PŚ w biegach – Justyna Kowalczyk nie wystartuje w Oestersund

Justyna Kowalczyk fot.Juri Kochetkov/EPA

Justyna Kowalczyk do mistrzostw świata w Falun przygotowuje się we włoskich Alpach fot.Juri Kochetkov/EPA

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Justyna Kowalczyk nie wystartuje w najbliższy weekend w zawodach Pucharu Świata w biegach narciarskich w szwedzkim Oestersund. Polka do zbliżających się mistrzostw świata w Falun spokojnie przygotowuje się we Włoszech.

– Justyna trzyma się wcześniejszego planu i w Oestersund jej zabraknie. W tym czasie przeniesie się już do Falun i tam będzie szlifować formę. Natomiast w najbliższych pucharowych zawodach udział weźmie Sylwia Jaśkowiec – powiedział Rafał Węgrzyn, asystent trenera Aleksandra Wierietielnego.

Kowalczyk obecnie przebywa w Santa Caterinie. 32-letnia zawodniczka często formę szykuje we włoskich Alpach, a akurat w tym niewielkim ośrodku narciarskim przygotowywała się także do ubiegłorocznych igrzysk olimpijskich w Soczi.

– To rzeczywiście mała miejscowość, gdzie można powiedzieć kończy się droga. Warunki do treningu są tu jednak znakomite – przyznała Kowalczyk na swojej stronie internetowej.

Narciarka z Kasiny Wielkiej do rywalizacji wróci 19 lutego. Wówczas w Falun odbędzie się sprint techniką klasyczną. To jedna z dwóch konkurencji, z którą Polka wiąże największe nadzieje na medal. Drugą jest bieg na 30 km „klasykiem”, który zaplanowano na 28 lutego.

Dwukrotnej mistrzyni olimpijskiej o sukces w Szwecji będzie jednak bardzo trudno. Zmagania w Pucharze Świata całkowicie zdominowały Norweżki, które zajmują pięć czołowych lokat w klasyfikacji generalnej. Do tego dochodzą wyjątkowo zmotywowane gospodynie.

Kowalczyk natomiast przez problemy osobiste nie przygotowała się do sezonu w optymalny sposób i w PŚ notuje wyniki najsłabsze od cyklu 2004/05, czyli zanim jej kariera nabrała rozpędu. Po raz pierwszy zdarzyło jej się nie ukończyć Tour de Ski, a w swoim ostatnim pucharowym biegu – 23 stycznia w Rybińsku – zajęła dopiero 36. miejsce, choć na starcie zabrakło najlepszych Skandynawek.

(PAP)

Categories: Sport

Write a Comment

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*