.04,6.

Najwięcej odcinków specjalnych wygrał Ogier – 8. Na sześciu triumfował Tanak, na dwóch Mikkelsen, po jednym wygrali Latvala i Czech Martin Prokop. Jeden OS został odwołany przez delegata technicznego FIA.

W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata liderem jest Ogier z dorobkiem 161 pkt. Drugie miejsce zajmuje Mikkelsen – 83 pkt, a trzecie Norweg Mads Oestberg – 69 pkt. Kubica ma 6 pkt i awansował na 17. miejsce.

Wyniki:

1. Sebastien Ogier (Francja/VW Polo WRC) 2:26.11,5

2. Andreas Mikkelsen (Norwegia/VW Polo WRC) strata 11,9 s

3. Ott Tanak (Estonia/Ford Fiesta WRC) 23,0

4. Hayden Paddon (Nowa Zelandia/Hyundai I20 WRC) 1.14.6

5. Jari-Matti Latvala (Finlandia/VW Polo WRC) 1.24,6

6. Thierry Neuville (Belgia/Hyundai I20 WRC) 1.44,5

7. Kris Meeke (W. Brytania/Citroen DS3 WRC) 1.57,7

8. Robert Kubica (Polska/Ford Fiesta WRC) 2.08,3

9. Mads Oestberg (Norwegia/Citroen DS3 WRC) 2.18,2

10. Dani Sordo (Hiszpania/Hyundai I20 WRC) 2.48,4

23. Maciej Oleksowicz (Polska/Ford Fiesta R5) 15.04,6

24. Krzysztof Hołowczyc (Polska/Ford Fiesta R5) 17.49,2

25. Jarosław Kołtun (Polska/Ford Fiesta R5) 20.07,6

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*