Rajd Monte Carlo – Kubica wygrał w piątek trzy odcinki

Robert Kubica fot.EPA

Robert Kubica na piątkowych etapach wyleciał z trasy, uderzył w drzewo, przebił oponę fot.EPA

Robert Kubica z pilotem Maciejem Szczepaniakiem (Ford Fiesta WRC) wygrali trzy z sześciu piątkowych odcinków specjalnych w Rajdzie Monte Carlo, pierwszej eliminacji samochodowych mistrzostw świata.

W ostatniej próbie krakowianin miał jednak, jak to określił, „poważną” przygodę.

– Wylecieliśmy z trasy przy dużej prędkości, ale dzięki kibicom udało się nam wrócić na drogę. Później na jednym ze skrzyżowań uderzyliśmy w drzewo i przebiliśmy oponę. Ostatnie 10 km jechaliśmy na flaku, sporo straciliśmy – powiedział Kubica.

Polska załoga straciła do zwycięzcy ósmego odcinka, broniącego tytułu Francuza Sebastiena Ogiera (VW Polo WRC) aż trzy minuty 45 sekund.

Lider po sześciu OS-ach, dziewięciokrotny mistrz globu Francuz Sebastien Loeb (Citroen DS3 WRC), stracił prowadzenie w rajdzie na rzecz Ogiera. Loeb wypadł z trasy, uszkodził tylne lewe koło i zawieszenie. Ostatni piątkowy odcinek ukończył ze stratą ponad sześciu minut do jego triumfatora.

– Uderzyłem w mały kamień. Nie była to mocna kraksa, ale coś się złamało w zawieszeniu, nie mogłem utrzymać samochodu na drodze. Na szczęście jakoś dojechałem do mety odcinka, może da to się naprawić – powiedział Loeb, który jednak definitywnie stracił szansę walki o zwycięstwo.

W klasyfikacji generalnej po ośmiu odcinkach prowadzi Ogier mając 1.45,4 przewagi nad Finem Jari-Matti Latvalą i 2.34,8 nad Norwegiem Andreasem Mikkelsenem. Cała trójka to kierowcy fabrycznego zespołu Volkswagena. Dwaj pierwsi jadą nowymi Polo WRC przygotowanymi na sezon 2015, Mikkelsen dysponuje jeszcze samochodem z ubiegłego roku.

Czwarty jest Estończyk Ott Tanak (Ford Fiesta WRC) ze stratą 2.44,4. Po tym jak Loeb stracił szansę walki o zwycięstwo, honoru Citroena będzie bronił Norweg Mads Oestberg (DS3 WRC) zajmujący po drugim dniu piątą pozycję ze stratą 3.02,9.

Uszkodzenia samochodu Loeba okazały się poważniejsze niż początkowo przypuszczano. DS3 WRC zatrzymał się na trasie dojazdowej do serwisu, zespół nie chciał ryzykować jazdy do bazy w Gap z urwanym lewym, tylnym kołem. Samochód został zwieziony na lawecie, a załoga w sobotę wystartuje w systemie Rally 2.

Loeb po doliczeniu wszystkich karnych minut jest w klasyfikacji generalnej na 15. pozycji ze stratą 10.08,0. Kubica jest 28. – strata 14.18,8. Gdyby nie kara 10 minut, Polak byłby w granicach ósmej-dziewiątej pozycji.

Już po drugim odcinku specjalnym jazdę zakończył trzykrotny rajdowy mistrz Polski Francuz Bryan Bouffier (Ford Fiesta WRC), który wypadł z trasy i uszkodził samochód na tyle poważnie, że nie udało się go naprawić.

Z dotychczas rozegranych ośmiu odcinków, Kubica wygrał trzy – OS 4, 5 i 7, Loeb trzy – OS 1, 3 i 6 oraz Ogier dwa – OS 2 i 8.

Rajd Monte Carlo potrwa do niedzieli. Składa się z 15 odcinków specjalnych o łącznej długości 355,48 km. Dotychczas rozegrano osiem prób sportowych.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*